Duracell’in Sahibi Kimdir?-“Dayanıklı Pil”

Duracell, Amerikan menşeli pil ve akıllı güç sistemleri markasıdır. Duracell kısa geçmişinde birçok kez el değiştirmiş olmakla beraber günümüzde markanın sahibi Berkshire Hathaway isimli holdingdir. Duracell markası ürettiği diğer sistemlerden ziyade pilleriyle birçok ülkenin piyasasında kuruluşundan bu yana yer almaktadır.

Duracell’in geçmişi 1920’lerde faaliyet gösteren P.R.Mallory şirketine ve elektrokimya üzerine çalışmalarıyla tanınan bilim adamı Samuel Ruben ve işadamı Philip Rogers Mallory‘nin arkadaşlığına dayanmaktadır. Şirket, 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Massachusetts eyaletindeki merkezini Indianapolis’e taşıdıktan sonra askeri ekipmanlar için cıva pilleri üretmeye başlamıştır.

Duracell ismi ilk defa 1964 yılında kullanılmaya başlandı. İsim İngilizce “durable : dayanıklı” ve “cell : pil” kelimelerinin birleşiminden oluşturulmuştur ve de oldukça ilginç bir hikayeye sahiptir. Şirket yetkilileri yeni çıkaracakları bakır alaşımlı pil için bir marka yaratma çabası içinde durable cell isminde karar kılarlar. Fakat, A-1 Durable Carpet isimli bir halı yıkama firması bulunduğunu fark ederler ve durable isminin firma tarafından markalaştırılmış olması kuşkusuyla görüşme ayarlarlar. Bütün planlarını ve yeni çıkacak tasarımlarını anlatıp durumu öğrenmek istediklerini söylerler. Halı yıkama firmasının sahibinin oğlu, babasının aslında orijinal olarak Duraclean ismini kullandığını belirtir. Bunun üzerine halı yıkama firması sahibini örnek alarak cell kelimesine dura ekini eklerler ve bugün bildiğimiz Duracell adı ortaya çıkar.

Duracell’in kuruluşundan bu yana bir marka olarak ismi hiç değişmemiş olsa da sahipleri bakımından bu kadar kararlı olamamıştır. Kurucu şirket P.R.Mallory 1978 yılında Dart Industries tarafından satın alınmıştır ve söz konusu şirket de 1980 yılında Kraft ile birleşmiştir. Ardından 1988 yılına gelindiğinde Duracell bu kez de Kohlberg Kravis Roberts adı altında devam etmiştir. Gillette firması 1996 yılında Duracell’i satın almış ve 2005 yılında ise Procter & Gamble isimli holding de Gillette’yi satın alarak Duracell’in de sahibi olmuştur. Ve son olarak 14 Kasım 2014 tarihinde Berkshire Hathaway isimli holding Procter & Gamble’ın Duracell’e ait o günkü 4.7 milyar dolarlık stoklarını da dahil ederek markayı bünyesine katmıştır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*