Electrameccanica’nın kurucusu kim?-Kanada’dan bir elektrikli otomobil şirketi

Ne harika şeyler şu elektrikli otomobiller değil mi!… Gelecek yılların modası, dünyanın kurtuluşu, bambaşka bir çağın başlangıcı adeta… Elektrikli otomobiller tarzı, görünüşü ve insanda bıraktığı ilk intiba cinsinden çok farklı gerçekten… Mesela çağımız standartlarına göre havalı kabul edilen birçok araba hiçbir şekilde dikkatimi çekmez. Zaten hiçbir şekilde meraklısı da değilim efendime söyleyeyim bilmem ne şanzımanının, 0-100 süresinin, vites kutusunun falan filan… Ama elektrikli otomobiller söz konusu olduğu zaman akan sular durur arkadaş…

Başlıkta da söylediğmiz gibi; Kanada’da bu iş üzerine çalışmak üzere olan koskoca bir şirket var adeta. E tabii Kanada deyince ne kadar, ne kadar inovatif proje varsa onlar geliyor insanın aklına… Gerçekten de sanayisiyle, endüstrisiyle, ekonomisiyle son derece uygar, nezih; ABD’nin aksine uygar olduğu kadar da barışçıl bir ülke… Hal böyle olunca; Kanadalı girişimciler elektrikli otomobil piyasasının geleceğinin getireceği fırsatı tepmemişler. Kurmuşlar Electromeccanica denen şirketi… Aslına bakacak olursanız Electromeccanica uluslararası bir yapıya sahiptir. Mesela şirket birçok ekipmanını Çinli şirketlerden almaktadır, ayrıca kuruculardan birinin kökeni gereği bir İtalyan markasının %50 alt şirketidir. Ama Kanada’da kurulduğu ve burada faaliyet gösterdiği için Kanadalı diyoruz.

Electrameccanica’nın kuruluşu… Kim kurdu bu Electrameccanica’yı?…

Son derece genç, faaliyetlerine daha yeni yeni başlamış olan bir şirket Electrameccanica.. Hatta pek çok otomotiv şirketi kurulduktan 3 yıl 4 yıl sonra falan ilk modellerini ancak üretebilirken; sevgili Electrameccanica’mız kurulduğu 2015 yılından yazıyı yazdığımız 2018 kasımına kadar 3-4 farklı modeli piyasaya sürmüş bile… Hepsi de adeta adeta futuristik dizayna sahip harika araçlar. Bu arada evet; ağzımızdan kaçırmış gibi olduk ama 2015 yılında kurulmuş Electrameccanica… Peki kurucusu kim? Hemen özetleyelim:

Electrameccanica; 2015 yılında Jerry Kroll ve Henry Reisner tarafından Kanada’nın Vancoıver şehrinde kurulmuştur. Kuruculardan Jerry Kroll eski bir yarış pilotu iken, Henry Reisner ise İtalyan otomobil markası Intermeccanica’nın sahibidir. Yazının başında dediğimiz gibi… Zaten Intermeccanica ve Electromeccanica isimleri arasındaki benzerliğe dikkatinizi çekerim. İkisinde de İtalyan vurgusu hakim. Ayrıca Electramecanica’nın yönetim kurulu başkanlığını ise Mark West yürütmektedir. 

Electramecccanica’nın kurucuları: Jerry KROLL (solda), Henry REISNER (sağda)

Electrameccanica modelleri

2015’ten günümüze kadar Electrameccanica’nın SOLO, Super SOLO, Tofino adlımodelleri başta olmak üzere birçok aracı vardır.

Kanada’da aktif olarak satış yapan Electrameccanica; yakın zamanda ABD’ye geniş kapsamlı ihracat planları yapmaktadır. Başarılı olacağından şüphemiz yoktur.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*