Almanya Sosyal Demokrat Partisi’ni kim kurdu?-Almanya’nın en eski siyasi partisi

Alman Hristiyan Demokrat Partisi’nin kurucusu kim?-Christlich Demokratische Union Deutschlands

Bitcoin’i kim kurdu?-Uzay çağının tartışmasız para birimini kim icat etti?

Schalke 04’ün kurucusu kim?-Dünyanın en büyüklerinden olup da şampiyon olamayan takım…

ExxonMobil’in Kurucusu Kimdir?-Rockefeller’in Yavruları :)

ExxonMobil, Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas Eyaleti’nde merkezi bulunan uluslararası petrol ve gaz şirketidir. 30 Kasım 1999 tarihinde kurulan şirketin temelleri 1870 yılında kurulan John Rockefeller’ın şirketi Standart Oil’e dayanmaktadır. Şirket, Standart Oil’in New Jersey ayağı olan Exxon ile yine Standart Oil’in New York ayağı olan Mobil şirketlerinin birleşimi sonucunda ortaya çıkmıştır. Mart 2015 itibariyle 75.300 çalışanı bulunan şirketin 2014 yılı cirosu yaklaşık olarak 400 milyar dolar kadardır.

1870 yılında kurulan Standart Oil Şirketi’nin petrol sektörünü tekelleştirmesi ve halkın aleyhine çalışmasının sonucunda 1900’lü yılların başlarında Rockefeller’a karşı adeta bir isyan başlamıştır. Tabi bu isyanı en çok tetikleyen de gazeteci Ida Tarbell‘in 1904 yılında yayımladığı Standart Oil’in Tarihi isimli çalışması olmuştur. 1911 yılına gelindiğinde şikayetler doruk noktasına ulaşmış ve konu Amerikan Yüce Mahkemesi‘nin müdahalesi ile sonuçlanmıştır. Alınan kararın sonucunda Standart Oil 34 küçük bölgesel şirkete bölünmüş ve böylece petrol sektörü tekelleşmeden kurtarılmış, rekabet ortamı yaratılmıştır. 34 küçük şirketten biri olan Jersey Standart daha sonra Exxon adını, bir diğeri olan Socony ise sonradan Mobil adını almıştır.

1998 yılına gelindiğinde yaklaşık bir asır önce önceden mahkeme zoruyla ayrılan Exxon ve Mobil anlaşmaya varmış ve yeniden birleşme kararı alarak o gün için dünyanın en büyük şirketini oluşturmuşlardır. Tüm pay sahipleri ve iştirakçilerin onaylarının tamamlanmasının ardından 30 Kasım 1999 tarihinde ExxonMobil Şirketi resmen kurulmuştur. Amerikan tarihinde tekeli önlemek adına, kurulan şirketlerin mahkeme yoluyla ayrılması sıklıkla görülmüştür. Bu yöntemle ayrılan Exxon ve Mobil’in birleşme kararı ise bu alanda ilk olarak yine Amerikan tarihine geçmiştir. Bu hamlenin ardından gelişimine hızla devam eden ExxonMobil, günümüzde gelir bakımından dünyanın en büyük beşinci şirketi konumundadır.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.