Euronews’ın kurucusu ve sahibi kim?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte dünya inanılmaz bir hızla globalleşmeye başlamış, adeta bir köy haline gelmeye başlamıştır. Günümüzde dünyanın bir ucundan bir diğer ucuna iletişim sağlamak dünyanın en kolay işlerinden biridir. Bir de bunu bugünden 20 yıl önce yapmayı düşünün…

Yazımızın konusu olan ve kurucuları, kuruluş hikayesi hakkında bilgi vereceğimiz Euronews; Avrupa Birliği ülkeleri tarafından başlatılan bir proje olarak başarıya ulaşan ve kurulduğu günden bu yana dünyada en çok haneye ulaşabilen küresel yayın organlarından biridir. Nasıl ki Sputnik Rusya tarafından başlatılan bir girişim iken tüm dünyada şubeleri açılmaya başlanmışsa aynı şekilde Euronews de bu şekilde başarıya ulaşmıştır. (Ayrıca bkz: Sputnik kimin?)

Euronews’ın konsepti hakkında isminden dahi bir çıkarım yapmak mümkündür aslında. “Euro” Avrupa demek iken “News” ise “haberler” demektir. Avrupa merkezli bir haber kanalı… Kritik olan sorular şunlar: Euronews’ı kim kurdu? Euronews’ın kurucusu kim ve bugün Euronews kimin?

Euronews’ı kim kurdu?

Tarihine baktığımız zaman Euronews’ın pek çok diğer kanalda olduğu gibi bir özel teşebbüs hikayesi olmadığını görürüz. Yani mesela Fox TV, Star, vs. bunlar özel teşebbüstür, bir iş adamı tarafından kurulmuştur. Ama söz konusu Euronews’ın kurucusu olduğunda kanalın tıpkı kamu şirketleri tarafından yapılan girişimler gibi; birkaç Avrupa ülkesinin bir araya gelmesiyle var edilen, Avrupa Birliği ülkeleri tarafından başlatılan bir girişim olduğunu görürüz. Hemen şöyle izah edelim Euronews’ın kuruluş künyesini:

Euronews; 1992 yılında Avrupa Yayın Birliği tarafından Fransa’nın Lyon şehrinde kurulmuş, 1 Ocak 1993 tarihinde ise ilk yayınını yapmıştır. Avrupa Yayın Birliği ise 1950 yılında 23 Avrupa yayıncısı tarafından iş birliği amacıyla kurulmuş olan bir platformdur.”

Euronews’ın kurucusu olan Avrupa Yayın Birliği’nin logosu

Euronews’ın yakın sayılabilecek, ama bir o kadar da köklü bir geçmişe sahip olmasını sağlayacak bu tarihte kurulmasının sebebi; o zamanlar CNN’in hem ABD’de hem de Avrupa ülkelerinde yayıncılık adına bir tekel oluşturması ve Avrupa ülkelerinin haberciliğin taraflı olma ihtimaline karşı yeni bir alternatif yaratmak istemesidir. (Ayrıca bkz: CNN kimin?)

Euronews kimin?

1993 yılındaki ilk yayınından bu yana 26 yıl geçen (2019 yılındayız) Euronews; arada geçen süre yayıncılık çapını sürekli büyütmüş, her geçen yıl uluslararası seviyede sağladığı yayın imkanları gelişmiştir. Bugün Euronews İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Portekizce, Rusça, İspanyolca, Arapça, Türkçe, Farsça ve Ukraynaca, Lehçe gibi pek çok dilde yayın yapmaktadır ve 150’den fazla ülkede yayını mevcut olup ulaşabildiği hane sayısı 330 milyondan fazladır. Bu rakam gerçekten, ama gerçekten çok büyük ve ciddi bir istatistiktir.

Her yıl Avrupa Birliği’nden yardım alan ve bu bağlamda yayın sahasını genişletmek için son derece avantajlı fırsatlara sahip olan Euronews’ın genel merkezi günümüzde halen Fransa’nın Lyon şehrindedir. Euronews için “Destekçisi ve mimarı Avrupa Birliği olan bir yayın organıdır.” diyebiliriz. (Ayrıca bkz: Avrupa Birliği’nin kurucuları kim?)

Peki o zaman aradan geçen zaman boyunca Euronews’ın sahipliği, hissedarlığı konusunda nasıl değişiklikler oldu? Kısacası bugün Euronews kimin? Sahibi kim bu Euronews’ın?

“2019 yılının Haziran Ayındaki güncel bilgi olarak Euronews’ın hissedarı ve sahibi olan üç adet yayın kuruluşu mevcuttur: %53 ile Media Globe Networks, %25 ile NBC News, %22 ile Avrupa Yayın Birliği”

Tabii buradan daha alt birimlere de ayrılmaktadır.

Euronews’ın Türkiye ile olan ilişkileri de son derece dikkate değerdir. Çünkü Türkiye’nin tüm yayın faaliyetlerinde aktif bir kamu girişimi olan TRT; 2009 yılında Euronews’ın hisselerinin bir kısmını almış ve Euronews’ın hissedarı olmuştur. Yani bir süre bildiğiniz devletimizin gururu olan TRT; Euronews politikaları üzerinde hak sahibi olmuştur. Fakat zaman içerisinde TRT hisselerini satmış ve Euronews’ta hissesi kalmamıştır. Bu bağlamda eskisine nazaran Euronews Türkiye yayınları biraz darbe alsa da halen son derece tatmin edici durumdadır.

Euronews’ın ilk Türkçe yayını 30 Ocak 2010 saat 19:00’da gerçekleşmiştir. Günümüzde sadece Digiturk platformundan yayın yapan Euronews’ın Türkiye’de en aktif olduğu platformun internet haberciliği olduğunu söyleyebiliriz.

(Yazımızda verilen bazı bilgiler ilerleyen yıllarda değişebilir, güncellenebilir. Değişen bilgiye rağmen editörlerimizin yazıyı güncellemek için geç kalması veya başka herhangi bir bildiriminizin olması halinde iletişim veya yorum bölümünde düzeltme talebinde bulunabilirsiniz.)


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*