Etkin Hızlı Okuma kitabının yazarı kimdir?-Anlama ve öğrenme hızınızı arttırın

Hızlı okuma, okumaya meraklı olan veya akademisyenlik, gazetecilik, araştırmacılık gibi çok okumayı gerektiren işler yapan kişilerin rüyalarını süslemiştir her zaman. Dakikada ortalama 200-300 kelime okuyan bir insanın hızını 2,5-3 kat arttırarak dakikada asgari 600 kelimeye çıkması hem öğrenme verimliliği, hem de işlerin daha da kolaylaşması açısından tadından yenmez bir avantajdır.

Hızlı okuma üzerine lisanlı ya da lisanssız, gerçek ya da korsan düzenlenen sayısız kurs vardır. İnsanlar bunlara katılara okuma becerilerini geliştirmekte ve okuduklarından daha iyi randıman almaktadır. Fakat düzenlenen kursların gerçek veya sahtekar olup olmadıkları çok önemli bir husustur. Çünkü bu kitapta da bahsettiği gibi dakikada 2500-3000 kelime okumayı vaat eden kurslar dahi mevcuttur..:)

Fakat bu kitap; vaktinizi ve paranızı harcayarak kursa gitmek yerine size evde kendi imkanlarınızla, kendi belirlediğiniz saatlerde çalışma ve hızlı okumayı öğrenme imkanı sunmaktadır. Temel nitelikli ve başka bir şekilde elde edilemeyecek olan bilgileri verip sonrasını okuyucunun kendi keyfine ve çabasına bırakması açısından son derece cazip ve diğer seçeneklerden ayrı bir husustur.

Etkin Hızlı Okuma kitabını kim yazdı?

“Kendi kendine etkin hızlı okuma” ismiyle piyasaya sürülen kitap; Türkiye’de bu konuda öncülerden olan ve sayısız çalışmaları bulunan merhum Prof.Dr.Reha Oğuz Türkkan tarafından yazılmıştır. Tuğrul Türkkan’ın da kendisine yardımcı olduğu eserde okumanın biyolojik ve nörolojik işleyişinden, okumanın göz üzerinde oluşturduğu temel hareketlerden, hızlı okumada ele alınması gereken temel unsurlardan, yapılması gereken temel çalışmalardan ve kronometre eşliğinde yapılabilecek antrenman metinlerinden uzun uzun bahsedilmektedir.

“Etkin Hızlı Okuma” kitabının yazarı Prof. Dr. Reha oğuz TÜRKKAN (1920 -2010)

Şahsen deneyen birisi olarak söylüyorum ki bu kitapla özellikle roman, köşe yazısı, deneme gibi akıcı olması gereken metinleri okurken kendi kendinize epey hız kazanacak ve çalışmalarınızı çok daha hızlı bir şekilde tamamlayabileceksiniz. Yazımızı da kitabın arka kapağında yazan tanıtım metniyle bitirelim:

Bir iş adamı, dosyalar, evraklar, kitaplar, mailler, vb. okumaya günde bir buçuk saatini ayırır. Yani, bilgi çağının iş adamı ayda toplam 45, yılda da 540 saatini okumaya harcıyor demektir. Etkin Hızlı Okuma eğitimi almış bir iş adamının okuma hızı ortalama 3 katına çıkar. Aynı materyali, günde 30 dakikada, yılda da toplam 180 saatte bitirecektir. Etkin Hızlı Okuma kitabı sayesinde, her iş adamı, yılda ’45 iş günü’ fazladan vakit kazanır.

ÖSS’de öğrenciye 3 saat(180 dakika) kadar bir zaman tanınır ve 180 cıvarında soru sorulur. Hızlı okuma eğitimi görmemiş bir öğrenci, dakikada 100-125 kelime okur. Her sorunun okunmasına ortalama 13-14 saniye ayırır (cevaplama hariç). 176 soru için 56 dakika gidiyor. Oysa Hızlı Okuma’yı bilen kişi, roman-gazete okumadaki 700-800 olan sözcük hızıyla değil, daha yavaş (onun için daha yavaş) olan dakikada 400 kelime hızla, ‘tam anlayarak’ okur. Haliyle, bir soruyu 4-5 saniyede okur. Böylece sınav sorularının okunmasına 56 dakika ayırmak yerine 20 dakikada ayırır ve cevaplarına geçer. 36 dakikalık zaman tasarrufu!

Etkin Hızlı Okuma kitabı sayesinde, yalnızca okuma hızınızı geliştirmekle kalmayacak, aynı zamanda, okuduklarını daha iyi anlayan, özümseyen, etkin birer okuyucu haline geleceksiniz.”


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*