Dr.Oetker markasını kimler kurdu?

Dr.Oetker; gıda sektöründe tüm dünya çapında faaliyet gösteren bir holdingdir. Tüm ülkelerdeki Dr. Oetker firmaları Merkezi Bielefeld’de bulunan Oetker İnternational tarafından yürütülmektedir. Almanya kökenli bir firma olduğu için Almanyanın %97 si Oetker ismini bilmektedir ve büyük bir güven duymaktadır. Yapılan tarafsız anket ve araştırma sonuçlarında en güvenilir marka unvanını almıştır.

Dr. Oetker Markası Kimlerin?

Dr.Oetker Markası Dr. August Oetker’in Bielefeld’deki eczanesinde Hamur kabartma tozunu 1891 yılında bulmasıyla başlamıştır. Yeni Yüzyılda İlk gıda üretim fabrikasını kurmuştur ve kısa sürede tüm Avrupa’ya yayılım göstermiştir. Gelişimini sürekli devam ettiren Dr.Oetker Firması Nişasta, Şeker, Vanilin ve puding gibi ürünleri üretim tüm Avrupa ve güney Amerika’da tanınmaya başlamıştır. Dr. Oetker Bugün Brezilya ve Güney Amerika olmak üzere 21 işletme ve 450 ürün grubuyla faaliyet göstermektedir.

Dr. Oetker sadece gıda sektöründe değil ayrıca bira, şarap, denizcilik, otelcilik, şampanya ve finans alanlarında da kendisini göstermektedir. Türkiye’de şu an sadece gıda sektöründe faaliyet gösteren Dr.Oetker İzmir Torbalıda bulunan pancar tesisinde üretimine devam etmektedir ve Türkiye’de 125’i aşkın ürün çeşidine ulaşmıştır.

August Oetker Hakkında

August Oetker 6 Ocak 1862 Almanya doğumludur. Günümüzde hamur kabartma tozunun mucidi olarak bilinmektedir. Oetker icadını ilk olarak Backin İsmi altında pazarlamaya başlamış ve Oetker grubunun hala aynı formülle kabartma tozu ürettiği şirketin temellerini atmıştır. 1900 yıllarına gelindiğinde tam 50 milyon adet satarak adını halka duyurmuş ve büyümeye başlamıştır. 1903 yılında ürünün patentini alarak ilk gıda üretim fabrikasını kurmuştur. Aslında Alman kimyager Justus von Liebig ve Öğrencisi Eben Horsford, kabartma tozunu daha önce keşfetmişlerdi fakat Oerker’in başarısı ev ortamına uygun olarak üretmesi ve sıkı bir şekilde pazarlamasıdır.

Dr. Markası Güvenilir mi?

1944 yılında Dr. Oetkerin torunu Rudolf-August Oetker, dedesinin ölümünden sonra şirketin başına geçen üvey babasının ölümü üzerine şirketi devralmıştır ve farklı bir anlayışla şirketi daha da büyütüp tüm dünyaya yayılmaya başlamıştır.   Ürün çeşidini artırarak ve deniz aşırı ülkereleri de kendine Pazar haline getirerek isminden söz ettirmeyi sağlamıştır. Günümüzde Hala August Oetkerin izinden giden Oetker Holding tüm dünya çapında seri üretim tesisleri kurarak faaliyetlerine devam etmektedir.

Dr.Oetker bugün dünya çapında üretimi yapılan ve evde annelerinizin keklerini kabartan o kabartma tozunu keşfetmesiyle hafızalarımıza kazındı. Kendini sürekli geliştiren bir şirket Olan Oetker kendi sektöründe lider durumdadır diyebiliriz.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*