Fedex’in kurucusu kimdir?-Dünyanın en büyük kargocusu

Uluslararası taşımacılık ve lojistik gerektiren sektörlerde çalışanlar zaten bu şirketi biliyordur. Ama bunların dışında kalan kitle de Formula 1 ve motor sporları başta olmak üzere birçok yerde sponsor olarak Fedex ismini ve logosunu kesin görmüşlerdir.

Peki nedir bu Fedex? Öncelikle sektörü belirtmek gerekirse kendiler tüm dünya çapında kargoculuk, taşımacılık ve lojistik hizmeti vermektedir. Bir nevi UPS gibi… Ama bildiğimiz tüm uluslararası kargoculuk şirketlerinden çok daha büyük çapta ve sermayede olanını düşünün…

Şimdi de Fedex’i günümüzdeki konumuna getiren başarı öyküsüne, günümüzde elimizde bulundurduğu lojistik imkanlarına hangi seviyeden ulaştığına, vs. önemli noktalara değinelim:

Fedex’i kimler kurdu?

Bundan tam 45 yıl öncesinde Deniz Kuvvetleri’nde görev yapmış cesur bir girişimci tarafından temelleri atılmıştır Fedex’in. Şirketin ismi ise tam adının kısaltmasından ibarettir: Federal Express…

İlk kelimenin “Fed” ve ikinci kelimenin “Ex” takıları alınarak ismi verilen Fedex; 1971 yılında Frederick Smith tarafından ABD’nin Arkansas eyaletinde kurulmuştur.

Fedex’in kurucusu Frederick SMITH

Tabii kuruluşunun ilk yıllarında ne Frederick Smith’in elinde bugünkü hizmetleri verebilecek kadar sermaye vardı, ne de çağın teknolojisi günümüzle yarışabilecek durumdaydı. Ama bunların hiçbiri şirketin yükselişi için engel teşkil etmemiş; yıllar geçtikçe Fedex hem faaliyetlerini genişletmiş, hem de gelişen ulaşım imkanlarına başarıyla ayak uydurmuştur.

Fedex diğer şirketleri satın alıyor

Frederick Smith’in büyüme yönündeki ilk hamlesi 1973 yılında şirketin merkezini değiştirmek olmuştur. Arkansas’ta kurulmuş olan şirket Memphis’e taşınmış ve daha iyi hizmetler verebilecek duruma gelmiştir.

Geçen yıllar boyunca hizmetlerinin kalitesini ve sayısını sürekli arttıran Fedex; bütün bu çalışkanlığının sermayesini arttırmasına paralel olarak sektördeki hakimiyetini arttırmaya yönelik kararlar almıştır. Böyle bir kararın ilk hamlesi de tahmin edeceğiniz gibi diğer kargo şirketlerini satın almak olmuştur.

İlk satın almasını kuruluşundan 18 yıl sonra; 1989’da yapan Fedex’in sırasıyla satın aldığı lojistik şirketleri şu şekildedir:

-Flying Tiger Line (1989)

-Caliber System (1998)

-Roberts Express (1998)

-Viking Freight (1998)

-Caliber Logistics (1998)

-American Freightways (1999)

Bu kadar büyümeden sonra Fedex için artık yeni bir yapılanmaya gitme vakti gelmiş; şirket idari ve yönetimsel konularda çeşitli yenilemeler yapmıştır. Söz konusu değişikliklerin sonucu olarak Fedex’in ismi, 2000 yılında FedEx Corporation olarak değiştirilmiştir.

Fedex’in sahibi kim?

45 yıl içerisinde mükemmel bir hızla ve istikrarla büyüyen Fedex’in bugün 25 milyar dolar cıvarında net varlığı ve 1,2 milyar dolara yakın geliri bulunmaktadır. 300.000’e yakın çalışanı bulunan Fedex Corporation şirketinin yönetim kurulu başkanı ve CEO’su aynı zamanda kurucusu da olan Frederick W.Smith’tir.

Frederick Smith kimdir?

1944 yılında Mississipi’de doğan Smith; gençlik yıllarında futbolculuk, amatör pilotluk gibi çeşitli hobilerle uğraşmış, aynı zamanda eğitim hayatını da sorunsuz bir şekilde tamamlamış çok yönlü bir insandır.

1962 yılında Yale Üniversitesi‘ne giren Smith; askerlik hayatı boyunca Deniz Kuvvetleri’nde kaptanlık görevi yapmış, Vietnam’da bizzat savaşarak madalya kazanmıştır. 1971’de ise Fedex’i kurmuş ve iş hayatına atılmıştır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*