Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi kimlerin?

Fatih Sultan Mehmet Üniversitesinin Sahibi Kim?

1453 senesinde dünya tarihinde yeni bir çağın başlangıcı olmuştur. Bu tarihi döngünün mekanı İstanbul’dur. İstanbul, yurdun kuzeyinden güneyine inen deniz yolunun ve doğusundan batıya doğru giden karayolunun birleştiği noktada yer almaktadır.

Bu mükemmel coğrafyaya doğal iç liman olan Halici de ekleyince ortaya tarih boyunca önemini kaybetmeyen bir şehir ortaya çıkmıştır. Her anlamda kendine hayran bırakan bu şehirde eğitim alanında birçok ilerleme gösterildi. Bunlara bir yenisini 2010 yılında 4 vakfın birleşmesiyle Fatih sultan Mehmet üniversitesi de eklendi. Kurucuları ise Fatih Sultan Mehmet Han, Nurbanu Valide Sultan, Sinan Ağa Bin Abdurrahman, Hatice Sultan ve Hacı Abdülaziz Ağa Mazbut dan oluşan 4 vakıftır diyebiliriz.

FSM Üniversitesi Kimin

Fatih Sultan Mehmet Han, Nurbanu Valide Sultan, Sinan Ağa Bin Abdurrahman, Hatice Sultan ve Hacı Abdülaziz Ağa Mazbut Vakıfları ile birlikte 2010 senesinde İstanbul’da açılmış bir vakıf üniversitesidir, kurulmasına yönelik karar 24.04.2010 tarihli ve 5981 sayılı resmî gazetede yayınlanmıştır. Sürekli açık konumda eğitim merkezi de vardır. Üniversitenin kurucularından birisi olan Fatih Sultan Mehmet Han Vakfının kuruluşuyla ilgili Vakıflar Genel Müdürlüğü arşivinde bulunan matbu vakfiyesine göre vakfın kuruluş yılı 1471dir. Bu sebeple üniversitenin kuruluşu olarak yer alan 2010 ibaresi, 2014 senesinde 1471 olarak değiştirilmiştir.

FSM Üniversitesinin Kurucusu Kim

Fatih Sultan Mehmet’in kurmuş olduğu vakfın eğitim şartlarını yerine getirmek için kurulan bir okuldur. Bilimsel yönden özgürlük, eleştirel düşünce özgürlüğü, sorgulamalı anlayış, karşılaştırmalı bakış, eğitim öğretim ilişkisinde sevgi ve anlayışın öncelikli olması, medeniyet değerlerimizin farkında olmanız, bireysel ya da sosyal sorumluluk bilinci altında olmanız Fatih Sultan Mehmet Üniversitesinin arzularına ulaşmak için belirlediği temel değerler arasındadır.  Üniversitenin kurucusu ise T.C. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğüdür. Çoğu özel üniversiteye oranla fiyatları da gayet uygun. Gönül rahatlığı ile öğrenciler tarafından tercih edilebilir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*