Efe Tur’un patronları kim?-Kocaeli ve Ege’nin otobüs şirketi

Tüm ülke çapında faaliyet gösteren şehirler arası otobüs şirketlerini kıyasladığımız zaman Efe Tur’un; Metro veya bir holding yatırımıyla kurulmuş benzer şirketlerden epey farkı vardır. Kurumsal kariyerine yöresel çapta çalışan küçük bir işletme olarak başlamasından tutun da bir holdinge değil; şahsa ait olması gibi unsurlar Efe Tur’u diğerlerinden ayıran konuların başında gelmektedir. Ha; bir de aradan geçen yıllar sonrasında daha çok Ege Bölgesiyle, özellikle İzmirle özdeşleşmiş bir şirket olmasını da unutmamak gerek tabi…

Yazımızın konusu da tam olarak bu kuruluş ve gelişim aşamaları… Yani Efe Tur nerede, kim tarafından, ne zaman kurulmuştur? Kuruluşundan günümüze kadar hangi evrelerden geçmiştir? İşte yanıtları:

Efe Tur’u kim kurdu?

Türkiye çapında ismini duyurmaya yeni yeni başlayan şirket; hizmete başlayış yılı yönünden genç bir firma: Efe Tur; 1991 yılında İzmit’te Mehmet Efe tarafından kurulmuştur.

Hem kurucusunun soyadını taşıması, hem de Ege Bölgesi’ni ifade etmesi yönünden isabetli bir ismi olan Efe Tur; yolcu taşımacılığının emekleme aşamasını İzmit ve komşu ege illeri arasında mekik dokuyarak geçirmiştir.

Verdiği hizmetin kalite ve çalışkanlığı sayesinde kısa sürede bir büyüme evresi yakalayan firma; 2000’li yıllara gelindiği zaman Türkiye’nin batısını kapsayan geniş bir bölgede en saygın firmalardan biri olmasını bilmiştir.

Bugün bile Ege Bölgesi’ne seyahat eden birçok kişinin tercih ettiği tur şirketlerinin istatistiğini tutarsanız; Efe Tur’un ciddi bir hakimiyetinin bulunduğunu görürsünüz.

Fakat şirketi böyle başarılı bir konuma ulaştıran Mehmet Efe; 10-12 yıl sonra Efe Tur’u daha iyi yerlere bizzat taşımak yerine devretmeyi seçmiş; şirketin 12 yıllık kuruluş-gelişim aşamasında hatırasını bırakarak Efe Tur’a veda etmiştir.

Efe Tur’un sahibi kim?

Mehmet Efe’nin söz konusu kararına paralel olarak Efe Tur; 2003 yılında Mikdat Dabak ve Halit Bıçak ortaklığına devredilmiş, faaliyetlerine bu çatı altında devam etmeye başlamıştır.

2003-16 yılları arasında şehirlerarası karayolu taşımacılığında meydana gelen baş döndürücü gelişmeleri de yakından takip eden Efe Tur yetkilileri; otobüslerinde TV, kulaklık, radyo gibi hizmetleri sunmaya başlayarak yolcuların konforunu arttırmaya yönelik yeniliklerde bulunmuştur. Bütün bunlara ek olarak internet çağına da başarıyla uyum sağlayan Dabak-Bıçak ortaklar; bu alanda gereken yapılanmaları da gerçekleştirmiş ve Efe Tur’u egenin yöreselliğinden kurtarıp tüm Türkiye’ye hitap eden bir konuma kavuşturmuştur.

Efe Kart gibi müşterisini özel hissettirecek fırsatları da bulunan Efe Tur; 1000’in üzerinde çalışanı ve 150’ye yakın bilet noktası ile faaliyetlerine hızla devam etmektedir.

Seyahatlarinde Trivago-Setra ve Diamond otobüsleri kullanan şirket; 2016 yılında sahip olduğu kurumsal kimlikle beraber gelecek yıllara iddialı bir şekilde ilerlemektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*