Ekber Mutfak Gereçleri’ni kim kurdu?-Türkiye’nin ve dünyanın en büyüklerinden

Türkiye’de mutfak gereçleri ve malzemeleri dendiğinde akla ilk gelen isimlerden biri Ekber Mutfak Gereçleri’dir. İstanbul’da başladığı faaliyetleri kısa bir süre içerisinde inanılmaz bir şekilde katlayan, değişen zamana başarıyla uyum sağlayarak günümüzde de bu yerini ve saygınlığını başarıyla koruyan Ekber; hem ülkemizde hem de dünyada gayet bilinen bir üreticidir.

Böyle başarılı bir imaj olunca tabii ki on yıllar öncesinde dayanan bir temel atma ve bugüne kadar süren istikrarlı, durmak bilmez bir çalışma mevcut.. O zaman siz okuyucularımızı fazla bekletmeden kısaca Ekber Mutfak Gereçleri’ni kimin kurduğundan ve bugün ne durumda olduğundan bahsedelim:

Ekber Mutfak Gereçleri’nin kurucusu kimdir?

Söz konusu şirketin hikayesi, bundan tam 40 yıl öncesinde İstanbul’da başlamıştır. Kuruluşunda ve başarı yakalamasında da onu var eden kişinin yaşadığı hayat ve sahip olduğu avantajların etkisi büyüktür.

Şöyle ki, Ekber Mutfak Gereçleri, 1977 yılında İstanbulda Kısmet Altınay tarafından kurulmuştur. Babası bir polis memuru olan Kısmet Altınay; çocukluğu ve delikanlılığı boyunca ülkenin farklı yörelerini tanıma fırsatı bularak belki de onu Ekber Mutfak Gereçleri’ni kurmasına ve saygın bir marka haline getirmesine giden birikimi elde etmiştir.

Yaklaşık 13-14 yıl boyunca istikrarlı ve mütevazı bir şekilde büyümesine devam eden Kısmet Altınay ve Ekber markası; 1990 yılına gelindiğinde üretimin yanı sıra adeta bir yatırım yağmuru yapmış ve 2000’li yıllara girmeden şirketi çok daha güçlü konuma ulaştırmıştır. Tabii ki bu yıllar esnasında günümüzde şirketin yönetiminde bulunan çocukları da çeşitli kademelerde görev alarak gelecek yıllardaki önemli pozisyonlarına hazırlanmışlardır.

1996 yılında tüm bu yatırımlara ek olarak Ekber; Avcılar’da yeni ve çok daha büyük, modern bir üretim tesisinde çalışmalarına başlayarak üretim hızını kapasitesini de arttırmış; böylece 2017 yılına geldiğimizde hala hatırı sayılır bir pazarı elde tutmasını sağlayan aşamalar tamamlamış olmuştur.

Ekber Mutfak Gereçleri kimin?

Şirketin bütün bu tarihçesi boyunca başta olan ve yoğun emekler sarf eden Kısmet Altınay; ne yazık ki 2009 yılında vefat etmiştir. Fakat onun vefatından sonra şirket hızından ve kalitesinden hiçbir şey kaybetmemiş, öncesinde çeşitli görevlerde çalıştırıp yetiştirdiği çocukları gayet başarılı bir şekilde bayrağı devralmıştır. Aile şirketleri arasında bu yönüyle Ekber epey şanslıdır. Kuşak değişimi her zaman başarılı olmuyor malum…

Günümüzde genelde aile üyelerinden oluşan yönetim kurulu kadrosu ise ana hatlarıyla şu isimlerden oluşmaktadır:

  • Alper Altınay – Mağazalardan Sorumlu Yönetici
  • Lara Alatınay – Dış Ticaret ve Pazarlama Yöneticisi
  • Arif Altınay – Satış ve Pazarlama Bölümü Yöneticisi
  • Kubilay Altınay – Finans Bölümü Yöneticisi

Ekber Mutfak Gereçleri; 21. yüzyıla uyum sağlamış modern ve teknolojik üretim imkanları, verimli kurumsal yapısı ile sektördeki faaliyetlerine tüm hızıyla devam etmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


2 Comments

  1. bu bilgileri nereden ve nasıl aldığınızı bilmiyorum ama kesinlikle yorumunuz ve bilgileriniz yalan ve yanlış, Ekber mutfak gereçleri 2009 yılında sayın Kısmet Altınay”ın vefaatiyle birlikte yönetim zafiyetlerinden kaynaklı çöküşe geçmiş ve bu süreç 2016 yılının sonuna kadar bu şekilde ilerlemiş 2016 yılı sonu itibariyle şirket sahiplerinin aldığı kararlar ile birlikte 100 den fazla işçi ve mal tedariğinde kullanılan firmalarda olmak üzere mağdur durumda bırakılarak piyasadan çok sert bir şekilde çekilme gerçekleşmiştir.Bu süreci beyaz yakalı ve mavi yakalı çalışanlarla birlikte yapacağınız görüşmelerle daha net bir biçimde öğrenebilirsiniz… https://www.evrensel.net/haber/304488/ekber-mutfakta-isci-kiyimi-4-aylik-ucretleri-verilmedi

    • Merhabalar; sitemizde şirketlerin politikalarından bağımsız bir şekilde sadece kuruluşuna, kurucusuna dair ansiklopedik bilgiler verilmektedir. Dolayısıyla Ekber Mutfak Gereçleri’nin kuruluş hikayesiyle yaşanan üzücü kriz arasında bir çelişki tespit edememiş bulunmaktayız. Başınıza gelen maddi buhran gerçekten çok üzücü. Mağdur olan herkesin hakkını alması ve hayatını tekrardan yola koyması dileğiyle…

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*