Eastpak kimlere aittir?-Kışladan halka uzanan ilginç hikaye

Genelde orta sınıf ve üstü öğrenci tayfasında görmeye alışık olduğumuz Eastpak çanları duymayanınız yoktur. Hakikaten epey kaliteli malzemeden üretilen bu çantalar, alışık olmadığımız dayanıklılıkta üretilir. Nitekim reklam yapmak gibi olmasın ama benim de uzunca bir süre kullanmış olduğum Eastpak sırt çantası, tam 9 senedir boyası atmadan, yıpranmadan bugünlere gelebilmiş bulunmaktadır. Peki böylesine bir kalitenin arkasında nasıl bir hikaye yatmaktadır?

Monte Goldman adlı abimizin kurduğuEastern Canvas Products USA Inc.” şirketi 1952 yılında faaliyetine başlamıştır. İlk olarak Amerikan ordusu için kontrat imzalayan firma, ordunun ihtiyacı olan dayanıklı “sırt çantası”, “bavul”, “valiz”, “güvenlik ekipmanı” ihtiyacını karşılamıştır. Daha sonradan Birleşmiş Milletler ordusu ve pentagon için de aynı objelerin teminini üstlenmiştir. Tahmin ettiğiniz üzere askeri ekipmanların en önemli özelliği “sağlam, yırtılmaz, bozulmaz, eskimez” olmalarıdır. “zippo çakmağı kimindir?”
yazısını da okursanız onun da tarihinde benzer şekilde askeri izler göreceksiniz.

Monte Goldman’ın oğlu olan Mark Goldman aile şirketinde 1976 yılında iyicene aktif olmaya başlamıştır. Hatta onun ilgilendiği dönemde firma artık sadece askerlere değil, halka da ürün satmak üzere harekete geçmiştir. Hatta daha çok Amerika’nın meşhur doğu yakası üniversite gençliğini hedef alarak; tüketici kitlesinin Dünya’nın en zengin, refah seviyesi yüksek olan insanlardan olmasını sağlamıştır. Haliyle burada popüler olan ve moda olan bir şey doğrudan Dünya’nın her yerinde moda olduğu için firma kendine sağlam bir marka imajı çizmiştir.

Eastpack markası özellikle 1980’lerde kendini iyicene aşarak Dünya çapında nam salmıştır. Özel ve daha önce hiçbir yerde bulunmayan kumaşla dikilen logoların basılı olduğu çantalar satılırken aynı zippo çakmaklar gibi ömür boyu garanti ile üretilmiştir. Ancak kanuni sebeplerden dolayı ancak 30 yıl garanti kapsamında olabilmekteydi.

Tarihine biraz göz attığımızda, firma ilk olarak 1986’da Costia Belkin adlı bir Fransız tüccar ile Amerika’da anlaşarak Avrupa pazarına açılmayı başarabilmiştir.

Dünyanın ilk tekerlekli valizini icat eden Eastpak firması, 1999’lı yıllarda bu valizlerin moda olmasını sağlamıştır. 2003 yılına gelindiğinde ise şu anda sokaklarda epeyce gördüğünüz aşağıdaki Eastpak modelini tasarlanmış ve piyasaya sürülmüştür… Türkiye’de yılda ortalama 70 000 çanta satan Eastpak bu rakamın giderek arttığını dile getirmiştir.

Eastpak’in sahibi kim?

VF Corporation” adlı Amerikan tekstil devi tarafından firma 2000 yılında satın alınmıştır. Bu VF firması ise North Caroline merkezli senelik 1.5 milyar dolar net kar eden bir şirkettir. Yine New York borsasında 10 milyar dolarlık piyasında değeriyle kayıtlı bulunmaktadır.

Aynı zamanda Jan sport, North Face, Lee ve de Wrangler markalarının da sahibi olan firmanın 58 000 çalışanı bulunmaktadır. “Hayatınızın fit olmasını sağlarız(we fit your life)” sloganıyla hareket etmektedir. (Eastpak kimindir sorusunun cevabı verildi)

Eastpak’ı kim kurdu?

Monte Goldman adlı 1. Dünya savaşı yıllarında yaşamış bir tekstilci kurmuştur.

Monte Goldman

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*