Estonya Ne Zaman ve Nasıl Kuruldu?

Estonya Cumhuriyeti, bir Baltık Devleti’dir. Kuzey Avrupa’da bulunmaktadır. Doğusunda Rusya Federasyonu, batısı ve kuzeyinde Finlandiya Körfezi, güneyinde Letonya Cumhuriyeti bulunmaktadır. Tallinn başkentidir. Finler ve Macarlar ile tarihi yakınlığı bulunmaktadır. Konuşma dilleri, Ural – Altay dil ailesinin Fin – Ugor dilleri grubunda yer almaktadır. Resmi dilleri Estonca olarak adlandırılmaktadır. Üniter Parlamenter Cumhuriyeti, yönetim biçimidir. Para birimi, Euro’dur.

Estonya’nın Kuruluş Tarihi

Uzun yıllardır Estonlar, Fin – Ural kavmi olarak bölgede yaşamaktadır. 1227 yılında Almanların Kılıç Kardeşliği ve Danimarkalılar tarafından fethedilerek Hıristiyanlaştırılmıştır. Tarihin değişik dönemlerinde, Danimarka, İsveç, Polonya ve Rusya egemenlikleri altına giren Estonya, Çarlık Rusya’sının devrilmesi ile birlikte 24 Şubat 1918 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir.
20 Ağustos 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin çökmesi, Estonya’da ulusal bayram olarak kutlanmaktadır. Estonya 29 Mart 2004 yılında Nato’ya, 1 Mayıs 2004 yılında ise Avrupa Birliği’ne kabul edilmiştir.

Estonya’nın Kurucu Liderleri Kim?

M.Ö 3000 yılında Baltık kıyısına gelip yerleşen Estler, bölgenin yerleşik halkıydı. M.S 9. asırda Vikingler Estonya’yı yağmaladı. 1219 / 1222 yıllarında Danimarka Kralı, Estonya’nın kuzeyinde yer alan toprakları ele geçirdi. 1343 yılında Danimarka işgalinden kurtulan Estonya kısa bir süre sonra Livonya Şövalyeleri’nin eline geçti. Rusya ile yapılan savaşlarda konfederasyonun dağılmasının ardından, Estonya bu kez, İsveç hakimiyetine girdi. Farklı dönemlerde farklı ülkelerin hakimiyeti altına giren Estonya, Rusya Çarlık döneminin 1917 yılının Şubat ayında yıkılmasının ardından Estonya kısa sürede bağımsızlığını ilan etti.

Rusya hükümeti 12 Nisan’da Estonya illerinin birleşmesi için izin verdi. Haziran ayında Estonya Milli Konseyi için seçimler yapıldı.
1921 yılında Estonya, Milletler Cemiyeti’ne üye oldu. İkinci Dünya Savaşı sırasında, Estonya’da 200.000’e yakın insan öldü. Savaş sırasında Sovyet hükümeti altına giren Estonya’dan çok sayıda Estonyalı sürgün edildi. 1991 yılından sonra Estonya Rusya’ya bağlı bir cumhuriyet olarak kaldı. Aynı yıl, Estonya’nın bağımsızlığını ilan etmesinin ardından Rusya Federasyonu ve Avrupa Devletleri de Estonya Cumhuriyeti’ni tanıdı. Estonya Sovyetler Birliği’nden ilk ayrılan ve kendi parasını basan ülke olarak da tanınmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*