ENKA Holding’in sahibi kimdir?-Üsküp’ten Orta Asya’ya

Bugün Türkiye’nin en büyük holdinglerinden biri olarak çalışmalarına devam eden ENKA; 50 yıldan fazla bir geçmişe sahip, Türkiye’nin yanı sıra Rusya ve eski Sovyet ülkeleri, Orta Asya Türk cumhuriyetleri gibi geniş bir coğrafyada iş yapan holdinglerden biridir.

Kurucuların inşaat, ağır sanayi ve endüstri gibi iş kollarına yakın olması sebebiyle ilk emeklerini bu alanlarda veren şirket; zamanla elde ettiği yatırım imkanları sayesinden sektör çeşitlerini hızla arttırmış ve en sonunda hepimizin bildiği ENKA Holding adını almıştır.

ENKA’nın kurucusu kim?

Türkiye’deki birçok imalathanenin, enerji santralinin ve ağır sanayi tesislerinin inşasını gerçekleştiren ENKA’nın geçmişi aslında Türkiye’den de öncesinde Balkanlara kadar uzanmaktadır. ENKA’nın kurucuları olan Şarık Tara ve Sadi Gülçelik aslen Balkan Türklerindendir. Öyle ki; Şarık Tara’nın ailesinin buradaki geçmişi, 1. Murat döneminde yapılan 1389 1.Kosova Savaşı’na kadar uzanmaktadır. Kendisinin Üsküp’e yerleşen ataları da; bu savaşta görev almış öncü kuvvetlerin komutanı Yiğit Paşa’nın torunlarıdır. Makedonya’ya yerleşmelerinden beri burada Osmanlı’nın en çalışkan ve en sadık uç beylerinden biri olarak yaşayan aile; Yahya Kemal Beyatlı gibi bir edebiyatçıyı da yetiştirmiştir.

Aradan geçen yıllar boyunca Osmanlı’nın buradaki nüfuzu azalsa da oralara yerleşmiş olan Türkler sabit kalmış; doyduğu yer mantığıyla yeni devletlere hizmet etmeye başlamışlardır. Ta ki 2.Dünya Savaşı’na kadar…

Türkiye’den Üsküp’e, sonra tekrar Türkiye’ye

2.Dünya Savaşı’nın merkez üssüne son derece yakın bir bölge olan Üsküp; bütün Avrupa gibi savaştan en çok etkilenen yerlerden biri olmuştur.

Balkanların içinde bulunduğu bu buhran sebebiyle Tara ailesine de göç yolu gözükmüş; rota da en güvenli kale olarak Türkiye seçilmiştir. Ama ailesi; Şarık Tara’nın geleceğini güvenceye alabilmesi için onu önceden göndermeye karar vermiş, böylece 1942 yılında henüz 12 yaşındayken çantasını valizini toplayan Şarık Tara tek başına Türkiye’ye gelmiştir. İki yıl sonra; 1944 yılında ailesinin de Türkiye’ye gelmesiyle Tara ailesi için burada yeni bir dönem başlamıştır.

Çocukluk döneminde gayet rahat ve huzurlu bir hayat süren Şarık Tara; İstanbul’da hem okuluna devam etmek hem de önceden hiç yapmadığı şekilde ev geçimine yardım etmek zorundadır. Aynı şekilde bütün aile Üsküp’teki 450 yıllık geçmişini ve hatıralarını geride bırakıp; seçme şansı olmadan bulduğu her işi yapmaya başlamıştır. Ailesinde göçmenlik olanlar bilir. Bizzat göç eden kuşak için asıl zor olan; yeni bir yaşam kurmaktan çok bütün çocukluk anılarını geride bırakmak zorunda kalmaktır.

Üsküplüler Türkiye’de kendi işini kuruyor

1930 yılında Üsküp’te doğan ve 1942’de İstanbul’a gelen Şarık Tara; burada İTÜ İnşaat Mühendisliği bölümüne girerek 1954 yılında mezun olmuş ve meslek hayatına atılmıştır.

Geçimini sağlayacak irili ufaklı birkaç çalışmadan sonra kız kardeşi Vildan Hanımla evli olan Sadi Gülçelikle beraber kendi işlerini yapmaya karar vermiş; 1957’de ENKA’nın temellerini atmışlardır. Yani ENKA Holding; 1957 yılında Şarık Tara ve Sadi Gülçelik tarafından kurulmuştur. Şirketin ismi de bu akrabalık ilişkisine yapılan bir göndermedir. Enişte-kayınbirader olan ikili; bu akrabalık ilişkilerini belirtmek için ilk iki harfler olan “En” ve “Ka” yı birleştirerek ENKA ismini yaratmışlardır.

