Fenerbahçe Basketbol Kulübü’nü kim kurdu?-Türkiye’de yayılmakta olan yeni bir branş…

Fenerbahçe’nin kuruluşu dediğimiz zaman 1907 akla gelir hemen. Diğer büyük takımların da aynı şekilde kendine has kuruluş tarihleri hatırlanır fakat biliyoruz ki bunlar futbol kulüplerinin kuruluş tarihidir. Yani bir spor kulübünün futbol, basketbol, voleybol gibi branşlara giriş yapıp buralara yatırım yapması farklı yıllarda olabilmektedir. Dolayısıyla Fenerbahçe Basketbol Kulübü’nün kuruluşunu da farklı olarak ele almak gereklidir.

Basketbol meraklıları veya koyu Fenerbahçeliler, Beşiktaşlılar, Galatasaraylılar dışında çok az kişi merak eder basketbol kulüplerinin tarihçesini. Fakat Türkiye’de basketbolun gelişimi tıpkı futbolda olduğu gibi işgallerle, siyasi çalkantılarla sürekli baltalanmış ve zorluklar içerisinden yeşermiştir.

Türkiye’de basketbolun öncülerinden olan Fenerbahçe’nin tarihine de şöyle bir göz atalım o zaman.. Ondan öncesinde; futbol kulübünün tarihçesini incelemek isterseniz “Fenerbahçe’yi kim kurdu? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Fenerbahçe Basketbol Kulübü kaç yılında kuruldu?

Önceki paragrafta bahsettiğimiz gibi Türkiye’de basketbolun gelişimi savaşlar, işgaller, siyasi çekişmeler sebebiyle sürekli sekteye uğramıştır. Bu yüzden Fenerbahçe’nin kuruluşunda da iki adet kuruluş yılı söz konusudur.

İlk kuruluş tarihi 1913’tür. Futboldan kısa bir süre sonra kulüp basketbola da yatırım yapmak istemiş ve oyuncular transfer ederek mücadele etmeye başlamıştır. Fakat yapılan irili ufaklı bazı mücadelelerin ardından 1920 yılında İstanbul’un İngilizler tarafından işgal edilmesinin sonucu olarak Fenerbahçe Kulübü de kapatılmış ve basketbol branşında mücadele vermesi mümkün olmamıştır. Daha sonra tekrar bazı teşebbüslerin olması, Robert Kolej oyuncularının transfer edilmesi, uluslararası müsabakalara başlanması gibi durumlar yaşansa da kapalı spor salonunun olmaması sebebiyle antrenmanlara, kulüp faaliyetlerine devam etmeleri yine mümkün olmamıştır. Dolayısıyla Fenerbahçe’nin basketbol faaliyetleri 1913 yılında başlasa da ikinci kuruluşlarına kadar faaliyetler hem seyrek bir şekilde devam etmiştir.

1930’lara kadar uzanan bu var olma çabaları on yıllar sonra olsa da kalıcı bir tohum vermiş ve Fenerbahçe Spor Kulübü kesintisiz bir şekilde faaliyetlerine devam etme şansı bulmuştur. 1944 yılında kulüp; Muhtar Sencer ve Cem Atabeyoğlu’nun girişimleriyle tekrardan basketbol şubesi kurulmuş ve iddialı bir şekilde Türk basketboluna giriş yapmıştır.

Yani Fenerbahçe Basketbol Kulübü; 1913 yılında kurulmuş fakat kesintisiz faaliyetlerine 1944 yılındaki Muhtar Sencer ve Cem Atabeyoğlu tarafından ikinci kuruluşunda devam edebilmiştir.

1944 Fenerbahçe Basketbol Kulübü’nün kurucusu olan iki kişi: solda Muhtar SENCER, sağda Cem ATABEYOĞLU (1924 – 2012)

1944 yılından bu yana Türkiye Basketbol Liginde çok büyük başarılar elde eden kulüp; Avrupa liglerinde de ülkemizi başarılı bir şekilde temsil etmiş ve Türk Basketbolunun uluslararası arenaya taşınmasına büyük katkıda bulunmuştur.

Fenerbahçe Basketbol Kulübünün başarıları

Şampiyonluklarını ve kupalarını saymadan önce şunu belirtmek gerekir: Fenerbahçe; NBA’in en çok şampiyon olan ve en köklü takımlarından biri olan Boston Celtics‘i yenmiş ve bir NBA takımını yenen ilk ve Türk basketbol ekibi olmuştur. Bunun haricinde Brooklyn Nets’i de kendi sahasında yenmiş ve Amerika’da bir NBA takımını yenen ilk ve tek Türk takımı olmuştur.

Bu başarılardan önemlisi ve elle tutulur kazanç sağlayanı ise; Fenerbahçe Basketbol Kulübü; 2015-2016 Euroleague’de finale kalma başarısı göstermiştir.

Türkiye’deki durumuna baktığımızda Fenerbahçe; 7 Basketbol Ligi şampiyonluğu, 5 Türkiye Kupası, 6 Cumhurbaşkanlığı kupası ve irili ufaklı pek çok turnuva sonucundaki kupaları müzesine götürmeyi başarmıştır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*