FABER CASTELL KİMİN?

Faber Castell kalemlerini bilmeyen yoktur. Lisede bizim zamanımızda elinde bu kalemlerden olana hepimiz imrenerek bakardık. Zira pahalıydı ve kaliteliydi. Özelliklede o şişman olan uçlu Faber-Castell kalemler… Neyse bugün sizlere bu efsanevi Alman kırtasiye ürünleri üreticisinin orijinini anlatacağım(orijin demek “merkez noktası yani çıkış noktası).

1761 yılında Almanya’nın Nurenburg eyaletinin Stein kasabasında bir dolap üreticisi olan Kaspar Faber adlı bir marangoz ahşap ustalığını daha farklı mecralarda sergilemek niyetine girmiştir. 1761 yılında ilk defa kendi el yapımı kurşun kalemlerini üretmiştir. Kendi üretimi olan kurşun kalemleri o zamanların okumuş kesimi olan aristokratik ve zengin ailelere pazarlamıştır.

New York, Paris, Londra ve St Petersburg şehirlerine ofisler açan Johann Lothar von Faber (1817-1896) adlı torun işleri iyicene büyütmüştür. İlk devraldığında Stein kasabasında 20 kişiyle imalat yapan firmayı uluslararası hale getirmiş ve markalaştırmıştır. Faber Castell’in bu denli imaj oluşturabilmesinde en büyük etken kuşkusuz Johann dönemindeki kurumsallaşma yolunda atılan adımlardır.

Faber-Castell’i kim kurdu?

Resimde de bu efsane adamın çalışırkenki fotorafını görebilirsiniz.

Bir marangoz ve aynı zamanda dolap tamircisi olan Kaspar Faber adlı alman asıllı kişi kurmuştur.(1761’de)

Faber-Castell’in sahibi kim?(kimin)

Günümüzde halen Alman asıllı Kastel ailesinin kontrolunde olan firma; bu büyük büyük dede olan Kaspar Faber’in 8 ve 9. kuşak torunları tarafından yönetilmektedir. Sahipleri ise bunlardır. Günümüzde her yıl 1 milyar euro’yu geçkin gelir elde eden şirket 10 000’e yakın çalışanı barındırmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*