ENKA’nın kurucuları: solda Sadi GÜKÇELİK (ENişte), sağda Şarık TARA (KAyınbirader)

ENKA Türkiye’de hızla büyüyor

1957 yılında bir limited şirket olarak kurulan ENKA; kurucularının meslekleri gereği ilk faaliyet alanını müteahhitlik ve inşaat olarak seçmiştir. Bu bağlamda kısa süreli bir tanıtım ve gelişim aşamasından sonra ilk anlaşmalarını sağlayan ENKA; 1960’a gelinceye kadar Aksu Kağıt Fabrikası, Haydarpaşa Hububat Siloları ve Chrysler Kamyon Montaj Fabrikası gibi büyük çapta işler almayı başarmıştır. Bu işlerden sağladığı kazançlarla yatırım imkanlarını arttıran şirket; 1960 sonrasında yaptığı Pimaş ve Altaş yatırımlarıyla asıl patlama yaşayacağı sektörlerin temellerini atmışlardır. Bu büyüme neticesinde de şirketin ismi ve statüsü değiştirilerek “ENKA İnşaat ve Sanayi Anonim Şirketi” olmuştur.

Tüm Türkiye’de ve yurt dışında ENKA

15 yıldan kısa bir sürede Türkiy’nin sanayi tesisleri inşası konusundaki ihtiyacını çok başarılı bir şekilde karşılayan ve hızlı bir büyüme sğalayan ENKA için artık tüm Türkiye’ye yayılma vakti gelmiştir.

İstanbul dışında gerçekleştirilen en önemli projelerden biri şüphesiz ki Tunçbilek’te inşa edilen Termal Elektrik Santrali olmuştur. Bu proje ile ENKA; daha küçük çaplı üretimhanelerin yanı sıra enerji santrallerinin ve büyük güç ünitelerinin inşasındaki güvenilirliğini de ıspatlamıştır. Bunun yanı sıra Boğaziçi Köprüsü’nün viyadük, vs. yan projeleri, İskenderun Demir Çelik Fabrikası’nın işleyişi için çeşitli katkılar gibi işlerle de hacmini sürekli büyütmüştür.

Türkiye’de böylesine bir prestij yakalamışken çevre ülkelere de el atmadan olmazdı tabi… Zaten bilirsiniz; biz hep kendimizi Avrupa ve Amerika ile kıyaslamaya odaklanıp sürekli onları yakalamaya çalışsak da Kuzey Afrika, Ortadoğu, Orta Asya, Balkanlar gibi bölgelerdeki ülkeler için Türkiye son derece gelişmiş ve güvenilir bir ülkeydi. Komşularla var olan bu ilişkiden ENKA da payını almış; Libya’da inşa ettiği 5 adet çimento fabrikası ve 2 mega kent projesi, Suudi Arabistan’da 1 çimento ve 2 kireç fabrikası, Irak’ta 2 adet çimento fabrikası gibi ihalelerle yurt dışındaki etkinliğini sürekli arttırmıştır.

ENKA holdingleşiyor

Bütün bu büyüme sonucu faaliyet alanı epey genişleyen ve işleri çeşitlenen şirket; işleyişi kolaylaştırmak için kendi içinde üç ana bölüme ayrılmıştır. Taahhüt, imalat ve ticaret. Bu görev paylaşımına paralel olarak 1972’e şirketin ismi deENKA Holding AŞ” olmuştur. Kendi üretimi ve ithalat-ihracat konusunda da her geçen yol adından daha çok söz ettirmeye başlayan ENKA; her şeye rağmen 1957’den beri uzmanı olduğu taahhüt koluna daima gereken önemi vermiş ve bu çizgisinden asla çok fazla uzaklaşmamıştır. Günümüze kadar istikrarlı bir şekilde var olabilmesinin en önemi unsurlarından biri de budur.

Şarık TARA (1930 – 2018)

Günümüzde ENKA’nın faaliyet alanları

1980’lerden itibaren fabrika, imalathane ve santral inşasının yanı sıra yol, emlak, doğal gaz gibi konularda da ihalelere girmeye başlayan ENKA; Ankara Çevre Otoyolu, Gerede-Ankara Yolu, Hamitabat Elektrik Santrali, Rusya Doğalgaz Boru Hattı’nın Türkiye ayağı, Irak-Türkiye petrol boru hattı gibi büyük projeler gerçekleştirmiştir.

