Elfin’in kurucusu kim?-Avustralyalı spor araba üreticisini kimler kurmuş?

Avustralya’daki tüm spor araba piyasasını, sivil hayata spor araba teknolojilerinin katılmasını ve her branştaki araba yarışlarını kasıp kavurmuş başlıca otomobil üreticisini sorduğunuz zaman hatırlamanız gereken tek bir kelime var: Elfin…

“Elfin Sports Car” ismiyle kurulan ve faaliyetlerine devam eden şirket, Avustralyalı bir spor araba üreticisidir. Kurulduğu tarihten bu yana hem doğrudan Elfin firması olarak, hem de araba yarışlarındaki özel arabaların pek çoğunun dizaynında bizzat bulunmuş bir kadro olarak ülkede en meşhur markalardan biridir.

E tabii spor araba dediysek bir şeyi belirtmekte fayda var. Spor araba dediğin öyle Renault Broadway gibi, Clio gibi seri olarak üretilmez. Modeller son derece spesifiktir, az sayıda insanın alabileceği bütçededir ve hatta pek çok özel üretim dahi mevcuttur. Aşağıdaki 3 resim bugün Elfin’in sınırlı sayıda var olan, sivil hayata açık sadece 3 farklı modelidir. Onun dışında şirketin araba yarışları için sayısız üretimi mevcuttur.

Elfin Sports Car’ı kim kurdu? Bu motor sporları devi kim?

Elfin markasının yeterince eski bir marka olduğunu söyleyebiliriz. Fakat hem spor araba üreticisi olması, dolayısıyla daha inovatif bir çizgide olması sebebiyle 162 yıllık geçmişi olan Holden gibi de değildir. Avustralya’nın bir diğer otomotiv devi hakkındaki yazıyı renkli bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Kurucusuna gelecek olursak; son derece kişisel bir girişim olarak Elfin Sports Var; 1957 yılında İngiliz yarış pilotu ve tasarımcı Garrie Cooper tarafından kurulmuştur. Kurulduğu yıllarda ağırlıklı olarak yarış arabası tasarlayan Tom Walkinshaw ve Elfin ekivi, daha sonra repertuarlarını genişletmiş ve ülke genelinde zengin klas spor arabalar olarak da hizmet vermeye başlamıştır.

Elfin markasının kurucusu Garrie COOPER (1935 – 1982)

Elfin Sports Car’ın bugünkü sahibi kim?

Kurulduğu günden bu yana Elfin, Avustralya yerel araba yarışlarında 29 şampiyonluk kazarak adını ülke otomotiv tarihine altın harflerle yazdırmıştır. Takip edenler bilir; eski Formula 1 pilotlarından James Hunt, Dider Pironi, Vern Schuppan, Larry Perkins, John Bowe, Frank Matich, John McCornack, Bob Jane, John Harvey, Allan Grice ve Peter Manson gibi isimler vakti zamanında yerel Avustralya yarışlarında Elfin adına yarışmışlardır.

Günümüzde “Elfin Sports Car isimli bu spor araba üreticisi kimdir?” diye soracak olursanız; Elfin’in sahibi eski yarış pilotu girişimci Tom Walkinshaw’dır. Kendisi aynı zamanda bir diğer Avustralyalı üretici Holden’ın alt kuruluşu olan Holden Special Vehicles’ın yarı yarıya ortağıdır.

Avustralya’nın hala aktif olan en eski spor araba üretici olarak faaliyetlerine devam eden Elfin’in genel merkezi Avustralya’nın Melbourne şehrindedir.

Bu bilgilerin değişmesi halinde okurlarımızın yorum kısmından geri bildirimde bulunmasını rica ederiz..:))


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*