Emek Partisi’ni kim kurdu?-Türkiye’nin Marksist-Leninist temsilcilerinden

Aşırı sol, komünist, Marksist-Leninist gibi düşüncelere sahip partiler Türkiye siyasi tarihinin kanayan yarası olmuştur her zaman. Partilerin en çok açılıp, kapatıldığı, en çok isim değişikliğine uğradığı, hatta kendi içerisinde fikir ayrılıklarına maruz kaldığı genelde bu cephede görülmüştür. Kısa adıyla EMEP olan Emek Partisi de yeri gelmiş benzer kapatmaların mağduru olmuş, yeri gelmiş bazı ittifaklardan ayrılması sonucu kurulmuştur.

Emek Partisi’nin (EMEP) kurucusu kim?

Partinin Türkiye’deki komünist kültüre uzanan köklü bir geçmişi olsa da biz sadece “Emek Partisi” adının ortaya çıkmasıyla ilgileniyoruz. Buna göre Emek Partisi; 1996 yılında Abdullah Levent Tüzel tarafından kurulmuştur.

Emek Partisi Kurucu Genel Başkanı Abdullah Levent TÜZEL

1996 yılında kurulduğundan beri Lenin, Stalin ve Enver Hoca’dan ilham alan fikirleri ile ezilenlerin, işçilerin sesi olmaya çalışmış; proleterya iktidarı vesilesiyle emeğin galip gelmesi için çalışmalara başlamıştır.

Fakat bu isimle çalışmalara başlayan partinin ömrü uzun sürmemiş, 14 Şubat 1997 yılında çıkan karar sonucunda kapatılmıştır. Hemen akabinde Emeğin Partisi ismiyle yoluna devam etmiştir.

Bu tarihten sonra eski ismin alınması için EMEP üyelerini yoğun bir mücadele süreci beklemektedir. Türkiye’de yapılan itirazlar ve girişimler sonuç vermeyince en sonunda dava AİHM’ye taşınmıştır. AİHM de EMEP tarafını haklı bularak parti hakkında çıkan kapatma kararının kaldırılmasını istemiştir. Nihayetinde 2005 yılında Emek Partisi, ilk gün kurulduğu isimle tekrar sahalara çıkmıştır.

Siyasi kariyeri boyunca komünist ve sol camiada edinilen fikirlere göre yer edinen EMEP; siyasi arenada söz sahibi olabilmek için çeşitli ittifaklar ve birlikler yapmaktan da çekinmemiştir. Bunun sinyallerini ise öncesinde kendi ismiyle sağladığı başarıda vermiştir: 2009 yerel seçimlerinde EMEP; oy oranı sembolik olmasına rağmen Tunceli’nin Mazgirt ve Pertek ilçeleri, Darıkent beldesi seçimlerini kazanarak 3 adet yerel zafer kazanmıştır. Böylece oy toplama ihtimalinin en yüksek olduğu coğrafyalarda parti olarak adını duyurma fırsatı yakalamıştır.

Sonrasında AKP, CHP ve MHP’ye karşı birlik olabilmek adına HDP çatısı altında oluşturulan bileşene katılmış, fakat yaşadığı görüş ayrılıkları sonucunda buradan da ayrılmıştır.

Çatıdan ayrılmasına rağmen EMEP; gerek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde gerekse sonraki seçimlerde HDP’yi destekleyerek, oy bölünmesine sebep olmak yerine karşıt bloğa karşı güç birliği yaratma prensibini benimsemiştir ve yoluna bu şekilde devam etmiştir.

EMEP genel başkanı kim?

Evrensel gazetesi, Hayatın Sesi TV gibi medya organları bulunan EMEP’in 6000 cıvarı üyesi mevcuttur. Aynı zamanda Uluslararası Marksist-Leninist Parti ve Örgütler Konferansı üyesidir.

“İş, Ekmek, Özgürlük!”, “Faşizme ölüm, halka hürriyet”, “Parti Bayrağı Daha Daha Yukarı!” gibi sloganları bulunan Emek Partisi’nin genel başkanlık görevini Selma Gürkan yürütmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*