Eczacıbaşı Holding’in sahibi kimdir?-Türkiye’nin en büyük sağlık kuruluşu

Bir önem Türkiye’nin en zengin ailesi ve en zengin holdingi olarak ülkenin tarihine geçmiş olan Eczacıbaşı Holding; uzmanı olduğu sağlık ve ilaç sektörü başta olmak üzere yaptığı birçok sanayi, endüstri ve hizmet yatırımı ile Türkiye’nin en büyük şirket imparatorluklarından biri haline gelmeyi başarmıştır.

Diğer birçok başarılı holding gibi uzun ve köklü bir geçmişi, uzun yıllar süren azimli bir çalışmayı tarihinde barındıran Eczacıbaşı; 7,5 milyar TL cıvarındaki cirosu ile Türkiye’deki en aktif kuruluşlardan biri olarak varlığını sürdürmektedir.

Eczacıbaşı Holding’in kurucusu kimdir?

Holdingin kökeni ve asıl uzmanlık alanı gereği kurucusu olan aile de ilaç ve sağlık konusunda son derece tecrübeli bir geçmişe sahiptir. Öyle ki; Eczabaşı Holding’in kurucusu olan Nejat Eczacıbaşı‘nın eğitim aldığı sektör bir yana; babası da Osmanlı döneminde bulunduğu yörenin önemli eczacılarından biri olan Süleyman Ferit Eczacıbaşı’dır.

Yani 150 yıla yakın bir süredir, Osmanlı’nın dağılma döneminden beri sağlık sektöründe faaliyet göstermekte olan bu aile; cumhuriyetin kurulmasından sonra da aynı alanda çalışmaya devam etmiş; sonunda da 1942 yılında Nejat Eczacıbaşı tarafından Eczacıbaşı Holding’in temelleri atılmıştır.

Eczacıbaşı Holding’in kurucusu Nejat ECZACIBAŞI (1913 – 1993)

Nejat Eczacıbaşı’nın hayatını incelediğimiz zaman; kendisinin baba mesleğini usta-çırak ilişkisiyle devam ettirmekle yetinmeyip aileden gelen bu uzmanlığını olabilecek en iyi eğitim imkanlarından faydalanarak akademik boyuta taşıdığını ve daha da profesyonelleştirdiğini görürüz. Eğitim hayatından kısaca bahsetmek bile bu olguyu açıklamaya yetecektir: 1913 yılında İzmir’de doğan Nejat Eczacıbaşı, Türkiye’de Robert Koleji’nde tamamladığı eğitiminden sonra Almanya Heidelberg Üniversitesi’nde kimya bölümünü bitirmiş, ardından da Chicago Üniversitesi’nde biyokimya alanında yüksek lisans yapmıştır. 1937’de master derecesine çıkardığı eğitim seviyesi sonrasında araştırmacı kişiliğini yine de yarım bırakmamış; Max Planck Enstitüsü’nde sonradan kurduğu işte çok faydalı olacak vitamin ve hormonlarla ilgili araştırmalarda asistanlık yapmıştır. Özetle bahsedecek olursak Nejat Eczacıbaşı; direkt olarak işlerin başına geçip ihtiyacı olan alanda uzmanlaşmış kişileri çalıştırmak yerine bizzat kendisi uzman olmayı seçmiş, bilgiyi ve araştırmayı seven bir kişidir.

Bu uzun ve nitelikli eğitim hayatından sonra ise Nejat Eczacıbaşı için iş hayatına atılmanın vakti gelmiştir. Kariyerine 1940’lı yıllarda vitamin hapları ve bebek mamaları üzerine araştırmalar, üretimler yapan küçük bir laboratuarda başlayan Eczabaşı; aradan geçen 10 yılda işlerini sürekli geliştirmiş, nihayetinde de 1952 yılında İstanbul’da kurulan Eczacıbaşı İlaç Fabrikası‘nın yönetimine geçerek bugünkü manasıyla Eczacıbaşı Holding’in temellerini atmıştır. Bu fabrika; aynı zamanda Türkiye’nin ilk modern ilaç fabrikası olarak kabul edilir. Böyle önemli bir ilki gerçekleştiren şirket olması dolayısıyla Eczacıbaşı Holding’in Türkiye’de sağlık sektörünün gelişimindeki ve kalkınmasındaki rolünü tahmin etmek pek de zor olmamaktadır.

