ECZACIBAŞI SPOR KULÜBÜ

Eczacıbaşı; bugün itibariyle yaşımız gereği sadece bayan voleybol takımıyla tanıdığımız, sporla hiç ilgilenmeyen bir insanın bile biraz biraz başarılarına aşina olduğu bir kulüptür. Ama eminim ki çoğumuzun pek bilmediği bir yönüyle; geçmişi epey gerilere uzanan ve birçok farklı branşta Türk sporuna katkısı bulunan bir kulüptür Eczacıbaşı…

Eczacıbaşı’nı Kim Kurdu?

Eczacıbaşı Spor Kulübü; Dr. Nejat Eczacıbaşının öncülüğünde 1966 yılında kurulmuştur. İlk kurulduğu zamanlarda voleybol, basketbol ve masa tenisi branşlarında faaliyet göstermeye başlamıştır ve gerek yurt içinde gerekse yurt dışında hatırı sayılır başarılar elde etmiştir.

Dr. Nejat Eczacıbaşı

Eczacıbaşı Kulüpleri Ne Zaman Kuruldu?

Erkek Voleybol Takımı; 1966’da kurulduğu gibi 67-68 sezonunda lige giriş yapmış ve birinci lige doğru yükselişine başlamıştır. Birinci lige yükseldikten sonra ise 1976’da ilk şampiyonluğunu elde etmiş, sonraki yıllar boyunca da toplam 12 kez Türkiye Lig Şampiyonluğunu kazanmıştır. Bu esnada Türkiyeyi Avrupa’da da temsil eden kulüp 1978’de dördüncülük, 1980’de üçüncülük ve 1992’de dördüncülük olmak üzere Avrupa finallerinde boy göstermiştir. Üç kez Türkiye Kupası’nı da kazarak Türk voleybolunda adeta tüm ödülleri silip süpüren kulüp; 96-96 sezonunda ligden çekilmiştir.

Erkek Basketbol Takımı ise 2 yıl sonra; 1968’de kuruldu ve direkt olarak lige katıldı. Aynı şekilde hızlı bir yükselişle birinci lige gelen Eczacıbaşı; 1992 yılında ligden çekilinceye dek 8 Türkiye şampiyonluğu ve 1 Cumhurbaşkanlığı Kupası kazanmıştır.

Masa Tenisi Takımı ise ülkemizde masa tenisinin pek ilgi görmemesinden biraz nasiplenmiştir sanki.. 67-68 sezonunda faaliyete başlayan masa tenisi takımı; birkaç Türkiye birinciliği ve İstanbul birinciliği elde ettikten sonra 88-89 yılında faaliyetlerine son vermiştir.

Satranç Takımı’nın hikayesi ise son derece ilginçtir. 2002 yılında; yani diğer branşlara göre epey geç faaliyete geçen satranç ekibi; kısa sürede birinci satranç ligine çıkmış; bu süre boyunca üç kez birincilik (2002-04-04) bir kez de ikincilik (2006) kazanmış fakat 2007 yılında kapatılmış ve faaliyetlerine son verilmiştir.

Bayan Voleybol Takımı ise; kulübün asıl efsaneleştiği branştır diyebiliriz.. Çünkü; 1966 yılında kurulup 67-68 yılında lige girmesinden beri takım; 72-73 sezonundan itibaren 17 kez üst üste Türkiye şampiyonluğu kazanmıştır; ki bu kırılması uzun süre zor gözüken bir rekordur. Toplma şampiyonluk sayısı ise 27’dir. Ayrıca iki kez Avrupa ikinci olan bayan voleybol takımı; Türkiye’yi son derece başarılı bir şekilde temsil etmesini de bilmiştir.

Yukarıda saydığım özellikleri yönünden Eczacıbaşı; aslında Türk sporunun varlığında anlaşılmayan fakat yokluğunda direkt bir çöküntüye sebep olan ana kolonu gibidir… Malum; spor dendiğinde akla sadece futbolun geldiği ülkemizi diğer branşlarda bu kadar başarılı bir şekilde yönetmek ve standart bakımından son derece üst seviyede olan Avrupa’dan derece yaparak dönmek her babayiğidin harcı değildir… Bu yüzden; Eczacbaşı’nın sporun gerçek manasının kavranmasında muazzam katkıları olmuştur.

Son olarak; Eczacıbaşı Spor Kulübünün Türk sporuna katkısı sadece sportif faaliyetlerle sınırlı kalmamıştır. 2001 tarihinde Ayazağa’da açılan Ecacıbaşı Spor Salonu ile İstanbul’a yeni bir tesis kazandırılmış; Türkiye ve Avrupa maçlarının oynanması için tercih edilen bir imkan sunulmuştur. Eczacıbaşı Bayan Voleybol Takımı; günümüzde de faaliyetlerine son sürat devam etmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*