Evmanya(.)com’un kurucusu kim?-Blog yazarlığından e-ticarete uzanan harika bir başarı öyküsü

2000’li yıllar sonrasında e-ticaret; Türkiye’de inanılmaz bir hızla yükselişe geçen ve her sene ticaret hacmindeki payını kat be kat arttıran bir sektördür. Giyimden aksesuara, eletronikten bilgisayar ve telefona, kitaptan 2. el eşyalara kadar o kadar çok ürün e-ticaret alanında müşteriye sunulmuştur ki; dünyaya ayak uydurur bir şekilde Türkiye’de bu sektörün hızlı mı hızlı bir şekilde büyüyeceği aşikardır.

Bu yazımızda kuruluş hikayesinden ve başarılı, istikrarlı yükselişinden de bahsedeceğimiz evmanya da dekorasyon alanında hizmet veren e-ticaret sitelerinden. Ama öyle küçük çaplı butik tarzı bir iş değil bu; 100 milyon TL’den fazla cirosu bulunan, milyonlarca kişilik bir hedef kitleye hitap eden bir web sitesi.. Evmanya(.)com ne zaman kuruldu? Kaç yılında hangi alanda hizmete başladı? Evmanya’nın sahibi kim? İşte sizleri “Vay be; gerçekten isteyince oluyormuş.” dedirtecek bir başarı öyküsü daha…

Evmanya(.)com’u kim kurdu?

Sahip olduğu ciroya ve müşteri kitlesine rağmen evmanya son derece yeni bir web sitesi. Yani hepsiburada ve gittigidiyor gibi kültleşmiş sitelere kıyasla epey taze kana ve sinerjiye sahip.

Bilgiyi merak edenler için hemen kısa bir cümleyle belirtelim: Evmanya(.)com; 2010 yılında Aslı Gökdere tarafından kurulmuştur. Yani 2016 ayının Kasım ayında olmamız itibariyle yakında henüz 7 yaşına girecek olan bir işletmedir. Ayrıca; yazar olarak kişisel bir görüşümü de belirtmek isterim: Kurucusunun bir bayan olması ve neredeyse tek başına bu e-ticaret sitesini kurup büyütmesi bakımından evmanya; özellikle dikkat edilmesi ve örnek alınması gereken bir hizmettir.. Türkiye’de yani..:)

Evmanya’nın kurucusu Aslı GÖKDERE

Peki Evmanya’nın kurucusu ve sahibi olan Aslı Gökdere; bu maceraya nasıl sürüklenmiştir? Dekorasyon üzerine bir web sitesi yaratma ve müşterilere ürün pazarlama fikrine nereden kapılmıştır? Şöyle ki; Aslı Gökdere’nin Evmanya’dan önceki kariyeri de internetle ve internet üzerinden insanlara hizmet ulaştırmakla epey alakalıdır. Üniversite eğitimini Bilgi Üniversitesi İşletme Yüksek Lisansı ve California Üniversitesi Dijital Pazarlama Programı ile tamamlayan Gökdere; pazarlama ağırlıklı eğitim kariyerinin yanı sıra kişisel bir hobi olarak her zaman ev dekorasyonuyla ilgilenmiş, bu alandaki yayınları, şirketleri , hizmetleri sürekli takip etmiştir.

Fakat Evmanya sitesini kurmadan önce Aslı Gökdere; Genpa ve Kariyer(.)net gibi pek çok farklı şirket bünyesinde çalışmış ve buralarda okuduğu bölüm doğrultusunda tecrübe kazanmıştır. Kariyer(.)net tecrübesi ise Gökdere’nin pazarlamaya ek olarak internet pazarlaması, internetten ürün satma, e-ticaret gibi kavramlar konusunda uzmanlaştığı ve pratik tecrübeler kazandığı yıllar olmuştur.

2005-2010 yılları arasında devam eden bu iş kariyeri boyunca Aslı Gökdere; geçimini sağladığı işine ek olarak hobisi olan dekorasyonu da sürekli ilerletmiş; en sonunda bir hayli bilgi edinmesine bağlı olarak ev dekorasyonuyla ilgili blog yazmaya başlayarak bu hobisini başka insanlarla paylaşmaya başlamıştır.

Hobi olarak yazdığı blog; Aslı Gökdere’yi Evmanya(.)com fikrine götürüyor

Bir yandan çalışıp bir yandan blog yazdığı süre boyunca dekorasyonuna dair bütün haberleri, bütün e-ticaret büyümelerini, yurt-içi ve yurt dışı fuarlarını takip etmeye fırsat bulan Gökdere; kazandığı iş tecrübesinin ve hobisinin verdiği güvenle “Ben de bir e-ticaret sitesi kursam ne olur acaba?” diye düşünmüş ve girişimlere başlamıştır.

En başlardaki o baş ağrıtıcı evrak işleri ve formalite süreçlerinden sonra en sonunda muradına eren Gökdere; 2010 yılında Evmanya(.)com’u kurarak insanlara  internet üzerinden dekorasyon ürünleri satmaya başlamıştır.

