Efendi ile Uşağı kitabını kim yazdı?-Ölüm karşısında herkes eşittir…

Efendi ile Uşağı; Rus edebiyatının kısa öyküler babında en meşhur ve en tipik örneklerinden biridir.

Aslında birkaç farklı öykünün toplanarak anlatıldığı kitapta kıssadan hisse olacak şekilde ve sade insanların yaşantılarından, gün içinde herkesin yaşayabileceği sıradan olaylardan esinlenilerek derlenen bir seri göreceksiniz. Efendi ile Uşağı adlı hikaye ise bu öykülerin en önemlisini oluşturmaktadır.

Rusya’nın köylerinden birinde zengin bir efendi olan Vasili Andreyiç, bir arsa devir teslim işlemi için arabacısı Nikita ile birlikte şehre gitmek üzere yola çıkar. Yolda kar ve tipi hiç hesaba katmadıkları şekilde onları planlarından eder. İstedikleri gibi ilerleyemezler. Bu olay çerçevesinde Efendi ile Uşağı hikayesinin geri kalanında tüm gerçekçiliği, o kar örtüsünü, tipiyi, güç bela ilerlenen yolu hissedebileceğiniz şekilde anlatılan bir süreç sizi bekliyor olacak.

Efendi ile Uşağı kitabının yazarı kim?

Rus edebiyatı dedik, alabildiğine gerçekçilik dedik, köy yaşamı dedik, sade olaylardan yapılmış dahiyane gözlemler dedik. E cevabı da zihniniz vermiştir zaten ama yazalım:

Efendi ile Uşağı adlı roman; Rus yazar Lev Nikolayeviç Tolstoy tarafından 1895 yılında yazılmıştır. Onu daha çok Savaş ve Barış adlı eseri ile tanısak da Rus Edebiyatına kalıcı olarak kazınmış pek çok eseri mevcuttur.

“Efendi ile Uşağı” kitabının yazarı Lev Nikolayeviç TOLSTOY (1828 – 1910)

Efendi ile Uşağı adlı öykü ile beraber kitapta Tipi, Polikuşka, Üç Ölüm gibi hikayeler de mevcuttur.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*