Dünyanın en zengin şirketlerinin sahipleri kim?

Dünya üzerinde kurulmuş, kapanmış veya hala varlığını devam ettirmekte olan irili ufaklı binlerce şirket vardır. Bunlardan bazıları dünyanın en ücra köşesine bile adını duyurmayı başarırken, bazıları da sadece kurulduğu yöresel çapta kalmıştır. İşte bu yazıda; dünyada gelmiş geçmiş en zengin 10 şirketini; kuruluş yılları, kurucuları ve günümüzdeki durumlarıyla ilgili kısa bilgiler eşliğinde listeleyeceğiz:

1)EXXON MOBIL CORP.

exxon logo
exxon logo

1999 yılında kurulan bir petrol-doğal gaz şirketi olan Exxon Mobil; 1870’te Rockefeller tarafından kurulan Standart Oil tekelinin parçalanması sonucu oluşan birçok şirket arasından en büyüğüdür. Amerikan kökenlidir. Son yıl verilerine göre 500 milyar dolara yakın geliri bulunmaktadır. Şirketin CEO’su Rex. W. Tillerson‘dur.

2)ROYAL DUTCH SHELL

Adından anlaşılacağı üzere Hollanda asıllı olan ikinci büyük şirket Royal Dutch da bir petrol-doğal gaz şirketidir. Royal ve Shell şirketlerinin birleşmesiyle ortaya çıkan bu şirket de 500 milyar dolara yakın geliriyle Exxon’dan pek aşağı olmasa da az farkla ikincidir. Royal Dutch şirketinin CEO’su Peter Voser‘dir.

3)WALMART

Sıralama bu sefer bir perakende devi ile devam ediyor: Walmart. Özellikle ABD’de bilmeyen bir vatandaşın dahi olmadığı Walmart perakendecilik zinciri; 1962 yılında Sam Walton tarafından temeli atıldıktan sonra günümüzde 28 ülkede hizmet verir duruma gelmiştir. CEO’su Michael Duke olan Walmart’ın geliri yaklaşık 470 milyar dolardır.

4)SINOPEC GROUP

Exxon ve Royal Dutch’ın aksine Çin menşeili bir petrol-doğal gaz devi olan Sinopec Group; 2000 yılında Beijing’de kruluşundan bu yana hızla büyümüş ve gelirini 450 milyar dolara çıkarmıştır. Şirketin CEO’su Su Shulin‘dir.

5)BP

bob dudley
bob dudley

Bu listede ancak orta sırada olabilmesi şaşırtsa da hepimizin bildiği İngiliz petrol devi BP; 390 milyar dolarlık geliriyle birçok şirketin gerisinde kalmıştır. Şirketin günümüz CEO’su Bob Dudley‘dir.

6)CHINA NATIONAL PETROLEUM CORP. (CNPC)

Bir diğer petrol devi Çin Ulusal Petrol Ortaklığı da 380 milyar dolarlık geliriyle 6. sırada. CEO’su Jiang Jiemin olan şirketin merkezi Pekin’dedir.

7)SAUDI ARAMCO

Bu seferki petrol devi ise petrolün anavatanından diyebiliriz.:) Yıllık 360 milyar dolara yakın geliri bulunan Suudi Arabistan menşeili şiretin CEO’su Khalid A. Al-Falih‘tir. 1993 yılında kurulmuştur.

8)VITOL

Holanda ve İsviçre ortaklığı ile kurulan bir emtia şirketi olan Vitol; 297 milyar dolarlık geliriyle listenin 8. sırasında. Şirketin CEO’su Ian Taylor‘dur. 1966’da kurulmuştur.

9)STATE GRID CORPORATION OF CHINA

Bir başka Çinli şirket olan State Grid ise elektrik hizmetleri alanında öne çıkan bir şirket… 2012 yılında kuruluşundan bu yana yıllık geliri 268 milyar dolara ulaşan şirketin CEO’su Liu Zhenya’dır.

10)CHEVRON

Listenin son sırasındaki şirket de bir diğer petrol doğal gaz devi Chevron’dur. Ne petrolmüş arkadaş…:) Chevron şirketi diğerlerinden farklı olarak çok uluslu bir enerji şirketi olmasının yanı sıra; kuruluşunun 1879’a kadar dayanması ile de son derece köklü bir şirkettir. 1984 yılında ise günümüzdeki halini alan Chevron’un 255 milyar dolarlık geliri bulunmaktadır. CEO’su John Watson‘dur.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*