Eluveitie’yi kim kurdu?-İsviçre’den bir Kelt rüzgarı

Çağımızın hemen hemen her grubunun ve tarzının kendine özgü bir güzelliği olduğu şüphesiz (pop hariç). Ama bazı özel talepleriniz olması halinde mutlaka dinlemeniz gereken bir metal grubu var: Eluveitie…

Doğayı seviyor ve özlüyor musunuz? İskandinavların veya Keltlerin o flütlü, gaydalı, kemanlı, insanın için mistik bir hava uyandıran pagan melodilerinden hoşlanıyor musunuz? İşte Eluveitie; size bütün bunları plazaların arasında, akşam tarifiğinde, en kirli havalarda bile hatırlatabilecek gruplardan biri…:)

Eluveitie’nin kurucuları kim?

Diğer metal gruplarının vokal, elektro, bas, davul şeklindeki temel kadrolarının aksine Eluveitie epey kalabalık. Bunun sebebi de bilindik metal unsurlarının yanı sıra tüm şarkılarında eski Kelt çalgılarını kullanmalarıdır. Günümüzde grup üyeleri şu şekildedir:

Chrigel Glanzmann (vokal, mandola, düdük, gitar, arp, flüt, vs)

Merlin Sutter (davul)

Rafael Salzman (solo gitar)

Kay Brem (bas gitar)

Ivo Henzi (ritm gitar)

Nicole Ansperger (keman)

Anna Murphy (hurdy gurdy)

Pade Kistler (gayda, düdükler)

Merak edenler için Hurdy Gurdy; tellerle ve yanında çevrilen kol ile çalınan bir Kelt çalgısıdır.

Literatürde tarzı folk metal, keltik metal, pagan metal olarak belirtilen Eluveitie; 2002 yılında kurulmuştur. Zamanla geçirdiği değişiklikler sonucu yukarıdaki 8 kişi ile yoluna devam etmektedir.

Bu 8 paganı bir araya getiren kişi ise grup vokalisti Chirgel Glanzmann’dır.:) 1975 Basel doğumlu olan Glanzmann; vokalin yanı sıra mandola, gayda, gitar, arp gibi birçok modern ve eski çalgıyı kullanabilen; gerçek anlamda mesleği müzik olan bir sanatçıdır.

Eluveitie albümleri

-Ven (2002)

-Spirit (2006)

-Slania (2007)

-Everything Remains- As It Never Was (2010)

-Helveitos (2012)

Eluveitie Hakkında

Zaten bugün bilinen bir tarz olmamasının yanı sıra Eluveitie; birçok yönden diğer folk metal gruplarından da farklıdır. En önemli fark; diğerlerinin sadece eski folklorik melodiler katarak müziğe geleneksel bir hava vermeye çalışmasının aksine; Eluveitie’nin şarkılarını sağlam bir tarih ve dil araştırması eşliğinde yapmasıdır. Yani bilindik metalin yanına bazı basit folk ezgileri yerine binlerce yıl önce insanların gerçekten söylediği ezgileri katar. Bunun en güzel örneği; “Slania” albümünün isim kökeninin, 2500 yıllık Kelt yazıtlarında bahsi geçen bir kızın isminin olmasıdır.

Gerçekten takdire değer bir husus da; Eluveitie’nin İngilizce olmayan birçok şarkısını bugün konuşulmayan antik bir dilde yazmasıdır. Evet; Gaul dili olarak bilinen bu dil, 2000 yıl önce İsviçre cıvarında bulunup Batı Avrupa ve İrlanda’ya kadar kitleler halinde göç eden Keltlerin konuştuğu bir dildir. Bu dilin 2000 yıl öncesinden alınıp çıkartılıp bir de üzerine bestelenmesi de yine Glanzmann’ın araştırmacı kişiliğinin bir ürünüdür.

Ayrıca Eluveitie; 24 Şubat 2015’te Garajistanbul’da bir konser vermiştir. Gidemedim, acısı hala yüreğimdedir…

Alın o zaman size Eluveitie’nin en meşhur şarkılarından Inis Mona..:D

Şarkının konusu:

İngiltere’nin batı çıkıntısında bulunan Galler’in batısında bulunan Anglesey denen bir ada vardır. Bu adanın Gaul dilindeki ismi Inis Mona‘dır. Şarkıya konu olan bu Inis Mona adasında o zamanların en meşhur druid okulu bulunmaktadır, aynı bizim Nizamiye Medresesi gibi. Druid; Keltlerin din adamlarına ve onların inançlarıyla büyücülerine verilen isimdir. Şarkıda da burada eğitim görmüş bilge bir druidin çocukluğunda o okula giderek eğitim almaya başlamasından itibaren anıları ve yaşadıkları anlatılmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*