EGENİN İNCİSİ OLAN ŞİRKET: KİPANIN SAHİPLERİ

Kipa hipermarketler zinciri olarak bilinen şirketin kuruluş tarihi Türkiye’de çok önemlidir. İlk defa ülke tarihinde onlarca kişinin biraraya gelip eşit sermaye ile eşit pay hakkına sahip olarak şirket kurulması; 1994 yılında Kipa’nın kuruluşu ile gerçekleşmiştir. Toplmamda 100 kişinin biraraya gelmesiyle kurulmuş olan Kipa marketler zinciri Türk perakendecileri arasında ünlüler şirketi olarak bilinmesine vesile olmuştur.

Bu isimler arasında Ege’de faaliyet gösteren Gürel ailesi, Kemal Zorlu, Muharrem Kayahan, Metin Akpınar’da, Ahmet Priştina gibi isimler vardır.

Ancak tüm bu 100 kişinin biraraya gelmesine vesile olan ve onları toplayan arka plandaki ismi duyunca şaşıracaksınız. Bu kişi bir dönem Sabah gazetesi genel yayın yönetmenliği yapmış olan Erdal Şafak’tır. Zaten düşünsenize bu kadar adamın bir araya gelip aynı anda sermaye çıkabilecek nitelikte olmalarının tesadüf eseri meydana gelmesi ihtimali nedir?

Erdal Şafak kendi gazetesinde bu konuyla ilgili de yazmıştır. O dönem çok yakından tanıdığı Tansaş süpermarketler eski CEO’su Ahmet Piriştina adlı dostunun; Tansaş Genel müdürlüğünden, patronların hasetliği ve kıskançlığı nedeniyle atılması sebebiyle bu fikir ortaya çıkmıştır. Herşey Erdal Şafak’ın yakın dostu Ahmet Piriştina’ya, “Bak Ahmet o kadar yılların emeğinin getirdiği birikim boşa gitmesin, gel seninle bir girişimde bulunalım” demesiyle başlamıştır. Bu yakınlaşmadan sonra Sabah Gazetesi aracılığıyla tandığı 100 ensesi kalın paralı insanı İzmir’de Balçova ilçesinde bir Tenis kulübüne davet etmiştir. Bu davette herkesin 100 000’er dolar sermaye koyması ile Kipa’nın kurulması kararlaştırılmıştır. Kipa isiminin açılımı ise “kitlesel Pazarlama” teriminden gelmektedir. Hatta Kipa ilk kurulduğunda isminin ibranice yahudi takke’si anlamına gelen “Kippa” olması kararlaştırılmış ise de Ahmet Bey ve birkaç ortağın “Bizi iki dakikada Yahudi siyonist sermaye diye karalarlar” demesi ile şu anli isimde hemfikir olmuşlardır.

O dönem Kipa’nın sahibi olan bu 100 adam hisselerini 2003 yılında 10 ar milyon dolara Tesco adlı yabacı bir perakende devine satmıştır. Evet bu inanılmaz bir rakam gerçekten! Herbiri paralarına para katmış oldular bu sayede.

İlk kurulduğunda minik hedeflerle yola çıkmış olup daha çok fakir kesimin ucuza kömür ve besin teminini hedefleyen ve kişi başı 10 milyon dolara satılmış olan Kipa’nın değeri şu anda 1 milyar euro’yu geçmiş vaziyette. Yani o dönem satmayıp elllerinde tutanlar şu anda onlarca kat daha zengin olmuş durumda… Şu anda toplamda 250’yi geçkin mağazası olan ve 40 dönğmlük merkezi depoya sahip olan Kipa 10 000 çalışana sahiptir.

Kipanın sahibi kim(yani şu anda bu şirket kimin): Tesco adlı uluslarası bir perakende devidir.

Kipa’yı kim kurdu: Erdal Şafak öncülüğündeki Ahmet Piriştina ve 99 arkadaşı daha.(ilginçtir ki Erdal Şafak’ın bu şirkette hissesi yoktur, kendisi bu konu hakkında o dönem ki parasızlıktan olduğunu söylemiştir).

Erdal Şafak

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*