DreamWorks Şirketinin Kuruluşu-Spielberg Ortaklığı ve Shrek’in Yapımcılığı

DreamWorks merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan film yapım şirketidir. Şirket yalnızca film yapımıyla sınırlı kalmayıp aynı zamanda televizyon programları ve bilgisayar oyunları konularında da faaliyet göstermektedir. Ürettiği prodüksiyonların dağıtımını da belirli bir süre kendisi yapan şirket bu görevi daha sonradan 2016 yılına kadar Walt Disney Studios Motion Pictures şirketine bağlı olarak çalışan Touchstone Pictures markasına devretmiştir.

12 Kasım 1994 tarihinde kurulan DreamWorks‘ün hikayesi Walt Disney‘deki işinden istifa eden Jeffrey Katzenberg‘in Modern Hollywood Çağı‘nın kurucularından sayılan Steven Spielberg ve David Geffen‘e yeni bir film yapım şirketi kurma teklifi götürmesi ile başlar. Katzenberg’in teklifi alışılmış filmlerin yanında, o zamanlar hem riskli hem de masraflı olması sebebiyle kaçınılan animasyon filmlerini de yapacak bir şirket kurulması yönünde olmuştur. Üç ortak üç ana madde üzerinde anlaşmışlardır : 1) Bir yıl içinde en fazla 9 film yapılacak 2) Tercih etmeleri halinde başka film stüdyoları için de bireysel olarak çalışılabilecek 3) Akşam yemeği için eve zamanında gidilecek. Bunun üzerine 12 Kasım 1994’te her bir ortağın koyduğu 33 milyon dolar ve Microsoft‘un kurucularından Paul Allen‘dan gelen 500 millyon dolar sermaye ile DreamWorks resmen kuruldu.

Şirketin ilk ofisi Universal stüdyolarında yer almaktaydı. DreamWorks, o zamanlar ses stüdyolarına ve setlere erişimi olmasına rağmen başka çekim yerlerini tercih etmiştir. 1995 yılında şirkete Amblin Entertainment şirketinin animasyon departmanı olan Amblimation‘ın geleneksel animasyon artistleri katılmıştır. Ardından DreamWorks, görsel efektler konusunda uzmanlaşmış olan Pacific Data Images şirketini bünyesine katmıştır. Tüm bu gelişmeler ve hızla ilerleyen teknolojinin şirkete başarılı bir şekilde adapte edilmesi, DreamWorks’ü gelmiş geçmiş en başarılı animasyonlardan biri olan Shrek filminin yapımına kadar getirmiştir.

Kuruluşundan bu yana DreamWorks, Sinbad : Legend of the Seven Seas ve Shrek 2 filmleri sebebiyle iki kez iflasın eşiğine gelmiştir. Şirket günümüzde DW II Management ve Hint medya kuruluşu Reliance Entertainment tarafından yürütülmektedir. Şirket logosunda kullanılan SKG kısaltması ise kurucularının soy isimlerinin baş harflerini temsil etmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*