Fenerbahçe Bayan Voleybol Takımını kim kurdu?-Türkiye’de voleybolun öncü ekibi

Evet. Başlığımız mecazen ya da Fenerbahçe Türkiye’nin en büyük spor kulüplerinden biri olduğu için konmuş bir başlık değil. Fenerbahçe Bayan Voleybol Ekibi, gerçekten de Türkiye’de voleybolun gelişimine öncülük etmiş, tabiri caizse Türk ligini kendisiyle beraber yükseltmiş ekiplerden biridir.

Fenerbahçe Bayan Voleybol takımı ne zaman kuruldu?

Bunun için Türkiye’de birçok basketbol ve voleybol kulübünde olduğu gibi kesintili bazı dönemler ve periyotlar mevcuttur. Gerek tesisi yetersizliği, gerek kaynak ayırılmaması, gerekse bildiğiniz koskoca ülkede o sporun müsabaklarını düzenleyecek takımların bulunmaması sebebiyle bazen çok gelecek vaat eden takımlar bile kapanmak zorunda kalmıştır.

Fenerbahçe de bunlardan biridir. İlk olarak Fenerbahçe Bayan Voleybol Takımı; 1927 yılında Fenerbahçe Spor Kulübü tarafından kurulmuştur. İki yıl boyunca o zamanların ligi olan İstanbul Liginde ve çeşitli müsabakalarda başarılı bir şekilde ter döken ekip, ne yazık ki sonraları kapanmak zorunda kalmıştır. Sebebi ise şu: Rakipsizlik!… Evet; Fenerbahçe Bayan Voleybol Takımı, o gelecek vaat eden kadrosuna rağmen karşısına çıkacak bir voleybol takımı o zamanlar Türkiye’de bulunmadığı için kulüp dağılmış ve çeşitli takımlarda faaliyetlerine devam etmişlerdir.

İkinci olarak ise Fenerbahçe Bayan Voleybol Takımı, 1954 yılında Doktor Selim Çapa tarafından kurulmuştur.

İkinci kuruluşundan bu yana Türkiye’de ve dünyada çok önemli başarılara imza atan Fenerbahçe ekibi, ülkemizi başarıyla temsil etmektedir ve etmeye de devam edecektir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*