Dünya Gazetesi’ni kim kurdu?-Türkiye’nin en büyük ekonomi gazetesi

Dünya Gazetesi dediğimiz zaman herkesin belli başlı cevapları olacaktır. “Evet ya duymuştum.” gibi… “Yoo duymadım öyle gazete mi varmış gibi…” ya da az sayıda olan sıkı takipçilerinden birine denk gelirseniz “Dünya Gazetesi yaa bilmem hiç..” gibi… Dünya’nın diğer popüler gazeteler gibi; mesela Hürriyet olsun, Milliyet olsun, Sabah olsun, bunlar kadar az bilinmesinin başlıca sebeplerinden biri başlıkta yazılı… Dünya gazetesi, Türkiye’nin en büyük ekonomi gazetesidir. Hatta başka yoktur da denebilir. Haberleri, köşe yazıları tamamen ekonomiden, bilmeyene ve ilgilenmeyene sıkıcı gelen o ekonomik grafiklerden ve terimlerden oluşmaktadır… Dolayısıyla Dünya gazetesi; konuyla ilgisi olmayanlara ağır gelebilecek olan, ama ekonomiyle ilgilenenler için en büyük fırsatlardan biri olan bir gazetedir de denebilir…

Dünya Gazetesi’nin kurucusu kim?

Şimdi Dünya Gazetesi’nin kuruluş öyküsüne değinecek olursak biraz köklü bir geçmişe uzanmamız gerekir. Evet evet; gazetenin “Dünya” ismiyle yayına başlamasının tabii ki net bir tarihi var fakat ondan öncesinde pek çok şekilde isim değişikliği geçirmiş bu gazete… Yani sıfırdan yapılan bir girişimcilik değil, satın alınan bir girişimcilik…

Dünya gazetesinin kuruluş künyesini merak eden okuyucuları daha fazla laf kalabalığına boğmayalım ve net bir şekilde söyleyelim: Dünya Gazetesi; 1981 yılında Nezih Demirkent tarafından kurulmuştur. O tarihten beri ekonomi konseptiyle yola çıkan gazete, aradan geçen 37 yıl boyunca Türkiye’deki iş adamlarının, girişimcilerin, ekonomi ve finans severlerin en çok takip ettiği gazetelerden biri olmuştur.

Dünya Gazetesi’nin kurucusu Nezih DEMİRKENT

Bundan önceki kuruluş hikayesi ise 1952 yılına uzanmaktadır Dünya’nın… İlk kez 1952 yılında siyasi bir gazete olarak yayınlanmaya başlanmıştır. O zamanlar ismi “Dünya-Ekonomi Politika”dır. Hatta cumhuriyet tarihinde yakından tanıdığımız Falih Rıfkı Atay gazetenin başındaki isimdir.

Daha sonra gazete 1971 yılında Bedii Faik yönetiminde faaliyetlerinde devam etmiştir. Bu dönemde siyasi ekseni değişen gazete, Atatürkçülükten vazgeçip sağ çizgide yazılar yazmaya başlamıştır. 1976 yılında Beyhan Cenkçi’nin yönetiminden sonra 1979-1981 arasında bir dönem Hürriyet himayesinde de bulunmuştur. 1981 yılında ise az önce söylediğimiz gibi bugünkü halini almıştır.

Dünya Gazetesi kimin?

Aradan geçen 37 yıl boyunca çizilen istikrarlı ve artan bir grafik sonucunda Dünya Gazetesi; Türkiye’de ekonomiyle alakası olan her, ama her insanın yararlandığı en büyük haber kaynaklarından, hatta araştırma kaynaklarından biri olmuştur. Uzmanlık alanı ekonomi olan bu gazeteyi düzenli olarak okumanız halinde bile birkaç ay içerisinde yoğun bir finansal genel kültür edinmeniz işten bile değildir.

Günümüzde Dünya Gazetesi, sadece gazete markasından ibaret değildir. Dünya Şirketler Grubu isimli bir şirket vardır ve bunun çatısında faaliyet yürüten bir kuruluştur. Bu şirketler grubunun bünyesinde tabii ki pek çok yayımcılık birimi de mevcut…

Dolayısıyla Dünya Gazetesi’nin sahibi, Dünya Şirketler Grubu’nun başındaki isimle aynıdır ve o kişi; kurucu merhum Nezih Demirkent’in kızı Didem Demirkent’ten başkası değildir. Dünya gazetesinin Genel Yayın Yönetmenliğini ise Hakan Güldağ yapmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*