Evrim Kuramı ve Mekanizmaları kitabını kim yazdı?-Evrimin temelleri ve nasıl işlediği üzerine

Türkiye’deki güncel bilimsel yayınlar arasında en verimli ve en faydalı çalışmalardan biri olan “Evrim Kuramı ve Mekanizmaları”, Türk okuyucuya evrim teorisinin ne demek olduğunu, doğada evrim mekanizmasının nasıl işlediğini en iyi anlatan eserlerden biridir.

Kitabı okumaya başladığınız zaman evrimin bilimsel teori olan yönüyle beraber nasıl günlük hayatımızın her yerine yerleştiğine, teoriyi çürütmek için ortaya atılan hurafelerin aksine nasıl bir bilimsel gerçek olduğuna dair bilgileri bir solukta bitirecek, hepsini de rahatlıkla özümseyeceksiniz.

İlginizi çekebilir: Tanrı Yanılgısı kitabının yazarı kim?

Türkiye’de epey tutulan kitap, evrim teorisini anlamak için en önemli kaynaklardan biri arasındaki yerini almıştır.

O zaman şöyle bir soru soracaksınızdır: “Evrim Kuramı ve Mekanizmaları” adlı bir giriş niteliğindeki kitabı kim yazdı? Biz de cevabını verelim: Evrim Kuramı ve Mekanizmaları, Çağrı Mert Bakırcı tarafından kaleme alınmıştır. İlk basımı 2013 yılında yapılmıştır.

“Evrim Kuramı ve Mekanizmaları” kitabının yazarı Çağrı Mert BAKIRCI

Yazımızı da kitabın arka kapağında yazar ve eserin içeriğiyle ilgili yazan tanıtımları naklederek bitirelim:

Çağrı Mert Bakırcı, ODTÜ mezunudur ve ABD’de Texas Tech Üniversitesi’nde Evrimsel Robotik ve Algoritmalar ile Biyolojiden Esinlenen Mühendislik Üzerine doktora yapmaktadır. Eğitim hayatı boyunca akademik olarak robotik, yapy zeka, evrimsel biyoloji, nörobiyoloji ve hayvan davranışları ile ilgilenmiştir. 2000 yılından beri bilimle ilgilenmektedir. 2004 yılından beri bilim yazarlığı yapmaktadır. 2008 yılında ODTÜ Makine ve İnovasyon Topluluğunu, 2010 yılında Evrim Ağacı’nı kurmuştur. Bakırcı, Evrim Ağacı ekibi ile Türkiye’nin dört bir yanında, liselerde ve üniversitelerde toplamda binlerce kişinin katılımıyla, halka açık eğitimler düzenlemiştir. Bakırcı, Evrim Ağacı projesi dahilinde, evrimagaci . org sitesinde 400’den fazla popüler bilim makalesi yazmıştır. Evrim Ağacı’nın yürüttüğü çalışmalar, 2012 yılında akademik bir oluşum olan Avrupa Evrimsel Biyoloji Cemiyeti (ESEB) tarafından desteklenmeye layık görülmüştür. Evrim Ağacı bünyesinde Bakırcı’nın geliştirdiği tüm projeler, Türkiye’de evrimsel biyolojinin bilimsel temellerinin halk tarafından kolayca anlaşılabilmesini ve konuyla ilgili süregelen yanlış anlaşılmaların düzeltilmesini hedeflemektedir.”

“Evrim Kuramı ve Mekanizmaları” kitabının bir fotoğrafı

Elinizdeki bu kitap, Türkiye’de popüler bilim sahasında, evrimin tüm mekanizmalarını bir arada ele alan ilk kitaptır. Dolayısıyla bugüne kadar okuduğunuz evrim kitaplarında aklınıza yatmayan bazı noktalar olduysa, bu kitap muhtemelen bu soru işaretini çözmenizi sağlayacaktır. Evrim Ağacı’nın kurucusu ve bilim konuşmacısı olan Çağrı Mert Bakırcı tarafından yazılan bu kitap, evrime yeni giriş yapacaklar ve bilgilerini genişletmek isteyenler için çok faydalı bir derleme olacaktır. Bilimin ağır dilini kırmak adına her bölüm başına eklenmiş ve bölüm içeriğini özetleyen kısa hikayeler sayesinde kitabı bir solukta okuyacak ve her zaman yardımcı bir kaynak olarak kullanabileceksiniz.

Kitabın Türkiye’deki evrimsel biyoloji yazını içinde seçkin bir yeri olacağına eminim.

Ergi Deniz Özsoy


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*