1990’lara yaklaşırken SSCB’de aldığı inşaat işleri ile hizmet alanlarına yeni bir sektör daha ekleyen ENKA; ilerleyen yıllarda Rusya ve diğer küçük devletler ile Orta Asya Türk cumhuriyetlerinde bu ilişkileri sayesinde büyük işler başaracaktır. Rusya’da inşa edilen AVM’ler ile ofis binaları, Hırvatistan ve Romanya’daki otoyol projeleri, Kazakistan’daki petrol tesisleri, Ukrayna’daki futbol stadyumu bunlardan sadece birkaçıdır. Bu esnada ENKA tabii ki Türkiye’de de birçok projeyi hayata geçirmeyi ihmal etmemiştir.

ENKA’nın patronu kim?

1957’de şirketi kuran ikiliden Şarık Tara; 1994’te işleri oğlu Sinan Tara’ya devretmiş ve kendisini onursal başkanlık sıfatının yanı sıra holdingin akıl hocalığını yapmak ve hayır işleri gibi alanlara vermiştir. Şarık Tara; yarattığı imparatorluğun son halini kendi gözleriyle görebilecek kadar şanslı olsa da ortağı Sadi Gülçelik; 1980 yılında meydana gelen talihsiz bir uçak kazası sonucu hayatını kaybetmiştir.

Sinan TARA

Bugün ENKA’nın yönetim kurulu başkanı olan Sinan Tara; 1958 İstanbul doğumludur. ETH Zurich’te İnşaat mühendisliği ve Stanford Üniversitesi’nde İşletme yüksek lisansı okuduktan sonra 1980-94 arasında ENKA’da çeşitli görevlerde bulunmuştur. 1994’ten beri de işlerin başındadır. 2015 verilerine göre Türkiye’nin en zengin 24. iş adamıdır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


9 Comments

 1. Allah razi olsun enkadan kosovada calistim cok iyi ve kalilteli bir sirket esimin hastaligindan dolayi izne gittim esim amaliyat oldu .cikis verduler yinede tesekkur ederim .sahibinden allah razi olsun

 2. Enkada ben caliştim ankara kızılcıhamam otoban yol çalışmada ama 1991 de ama siğortami yatirmamişlar

 3. Bukadar buyuk bir holding var allah vermis insanlar calismis benim 50 milyar borcum var kendimi duzeltemiyorum harfiyat kamyonu aldim ama calistigimi alamiyorum elimden siz tutun ne olur yardimci olurmusunuz calistigimi alirsam geri odeme yaparim allahin izniyle

 4. Allah siz ve sizin gibilerden razı olsun ben enkada çalışmadım ama bukadar kişiye ekmek veren bir kuruluş allah yollarına engel koymak isteyenlere fırsat vermesin hayırlı bol kazanç ihsan eylesin inşallah.

 5. Ben iş başvurusu için ne yapmam gerekiyor yardımlarınızı bekliyorum profosyonel elektrik ustasıyım proje okuma uygulama bilgi beceri tecrübem vardır.saygılarımla.0532 264 3154

 6. Merhaba ben neslihan ayrancı iki çoçuk anesiyim kızım ANKARA ÜNÜVERSTESİNİ fen fakültesi kimya bölümü nü kazandı oğum lise ikinci sınıf eşim kepce operetörü kendim ev hanımı yım ama çalışmak istiyorum ama ik okul mevzunuyum diye işe almıyorlar eşim çalışıyor taşron şiket olduğu için 3000 binliranin altında maş alıyor yutdışında çalışmakistiyor yardımcı olurmusunuz lütfen ben çoçuğumu okutmak istiyorum okuldan almak istemiyorum şididen çokteşekür ederim sagılarımı arz ederim 05075163906

 7. Yıllarca yapılan çalışma alanı projelerini takip ediyorum . İnşaat sektöründe görev aldım be bu şirkete çalışmadığıma çok pişmanım .
  Hakkını veriyor sonuna kadar .
  Kadrosunu çok sağlam tutuyor disiplini oluşturmuş bir şirket ,

 8. slm merhabalar bn daha önce hic bu şirkete çalışmadım ama ismini çok duydum bnde bu şirketle yur dışında çalışmak istiyorum ilgi personeler bu yorumumu gözden geçirirseniz çok sevinirim saygılar 05455279390

 9. Yazsam diyorum sesime cevap gelir mi?Cocuklugumdan beri duyarim bu sirketi.Garip bir sekilde de takip ederim..Amaa sesime ses verir mi ummuyorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*