Emirates’in sahibi kim?-Ortadoğu’nu en büyük havayolu şirketi

Özellikle birçok futbol kulübünün ana sponsoru olması dolayısıyla hepimiz Emirates ismini mutlaka duymuşuzdur. Birçok reklamcılık ve pazarlama aracı sayesinde Emirates tüm dünyada adını duyurmayı başarmıştır. Peki neyin nesidir bu Emirates? Ne iş yapar? Ne zaman kim tarafından kurulmuştur?

Öncelikle başlıkta da belirttiğimiz gibi Emirates; Ortadoğu kökenli bir havayolu şirketidir. Ülkesine bakacak olursak da “United Arab Emirates” ülkesi ile “Emirates” ismi arasında çağrışım yapmak çok da zor olmayacaktır: Birleşik Arap Emirlikleri

Devlet desteğiyle kurulan bir havayolu şirketliğinden dünyanın enlerinden olmayı başaran bir sektör devi olmaya giden yolu genel hatlarıyla inceleyelim:

Emirates’i kimler kurdu?

1980’li yıllar havayolu şirketleri için Ortadoğu’da çok hareketli yıllar olmuştur. Yatırımlarını arttırmak isteyen özel şirketler, kendi varlıklarını yaratmak isteyen devletler derken sektör inanılmaz bir canlanma yaşamış; bugünkü büyük oluşumların temelleri atılmaya başlanmıştır.

Bu akımın bir ürünü olarak Emirates; 1985 yılında Dubai Yatırım Ortaklığı ve BAE hükümetinin iş birliğiyle kurulmuştur. 10 milyon dolar başlangıç sermayesi ile yola çıkan şirket; ilk uçakları olarak Boeing 737-300 ve Airbus A300B4-200’ü kullanmıştır. Emirates gibi büyük kapsamlı bir havacılık şirketinin kurulmasında sermaye desteği kadar teknik desteği de unutmamak gerekir tabii.. Bu konuda daha tecrübeli olan Pakistan Havayolu Şirketi; uçakların teknik bakımı-donanımı ve yönetim-idare danışmanlığı gibi konularda Emirates’e büyük destekler vermiş; ilerleyen yıllarda daha sağlam bir yapı oluşturulmasına önemli rol oynamıştır.

Emirates Şirketi devlet desteğiyle kurulsa da tabii ki başında işleri yürüten birisi olmuştur. İşte Emirates’in ilk yönetim kurulu başkanı ve CEO’su olarak tarihe geçen bu kişi Maurice Flanagan’dır.

Emirates Ortadoğu’ya yayılıyor

1985’te kuruluşundan sonra ilk iş olarak Kuveyt, Ürdün, Yemen gibi çevre Arap ülkelerine yolcu taşımaya başlayan Emirates; sahip olduğu pazardan ve arkasına aldığı yatırım desteğinden o kadar iyi faydalanmıştır ki; yılda 100 milyon dolar gibi bir artışla 1990’lı yılların en hızlı büyüyen havayolu şirketi olmuştur. Bu dönemden sonra da zaten Emirates’in farklı kıtalara çalışmaya başladığı ve uluslararası boyuta geçtiği yıllar gelmiştir.

Emirates kimindir?

Günümüzde hem gelir, hem yolcu sayısı, hem filo büyüklüğü bakımından Ortadoğu’nun açık ara en büyük havayolu şirketi olan Emirates; “The Emirates Group” adlı şirketler topluluğunun çatısı altında çalışmalarına devam etmektedir. Şirketin yönetim kurulu başkanı Ahmed bin Saeed Al Maktaum iken; CEO’luk görevini ise Tim Clark üstlenmiştir.

57.000 cıvarı çalışan ve 234 uçak ile hizmet vermekte olan Emirates; dünyada 164 farklı havalimanına düzenlediği seferler ile milyonlarca yolcu taşımaya devam etmektedir.

Dünyadaki konumuna bakacak olursak; yolcu mesafe kategorisinde en büyük üçüncü; gelir bakımından yedinci şirkettir.

Şirketin sloganı da bu hızlı büyüme ile sağladığı güvenli geleceği açıklar niteliktedir: “Fly Emirates. Hello Tomorrow”


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*