Dumankaya İnşaat’ın kurucuları kimdir?-İstanbul’un yeni inşaat firması

Özellikle İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakasının iç kesimlerinde yeni yeni imarlaşmaya başlayan yerleri gördüyseniz bu isim mutlaka dikkatinizi çekmiştir. O içerisinde yüzme havuzundan fitness salonuna kadar dışarı çıkmanıza ihtiyaç bırakmayacak bütün imkanların bulunduğu muazzam site şantiyelerinden birkaçında “Dumankaya İnşaat” tabelasını görmek kaçınılmazdır. Aynı şekilde işin satış ve emlak kısmıyla ilgilenen bir “Dumankaya Emlak” kısmı da mevcuttur. Peki; boğaz kıyıları dışındaki ilçelerde adeta yeni İstanbul’un çehresi olmuş bu şirketin sahibi kimdir? Dumankaya’nın patronları kimdir? Kuruluşu hangi yıllara uzanmaktadır? Belki sadece merak etmişsinizdir. Belki de İstanbul’da yeni eve çıkan biri olarak konutunuzda emeği geçen kişileri tanımak istiyorsunuzdur. Sizler için kısa ve öz bir şekilde Dumankaya İnşaat’ın kurucularının biyografisini derledik:

Dumankaya İnşaat kimin?

Son birkaç yıldır gözle görülür bir çıkış yakalasa da Dumankaya’nın kuruluşu bundan 50 yıl öncesinde dayanmaktadır. 1963 yılında resmen faaliyetlerine başlayan şirket; ismini soyadlarından alan iki kardeş tarafından kurulmuştur. İbrahim Dumankaya ve Halit Dumankaya

Rize’nin İkizdere ilçesinde dünyaya gelen ve çocukluk yıllarını burada geçiren kardeşler daha sonra Karadeniz insanının son derece yetenekli olduğu bir sektör olarak inşaat ve müteahhitlik işine girmişler ve 1963 yılında Dumankaya’yı kurmuşlardır.

İbrahim Dumankaya kimdir?

Dumankaya İnşaat’ın kurucularından büyük kardeş olan İbrahim Dumankaya; imkanların kısıtlı olması, hayat şartlarının zorluğu gibi türlü türlü bahaneler üreten girişimcilere tokat niteliğinde olacak bir hayat hikayesine sahiptir.

1941 yılında Rize’de doğan İbrahim Dumankaya; tüm yaşıtları gibi olağan bir çocukluk geçirse de henüz 11 yaşındayken babasını kaybetmiş; bu da onu hayatın sorumluluklarını erkende omuzlamak zorunda bırakmıştır. Hem geçim sorunu, hem büyük kardeş olması gibi durumlardan dolayı İbrahim Dumankaya; daha 16 yaşındayken daha iyi işler bulabilmek için İstanbul’a gelmiş ve inşaat sektöründeki kariyerine inşaat işçisi olarak başlamıştır. 1957-63 arasındaki bu dönem sonrasında ise 1963’te kardeşiyle beraber kendi işini kurmuştur.

Halit Dumankaya kimdir?

Ağabeyinden 2 yaş küçük olarak 1943 yılında doğan Halit Dumankaya; tıpkı İbrahim Dumankaya gibi hayatın zorluklarıyla erkenden tanışmış ve kararlarını bu doğrultuda almak zorunda kalmış birisidir.

19. ve 20. dönemde Anavatan Partisi’nden milletvekilliği de yapan Halit Dumankaya; üniversitede İşletme Bölümü’ne başlasa da 2. sınıftayken okulu bırakmış; ağabeyi İbrahim Dumankaya ile beraber kendi işini kurmuştur.

Onun işletme ve idare becerileri ile İbrahim Dumankaya’nın alaylı olarak kazandığı tecrübelerin birleşimi sayesinde Dumankaya İnşaat; 1963’te kuruluşundan günümüze kadar durmadan büyümesini sürdürmüş ve bir holding halini almıştır.

Dumankaya’ın kurucuları: İbrahim DUMANKAYA (solda), Halit DUMANKAYA (sağda)

Dumankaya’nın sahibi kim?

1963’te temelleri atılan bu maceradan tam 50 yıl sonra; 2013 yılında İbrahim Dumankaya ayrılmış, Halit Dumankaya bir süreliğine şirketin başında tek kişi olarak çalışmıştır.

Daha sonra ise şirketin bünyesinde çalışmakta olan oğulları Uğur ve Ali Dumankaya’dan Uğur Dumankaya’ya yönetim kurulu başkanlığını devretmiş; kendisi ise onursal başkanlık görevini üstlenmiştir.

Yani günümüzde Dumankaya İnşaat’ın başında Uğur Dumankaya bulunmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*