Tüm bu çabalar esnasında Aslı Gökdere sermayedar ve yatırımcı arayışını da ihmal etmemiş. Hatta 2010 yılında YKM’nin ortaklarından Turgay Ağralı’dan başlangıç sermayesi niteliğinde bir destek almayı da başaran Gökdere; böylece şirketini daha hızlı bir şekilde büyütme fırsatı bularak hızlı bir şekilde hizmetlerine başlamıştır. 2 yıl boyunca istikrarlı bir şekilde istikrarlı yükselişine devam eden Evmanya; 2012 yılında ise Doğan Online’dan ikinci kez yatırım almayı başarmış ve bu yıl; Evmanya(.)com’un satışları tam 8 kat artmıştır. Evet sevgili okurlar; büyümeyi düşünebiliyor musunuz, tam 8 kat!…

Evmanya(.)com’un sahibi kim?

Günümüzde tüm hızıyla hizmet vermeye ve yıllık 100 milyon TL’yi aşkın cirosuyla dekorasyon ürünleri satışına devam etmekte olan Evmanya; önümüzdeki yıllarda da tozu dumana katacağa ve dekorasyonda e-ticaret konusunda Türkiye’de en iyilerden biri olacağa benzemektedir.

2016 yılı itibariyle Evmanya(.)com’un sahibi aynı zamanda kurucusu olan Aslı Gökdere’dir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


6 Comments

 1. Evmanya büyümeye devam etmek istiyorsa Müşteri memnuniyetine de önem vermeli 2 ay öncesinden gönderilen hatalı ürünümle ilgili hala bir aksiyon alınmadı tüm hatalı görselleri kendilerine iletmeme rağmen. Maalesef hiç bir şekilde ilgilenilmediğinden umarım burdan birileri yazdıklarımı okur da 1688261 nolu elimde patlayan sparişimle ilgili bir aksiyon alırlar ve benden çalmışoldukları paranın hakkını verirler.
  Bu kadar sert yazmak istemedim ama bir şikayetin kapatılma süresi en fazla 2 haftadır ki ben 2 aydır bekliyorum.

  Yazık sizden sürekli alışveriş yapan müşterinize de siz bunları reva görüyorsanız diyecek söz bulamıyorum. Sadece aldiğiınız paranın hakkını verin kimsenin parasını çalmaya hakkınız yok….

 2. Evmanyadan birşey almak istiyorsanız hemen vazgeçin paranızı çöpe atın daha iyi .Giden sadece paranız olur.Diğer türlü aylarca hergün ürününüzün peşine düşer sinir harbi yaşarsınız.Bozulan sinirlerinize ek birde dünya kadar telefon faturası ödersiniz.İki adet koltuğu aylarca aynı renkte göndermeyi başaramayan her aramanızda kayıt oluşturup iki gün içinde geri dönüş yapacağına söz veren ama dönmeyen profesyonellikten uzak çözüm üretmekten uzak çalışanlar ….Bu siteden alışveriş yapmayı kimseye asla ve asla tavsiye etmiyorum.Aklınızda azıcık bir şüphe varsa şikayet.var gibi sitelere girin ve benim gibi mağduriyet yaşayanların hikayelerini okuyup bir daha düşünün derim.

 3. bunlar beni de dolandırdı. Türkiyede alıştık artık. Malesef toplum olarak dolandırıcıyız.

 4. Bütun her yerde görebileceginiz olumsuz yorumlardan biri de benden gelsin..Evmanyadan alışverıs yapacagınıza gidin paranizi cöpe atın o kadar nett..Ürün yok eksik arizali iade mümkün degil müsteri temsilcisi mi o da kim hepsi bu sitede

 5. BİR OLUMSUZ YORUM DA BENDEN;
  Sipariş tedarik edildikten sonra 2-4 iş günü arasında kargoya verilir taahhüdü var ama arka tarafta bunu kontrol eden kimse yok. Tedarikçi ben ürünü çıktım diyor, firmanın haberi yok, ürün kargo alanına bekleniyor deniliyor, hiç bir evmanya yetkilisi alanda bekletilen ürünü kargoya verdirtemiyor. her gün iletişim merkezini arasınızda sadece şikayeti dinleyip mail yazıyoruz diyorlar.. takip eden çözüm üreten cevap veren asla yok.. info@evmanya.com a 50’ye yakın mail yazdım bir allahın kulu da noluyo diye cevap yazma nezaketinde bulunmadı..
  sistem tamamen allaha emanet çalışıyor..
  eğer evmanya ile anlaşmalı tedarikçi düzgün bi firma ve çalıştığı kargo şirketi de normal ise aldığınız ürün size ulaşabilir..değilse şansınız yok ve evmanya sizi çıldırtabilir.
  takibi kendiniz yapmak zorunda kalacağınız ürün için evmanya aracılığına gerek yok aslında.. ne alacaksanız evmanya üzerinden değil bizzat kendiniz tedarikçiden satın alın daha iyi..

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*