Ekrem İmamoğlu kimdir?Ekrem İmamoğlu’nun hayat hikayesi nedir?

Ekrem İmamoğlu; 31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimlere kadar bugüne kıyasla çok az kişinin tanıdığı birisiydi. Tanıyanlar zaten tanıyordur, haberi olmayanlar için belirtelim: Ekrem İmamoğlu; 2014-2019 yılları arasında CHP’den seçilen aday olarak Beylikdüzü Belediye Başkanlığı yapmıştır. Hatta İBB başarısından önce şöyle son derece kayda değer bir başarısı varır Ekrem İmamoğlu’nun: 2014 yılında Beylikdüzü Belediye Başkanı seçilirken ilçede CHP’nin önceden %30’da kalan oy oranını %50,8’e çıkarmıştır. Zaten CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak Ekrem İmamoğlu’nun seçilmsindeki en büyük etkenin de uçurum niteliğinde olan bu başarısı olduğu düşünülmektedir. (Ayrıca bkz: CHP’yi kim kurdu?)

Efendim geçmişte gerçekleşen süreci hepimiz biliyoruz: 31 Mart 2019’daki ilk sayımlara göre Ekrem İmamoğlu önde çıkmış, daha sonraki yeniden sayım kararları sonrasında yapılan bir yeniden seçim itirazının kabul edilmesiyle 17 Nisan 2019’da göreve başlayan Ekrem İmamoğlu; seçimin iptal edilmesi üzerine 6 Mayıs 2019’da görevden alınmıştır. 23 Haziran 2019’da yapılan yeniden seçimde ise Ekrem İmamoğlu; tüm oyların %55’ini alarak 770.000 gibi bir farkla tekrardan İBB Belediye Başkanı olarak seçilmiştir.

Peki bütün bu mevzulardan öncesini; yani Ekrem İmamoğlu’nun İBB Başkanlığına uzanan macerasından önce nasıl bir hayat sürdüğünü inceleyecek olursak… Ekrem İmamoğlu’nun başarı basamaklarını tırmanışını, kim olduğunu ve biyografisini inceleyecek olursak… Öncesinde 100-200 bin twitter takipçisi varken, bugün Twitter’da 2,5 milyon olan Ekrem İmamoğlu ne zaman nerede doğmuştur? Mesleği nedir? İşte yanıtları: (Ayrıca bkz: Twitter’ı kim kurdu?)

Ekrem İmamoğlu’nun biyografisi ve hayat hikayesi

Ekrem İmamoğlu aslen bir Karadeniz insanıdır. Siyasi arenaya göre son derece genç bir yaştadır ayrıca. 4 Haziran 1970’te Trabzon’un Akçaabat ilçesinin Cevizli Köyü’nde dünyaya gelen Ekrem İmamoğlu; 2019 yılındayken henüz 49 yaşındadır. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 65, Cumhur İttifaki İBB Başkan Adayı Sayın Binali Yıldırım’ın da 65 yaşında ve diğer çoğu siyasinin yaş aralığının 55-75 arası olduğu düşünülürse, henüz 50 yaşında bile olmayan Ekrem İmamoğlu’nun ne kadar genç ve dinamik bir siyaset insanı olduğu daha iyi anlaşılır.

Evet… Ekrem İmamoğlu’nun hayat hikayesi güzel Karadeniz’in Cevizli Köyü’nde başlamıştır. Çocukluğunda bir köy insanı olan İmamoğlu’nun babası tüccar, annesi ise çiftçidir. Baba adı Hasan, anne adı Hava’dır.

Ekrem İmamoğlu’nun bir çocukluk fotoğrafı

Karadeniz’in yemyeşil, tertemiz havalı doğasındaki yaşam Ekrem İmamoğlu için üniversite başlangıcına kadar devam etmiştir.

Ekrem İmamoğlu’nun çocukluğu ve gençliği

Ekrem İmamoğlu 4 yaşındayken ailesiyle birlikte Cevizli Köyü’nden Yıldızlı Köyü’ne taşınmıştır. İlköğrenimini burada tamamlayan Ekrem İmamoğlu Trabzon Lisesi’nden mezun olmuştur. Meslek olarak medya, yayın, basın gibi ilgi alanlarını tercih eden Ekrem İmamoğlu; üniversite için İstanbul’a giderek Girne Amerikan Üniversitesi’nin İletişim Bölümü’nde eğitimine başlamıştır. Fakat mezuniyeti İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümünden olmuştur. Yine İstanbul Üniversitesi’nde “İnsan Kaynakları ve Yönetimi” bilim dalında yüksek lisansını tamamlamıştır. Üniversite eğitimi esnasında 1987 yılında Ekrem İmamoğlu’nun ailesi de İstanbul’a taşınmış ve işlerini burada devam ettirmiştir. (Ayrıca bkz: İstanbul Üniversitesi’ni kim kurdu?)

Ekrem İmamoğlu’nun iş hayatı ve kariyeri

Ekrem İmamoğlu; üniversite okuduktan sonra iş hayatına aile şirketinde devam etmeyi tercih etmiştir. İnşaat ve taahhüt işleri yapan “İmamoğlu İnşaat” adlı aile şirketinde 1992 yılında çalışmaya başlamıştır ve yönetim kurulu başkanlığı da yapmıştır. Anlayacağınız Ekrem İmamoğlu; siyasetçiliğinden önceki yaşantısında yüksek lisans mezunu bir iş insanıdır.

Ayrıca Ekrem İmamoğlu; 18 Kasım 1995’te Dilek Kaya ile dünya evine girmiştir. 1997 doğumlu Mehmet Selim, 2005 doğumlu Semih ve 2011 doğumlu Beren adlı üç çocukları vardır.

Ekrem İmamoğlu ve eşi Dilek İmamoğlu. En arkada Mehmet Selim, solda Semih, sağda Beren İmamoğlu.

Ekrem İmamoğlu’nun siyasi kariyeri, siyasete atılması

Ekrem İmamoğlu’nun siyasi yaşantısı net bir tarih vermek gerekirse 2008 yılında CHP üyesi olmasıyla başlamıştır. Aslında bakacak olursanız Beylikdüzü Belediye Başkanlığı için ilk kez 2009 yılında aday adayı olmuş fakat seçilememiştir. 2014 yılında tekrar denemesiyle birlikte bu başarı bu sefer gerçekleşmiş ve daha önce söylediğimiz gibi; 2014-2019 yılları arasında Beylikdüzü Belediye Başkanlığı yapmıştır. Sonrası ise malum…:)

Ekrem İmamoğlu’nun hobileri, iş dışı yaşantısı

Son derece kültürlü, çok yönlü bir insan olan Ekrem İmamoğlu’nun çağın trendleri, dijital dünyayı çok yakından takip edip bunu çok iyi kullanan; özellikle genç nüfusla başarılı iletişim kuracak kadar yenilikçi ve dinamik bir insan olduğu bilinen Ekrem İmamoğlu; gerek iş, gerek siyaset gerekse sosyal faaliyetler yönünden son derece aktif bir kişiliğe sahiptir.

Çocukluğundan beri en belirgin ilgi alanlarından biri ise spor olmuştur. Çocukluğunda hentbol ile uğraşan İmamoğlu; daha sonra futbola yönelmiştir. 2002’den itibaren Trabzonspor’un yönetiminde yer almış; Beylikdüzüspor’da da yöneticilik yapmıştır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*