Türkiye Emlak Bankası’nı kim kurdu?-Cumhuriyetin emlak çınarı yeniden canlanıyor

Türkiye Emlak Katılım Bankası; 2019 yılının başlarında 17 yıllık bir kapanıştan sonra tekrardan faaliyetlere başlayacağının duyulmasıyla ilgilisini epey bir sevindirmişti. Türkiye’de her türlü emlak ve bayındırlık yatırımları, çevre düzenlemesi gibi imara yönelik faaliyetler için faizsize varacak kadar uygun krediler vermeyi konsept edinen banka, kısaca Emlak Bank adıyla da bilinmektedir. Tam adı ise “Türkiye Emlak Katılım Bankası Anonim Şirketi”dir.

Emlak Bank’ın kurucusu kim?

Aslına bakacak olursanız yazımızın konusu olan “Yeni” Emlak Bank 2019’da açılmıştır evet. Ama Türkiye Emlak Katılım Bankası’nın tarihi sanılandan çok daha öncesine gitmektedir. Cumhuriyetle yaşıt olduğunu söylesek yeridir. Çünkü Türkiye’de Emlak Bankası ilk kez 1926 yılında bizzat Mustafa Kemal Atatürk’ün imzasıyla “Emlak ve Eytam Bankası” adıyla kurulmuştur. Fakat bu banka ne yazık ki 75 yıl faaliyet gösterdikten sonra 2001 yılında kapatılmıştır.

2019 yılında ise dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum; çalışmaların başladığını ve Türkiye Emlak Katılım Bankası’nın tekrar faaliyetlerine başlayacağını bildirmiştir. 21 Mart 2019 tarihinde de Ataşehir’deki Merkez Şubesi açılmıştır. O zaman şöyle bir özetleme yapabiliriz:

Yeni nesil olan Türkiye Emlak Katılım Bankası (Emlak Bank); 21 Mart 2019 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti tarafından kurulmuştur. Dönemin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan iken, kuruluşuna öncülük eden bakanlık Çevre ve Şehircilik Bakanı, dönemin bakanı da Murat Kurum’dur.

Emlak Bank Ataşehir Merkez Şubesi

Emlak Bank’ın genel müdürü kim?

2019 yılının Nisan ayındayken bir şube ile faaliyetlerine devam eden Türkiye Emlak Katılım Bankası’nın hedefi bu sene içerisinde 19 şube açmaktır. Şu an için Emlak Bank’ın Genel Müdürlük görevini aynı zamanda Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdür Yardımcısı olan Deniz Aksu yürütmektedir.

Deniz Aksu

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*