Erdemir’in kurucusu kimdir?-Ereğli Demir Çelik Fabrikası

Meşhur Ereğli Demir Çelik Fabrikası’nın işletmeci şirketi olan Erdemir; Türkiye’de ve dünyada demir-çelik üretiminde en başarılı şirketler arasında bulunan bir profile sahiptir. Bu bakımdan Erdemir ve bağlı olduğu tüm kuruluşlar, sanayi/endüstri alanında Türkiye’de çok ama çok önemli bir üretim payına sahiptir. Bünyesinde bulunan fabrikanın ise Karadeniz Ereğlisi ve çevredeki ilçeler için önemini burada uzun uzun anlatmaya gerek yok… Bulursanız bir Ereğlili sorun o anlatsın…:)

Erdemir’i kim kurdu?

Karadeniz’in incisi olan Erdemir; daha uzun ismiyle Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları Türk Anonim Şirketi, Kardemir kadar olmasa da Batı Karadeniz’in kalkınmasında ve imarında çok önemli pay sahibidir.

Böylesi önemli ve köklü bir sanayi kuruluşunun kökeni de tahmin edeceğiniz üzere devlete dayanmaktadır.

Bilgiyi merak edenler için şöyle açıklayacak olursak Erdemir; 11 Mayıs 1960 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından kurulmuştur. Onun kuruluşuna paralel olarak Ereğli Demir Çelik Fabrikasının 42 ay sürecek olacak inşası başlamış, 15 Mayıs 1965 tarihinde ise Zonguldak’ın efsane fabrikası resmen ve fiilen çalışmaya başlamıştır.

Erdemir’in sahibi kim?

Evet, bundan yaklaşık yarım asır öncesinde devlet tarafından temelleri atılmış bir kuruluştur Erdemir… Fakat tabii ki ilerleyen yıllarda özelleştirme politikasından o da nasiplenmiş ve günümüzde özel sektörün bir elemanı olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Şöyle ki: 1960 yılında bir kamu kuruluşu olarak faaliyetlerine başlayan Erdemir; 2006 yılında Oyak Grubu’na satılmış ve 10 yıldır onun bünyesinde faaliyet göstermektedir. Yani günümüzde Erdemir’in; Ereğli Demir Çelik’in sahibi Oyak Holding’tir. “Erdemir kimin?” diye soruyorsanız aklınızda olsun.

Zonguldak Ereğli’nin doğrudan ya da dolaylı olarak mutlaka bir şekilde bağlı olduğu, bölgenin istihdamında ve imarında büyük pay sahibi olan Erdemir; Türkiye şöyle dursun dünyanın en büyük yassı çelik üreticisi olarak bilinmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


2 Comments

  1. Ereğli demir fabrikası ülkemizin oldukça önemli fabrikalarından biridir. Bu arada logonuz oldukça küçük gözükmekte. Sitenizin göz önünde olması için büyütmenizi öneririm. Siteniz bu arada çok güzel.. Başarılar dilerim..

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*