eBay’in kurucusu kim?-Dünyanın en çok kazanan web sitelerinden

İnternetten alışverişin efsanelerinden olan eBay, başlıkta da söylediğimiz gibi Google, Yahoo, Amazon gibi devlerin ardından dünyanın en çok kazanan web siteleri arasında önlerde bulunmaktadır.

Kurulduğu günden bugüne kadar pek çok satıcıyı ve alıcıyı bir araya getirerek milyarlarca dolarlık alışverişe vesile olan eBay; 2017 yılı itibariyle kendi değerini de milyarlarca dolar haline getirmeyi başarmıştır.

İnternetten alışverişin ilklerinden olan e-Bay’in hikayesi nasıl başlamıştır? Herkes tarafından adı bilinen e-Bay; kim tarafından, ne zaman nerede kurulmuştur?

e-Bay’i kim kurdu?

Kuruluşu ABD’de gerçekleşse de e-Bay’in kökenleri bir bakıma bulunduğumuz coğrafyaya dayanmaktadır. Şöyle ki; e-Bay 3 Eylül 1995 tarihinde İran asıllı iş adamı Pierre Omidyar tarafından kurulmuştur.

E-Bay’in kurucusu Pierre OMIDYAR

Açık arttırma usülüyle alışverişleri gerçekleştiren e-Bay’in üyelerden elde ettiği tek gelir ilan koyma bedeli ve satışlardan alınan komisyon olmasına rağmen, aradan geçen 22 yılda dünyanın en büyük sermayelerinden birini elde etmeyi başarmıştır.

eBay’in sahibi kim?

Günümüzde hala Pierre Omidyar’ın sahibi olduğu eBay; kendi faaliyet alanını arttırmakla kalmamış, dünya üzerinde pek çok irili ufaklı girişimi de satın alarak internet alışverişinin bir holdingi haline gelmiştir.

eBay’in gerçekleştirdiği satın almalardan biri de Türkiye’de açık arttırma usülü alışveriş yapan en büyük şirketlerden Gittigidiyor‘dur.

Yaptığı satın almalar dışında eBay adına dünya üzerinde Arjantin, Avustralya, Avusturya, Belçika, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hong Kong, Hindistan, İran, İrlanda, İtalya, Kore, Malezya, Meksika, Hollanda, Yeni Zelanda, Filipinler, Singapur, İspanya, İsveç, İsviçre, Tayvan, Birleşik Krallık ve Türkiye’de şubeler bulunmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


6 Comments

  1. Gitti gidiyor comdan alışveriş yaptım ürün geldi ama satın aldığım ürün değil, gelen ürün hem daha ucuzu hemde işlevi işimize yarayacak olmayanından muhatap bulamıyorum ürünün değişmesi gerek ama sistemde bu da başarılı olmuyor

  2. Faturanızı mutlaka almak istemiyorsanız gitti gidiyor com’dan alışveriş etmeye devam edin.Ben şahsen bundan böyle bu internet şirketinden alışveriş yapmayacagım.Morpanya adlı şirket faturamı göndermemekte ısrar ediyor.

  3. Gittigidiyorda. Evkiba adlı satıcıdan fairy bulaşık makine detarjanı aldım ariel matik gönderdi . İade ettim 10.11.2017 de bugün 08.01.2019 haşa paramı iade etmediler. Şerefsizlikten öte birşey değil . Esnafların dar boğazdaki durumlarını kullanarak mecbur kalıp iş yapsın diye oraya ilan kpyuğ satış yapanlardan %10ila 15 arasında komisyon alıp hemde alıcı insanların mağdur eden ahlaksız bir firma işte . Ötesi değil.

  4. 5 gün önce gittigidiyor da bi tv spariş ettim ve halen ulaşmadı bana satıcı gunderdım diyor ama kargo da adıma herhangi bi kargo görünmüyor o kadar alışveriş yaptım bu zamana kadar ilk defa başıma geldi resmen legal dolandırıcılık bu kim ilgilenir kim ilgileniyor bilemem bilen varsa bana bi fikir versin şaştım kaldım

  5. Gitti gidiyor dan ürün satın almak çok riskli, aldığım ürün kusurlu çıktı, ürünü iade ettim para ödemesi yapılmadı. sıfır risk sistemi tamamen palavra. kimseye tavsiye etmem. gittigidiyor.com u. üstelik satıcı hala sistemde satış yapmaya devam ediyor.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*