İlerleyen yıllarda şirketin varlığının ve yatırım imkanlarının artmasına bağlı olarak diğer sektörlere de el atmayı ihmal etmeyen Eczacıbaşı; temizlik kağıtları, seramik, konserve, plastik ambalaj gibi ürünler üzerinde de çalışarak tüm kimya hünerlerini sergilemiş ve yeni gelişen Türkiye’ye sürekli daha iyi hizmetler sunmaya devam etmiştir. Sonraki yıllarda da tüm bu şirketlerin ve yatırımların büyümesinin bir sonucu olarak hepsi bir çatı altında toplanarak holdingleştirilmiş ve 1969 yılında resmen Eczacıbaşı Holding kurulmuştur.

Ardında bıraktığı tüm bu azim dolu öyküden ve hizmet dolu bir yaşamdan sonra Nejat Eczacıbaşı; 1993 yılında, 80 yaşındayken hayata gözlerini yummuştur.

Eczacıbaşı Holding kimin?

Bugün baktığımızda ise Eczacıbaşı Holding; geçmişteki ilaç ve sağlık alanındaki uzmanlığını korumakla beraber buradaki başarılarıyla yetinmeyen; bilgi teknolojileri, gayrimenkul gelişimi, madencilik, banyo, kişisel temizlik, gıda ve içecek gibi çok çok geniş bir çeşitlilikte faaliyet gösteren büyük bir holdingtir. Uuzunca listeleyecek olursak Eczacıbaşı Holding’in bünyesinde bulunan şirketler ve iştirakler şu şekildedir:

Banyo, mutfak ve yapı ürünleri:

-Artema

-Burgbad

-Engers

-Intema Mutfak

-Villeroy&Boch

-Vitra, Vitrafix ve Vitrathem

Kişisel bakım ve hijyen:

-Selpak

-Solo

-Uni

-Essence

-Selin

-Hijyen Max

-Cell Protector

-Silen

-Servis

-3D Men Sion

-Osis+

-Indola

-Silhouette

-Blondme

-Igora Royal

-Strait Styling

-Natural Styling

-Essencity

-Nexcare

-Egos

-Defans

Ev bakım ve temizliği:

-Command

-Scotch

-Post-it

-Scotch Brite

-Frosch

-Detan

-Pisipisi

Profesyonel temizlik ve hijyen:

-Selpak professional

-Maraton

-Maratem

-Dispo

-Tana professional

-Sens

Gıda ve içecek:

-Cezbeli kahve

-Oralet

-Splende

-Unifoot profesyonel

Anne ve bebek ürünleri:

Philips avent

-Uni (baby, wipes, care)

-Eccq wipes

Sağlıklı Yaşam:

-Futuro

-Nexcare

-Unimed

-Hastalık yönetimi programları

-Imutor

-Medigard

-Molimage

-Capintec

-Daylong

-Eczacıbaşı ortak sağlık ve güvenlik birimi

-Sağlık takipçim

-Evde sağlık ve bakım

-OK (Okey)

-Proxeed Plus

Gayrimenkul projeleri:

-Ormanada

-Kanyon

Kaynak Ürünleri:

-Askaynak

-Harris

-Express Weld

-Kobatek

-Lincoln Electric

Bilgi teknolojileri:

Ekokart

Ayrıca Eczacıbaşı Holding bünyesinde bulunan EİS Eczacıbaşı İlaç, Finans ve Sınai Yatırımlar San. ve Tic., Eczacıbaşı Holding Yatırım Ortaklığı, Eczacıbaşı Yatırım Ortaklığı, Intema İnşaat ve Tesisat Malzemeleri Yatırım ve Pazarlama şirketleri de halka açık bir şekilde faaliyet göstermektedir.

Günümüzde şirketin yönetim profiline baktığımız zamansa; holding sahibinin hala Eczacıbaşı ailesi olduğunu ve yönetim kurulu başkanının da kurucu Nejat Eczacıbaşı’nın oğlu Bülent Eczacıbaşı olduğunu görürüz.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*