Evergreen Denizcilik’in sahibi kim?-Tayvanlı bir denizaşırı imparatorluk!

2010 yılı ve sonrasında yapılan analizler neticesinde dünyanın en büyük denizcilik ve nakliye şirketleri arasında bulunan Evergreen; birçok yönüyle aynı listede bulunduğu şirketlerden ayrılmaktadır. Öncelikli fark ise; Evergreen’in başlıkta bahsettiğimiz üzere Çin, İsviçre, ABD, Kore, vs. gelişmiş ülkelerden değil, Tayvan gibi gelişmekte olan bir ülkeden doğmuş olmasıdır.

Orijinal ismiyle Evergreen Marine Corporation; kuruluşu ve gelişimi itibariyle pek çok denizcilik şirketine benzer bir yol çizmiştir: Tek bir gemi, tek bir rota gibi hizmetlerle faaliyetlerine başlayan şirket; zamanla artan birikimini yatırım amacıyla kullanarak filosunu sürekli genişletmiş, sonunda da tabii ki pek çok küçük işletmeyi satın almış ve dünya çapında okyanuslar arasında hizmetler veren bir şirketler topluluğu halini almıştır.

Peki; günümüzde Maersk Line, Mediterranean Shipping Company, CMA CGM‘nin ardından dünyanın en büyük dördüncü denizcilik şirketi olan Evergreen’in hikayesi ne zaman başlamıştır? Dünya ticaretinin %90’ının yapıldığı bir sektörde at koşturan bu Tayvanlı topluluğun tohumları ne zaman ekilmiştir? İşte kısa bir Evergreen hikayesi:

Evergreen Marine’in kurucusu kim?

Böylesi bir imparatorluğun temellerini atabilmek için her ne kadar küçük adımlarla başlamak gerekse de; o küçük adım bile çoğumuz için göreceli olarak hayli yüksek kaçacak yatırımlar gerektirmektedir. Eee, gemi bu… Tek cümleyle özetleyecek olursak Evergreen Marine Co.; 1968 yılında milyarder yatırımcı Dr.Chang Yung-fa tarafından kurulmuştur. Merkezi Luzhu Bölgesi’nin Taoyuan Şehri’nde bulunan Evergreen; aynı yılda “Central Trust” adlı ilk kargo gemisiyle faaliyetlerine başlamıştır.

Evergreen’in kurucusu Dr. CHANG Yung-fa (1927 – 2016)

Kurulduğu yıldan itibaren hızlı bir şekilde kara geçen ve sermaye elde etmeyi başaran Dr. Yung-fa; 1969 yılında ikinci gemisini alarak Ortadoğu’ya taşımacılık yapmaya başlamış; bunu 1970, ’74 ve sonrasında alınan gemilerle açılan Kuzey ve Orta Amerika, Doğu Asya gibi rotalar izlemiştir.

Evergreen holding oluyor

İlk 10 yıllık sürecini bu şekilde atlatan Evergreen; 1980’lere gelindiğinde büyümesine ve değişen dünya koşullarına uyum sağlamak için bazı değişiklikler yapmıştır. Buna göre; tüm altyapıyı bünyesinde barındıran kuruluşun ismi Evergreen International olarak değiştirilmiş ve denizcilik sektöründe hizmet veren, yani bizim yazımızın konusu olan kol da Evergreen Marine Corporation ismini almıştır. Yani isim itibariyle Evergreen; aynı zamanda farklı sektörlerde de yatırımı bulunan çok büyük bir holdingin ismidir.

Evergreen’in sahibi kim?

Aradan geçen 48 yıl boyunca Tayvanlı Evergreen’in büyümesi sürekli devam etmiş ve 4.000’e yakın çalışanı bulunan bir holding haline gelmiştir. 2016 itibariyle 150’nin üzerinde konteyner gemisi ve 80 ülkede 240 farklı liman rotasıyla hizmetlerine devam eden şirketin 2.7 milyar Euro cıvarında geliri mevcuttur.

Günümüzde artık kendi kendine işleyen bu makinenin şanslı sahibi kim diye soracak olursak şaşırtıcı ve bir o kadar da takdire şayan tabloyla karşılaşırız: Kurucu Dr. Chang Yung-Fa aynı zamanda Evergreen’in günümüzdeki yönetim kurulu başkanıdır. Yani 48 yıldır şirketin başındadır. Kuruluş olarak Evergreen Marine ise az önce bahsettiğimiz gibi Evergreen Group’a aittir.

Evergreen Marine Co.’ın günümüzdeki alt kuruluşları şu şekildedir:

  • Uniglory Marine Corp. (Tayvan)
  • Evergreen İngiltere (2007’de kuruldu)
  • Italia Marittima S.p.A (2007’de kuruldu)

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*