Dünya Doğayı Koruma Vakfı(WWF)’nı kimler kurdu?-Dünyanın en büyük çevre kuruluşu

Panda logosuyla hepimizin daha kolay hatırlayacağı WWF; doğal yaşamı koruma ve nesli tükenmekte olan hayvanları koruma altına alma çalışmalarında dünya çapında tek geçilecek sivil toplum kuruluşları arasındadır. Aslında Greenpeace ve benzeri birçok kuruluşla benzerlikleri vardır. Mesela çevreyi koruyup gözetmesi, gönüllülük esasına dayanması ve sahillerde çalışan gençlerini genelde bir arada görmemiz…:)

Peki; teknolojiden ve medeniyetten farklı olarak; onunla dostane ilişkiler geliştirerek doğayı korumayı, modern insanın doğayla ve diğer canlılarla barışık, onlara saygılı bir şekilde yaşamasını ülkü edinen Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) ne zaman kimler tarafından kurulmuştur? Faaliyetlerine nerede ve ne şekilde başlamıştır? İşte kısa bir öyküsü:

WWF’in kurucusu kim?

Dünya Doğayı Koruma Vakfı olarak Türkçeleştirdiğimiz kuruluş; aslında yurt dışı kökenlidir ve yabancı bir isme sahiptir: World Wide Fund for Nature.. Çevirdiğiniz zaman Küresel Doğa Fonu gibi bir anlamı olan topluluğun ismi Türkçede Dünya Doğayı Koruma Vakfı olarak kullanılmaya başlanmış.

Kuruluşunda ise çevreye duyarlılığı arttırmak için çalışan farklı toplulukların birleşmesiyle oluşan bir yapı görürüz. Hareketlerin kökenine inecek olursak; WWF’in kurulmasına zemin hazırlayan faaliyetler 1950’li yıllara kadar dayanmaktadır. Bu yıllarda New York City ve Amerika’nın çeşitli şehirlerinde bir grup çevreci; kapitalizmle ve sistemle uyumlu şekilde doğanın korunabileceğini, gelişim ve teknoloji için doğayı terk etmek zorunda olmadığımızı vurgulamış ve manifesto usülü bazı çalışmalarda bulunmuştur. 10 yıl boyunca birçok farklı branştan bilim adamını kadrosuna katarak çalışmalarına devam eden bu topluluk; ilerideki büyük çalışmalar için fikri alt yapıyı oluşturmuşlardır.

WWF kuruluyor

1960’lı yıllara girildiğinde ise WWF’in dünya arenasına çıktığı dönemler başlamıştır. Şöyle ki; yukarıda bahsettiğimiz çalışmalardan farklı olarak WWF; 1961 yılında kurulmuş ve çevre duyarlılığında kamuoyu oluşturma çalışmaları adına hızlı bir giriş yapmıştır. Amerika’da faaliyet gösteren söz konusu topluluk ise kıtalararası iş birliği sağlamak ve hangi sivil toplum kuruluşundan olduğu fark etmeksizin çevreciler arasında bir koordinasyon yaratmak adına WWF ile sürekli irtibat halinde olmuş ve en sonunda 1980 yılında tamamen bünyesine katılmıştır.

Kuruluş hikayesinin detaylarından sonra işin iç yüzünü belirtecek olursak Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF); 1961 yılında İsviçre’nin Gland kentinde kurulmuştur. WWF’in kurucu kadrosu ise şu şekildedir:

  • Bernhard 
  • Prince Philip
  • Julian Huxley
  • Max Nicholson
  • Peter Scott
  • Guy Mountfort
  • Godfrey A.Rockefeller

1980 sonrası WWF

En başlarda sadece bir grup gönüllünün çevreyi, doğal yaşamı koruma kaygısıyla var olan WWF; kuruluş ve kadrosunu oturtma dönemlerini saymazsak 1980 yılından itibaren inanılmaz bir ivmeyle yükseliş göstermiş ve faaliyet alanını neredeyse tüm dünya olarak genişletmiştir. Tabii ki bunda WWF ile aynı düşünceleri paylaşan ve gönüllü olan farklı ülke vatandaşlarının payı daha çoktur.

Çalışkanlığı sayesinde yoğun bir fon bulması ve kamuoyu çalışmalarını durmaksızın devam ettirmesi sayesinde WWF; güümüzde 2000’den fazla koruma projesine ve 5000’e yakın çalışana sahiptir. Bu geniş ağı ile de dünyanın en büyük çevre kuruluşu olarak anılmaktadır.

Panda logosu hakkında

Sloganı “yaşayan bir dünya için” olan WWF’in logosunda kullanılan panda ayısı; derneğin kuruluşunda yaptığı bir çalışmayla ilgilidir: Çin’deki bir hayvanat bahçesinden Londra Hayvanat Bahçesi’ne nakledilen panda ‘Chi Chi’; güzel bir hatıra olması ve doğayla iç içe daha iyi bir gelecek için mesajlar içermesi dolayısıyla WWF’in logosu olarak seçilmiştir.

WWF-Türkiye

Bizim gördüğümüz WWF-Türkiye etiketi de günümüzde aynı sivil toplum kuruluşunun Türkiye bayiisi konumundadır. Şöyle; 1996 yılında “Doğal Hayatı Koruma Vakfı” adıyla ayrı bir dernek kurulsa da; bu derneğin WWF ile irtibata geçmesi ve Türkiye’den sorumlu kolu haline gelmesi kararlaştırılmıştır. Bu bağlamda da 2001 yılında WWF-Türkiye kurulmuş ve ülkemizde çalışmalarına başlamıştır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*