DORİTOS’U KİM BULDU?-YARATICISI KİM?

Birçoğumuzun severek yediği bu çorap kokulu cipsi ilk kimin yarattığını bu yazımızda sizlere anlatacağız.

1910’da İskoçya’dan Amerika’ya göçen “West” ailesi burada İndianapolis kentinde kendilerine yeni bir hayat kurmuşlardır. 1914’de bu aileden Dünya’ya gelen Archibald West(Arch West diye anılıyor) yoksul ve sıradan bir ailede, rezil bir çocukluk geçirmiştir. Buna rağmen liseyi sağ salim bitirebilen West 1936’da Franklin Collage’den mezun olmuştur. 2. Dünya savaşında donanmada asker olarak görev yapan West bu yıllarda burada silah ofisinde çalışmıştır.

Liseden ve donanmadaki görevinden sonra ilk olarak “Standart Brands” adlı yiyecek şirketinde işe başlamıştır(hademe olarak). Buradan yiyecek endüstrisinde kendisine yer bulamayan West birazda reklamcılığı deneyeyim diyerekten bu yöne kaymıştır. Bunun üzerine New York’da bir reklamcılık şirketinde işe başlamıştır. Bu sefer hademe falan değil ciddi olarak, kıdemli bir çalışan olarak görev almıştır.

Baktı burada da ona yol yok, bu sefer rotasını ünlü Frito-Lay şirketine çevirdi Arch West. İlk olarak 1960’da burada personel olarak işe başlayan West, şirkette hızlı bir şekilde yükselerek kısa zamanda “Pazarlama bölümü başkan yardımcılığına” kadar yükseldi. 60’lı yıllarda San Diego’ya ailesiyle, karısıyla ve kızıyla tatile çıkan Arch burada Meksika lokantasının birinde değişik bir yiyecek görür. Bu yiyecek Meksika usulü patetes kızartmasından yapılan “tortilla yiyeceğidir“. İşte o an bunun çok harika bir fikir olduğunu görür ve hayata geçirmek üzere çalışmalara başlar. Ancak 1961’de çalıştığı şirkette kimse onun bu fikrini iplememektedir. Fakat o yılmadı ve fikrini şirketin “araştırma ve geliştime bölümüne” sundu. Şirket 1964’de ilk Doritos’u üretmiştir bu sayede. İlk Doritoslar mısır ve taco adlı sebzeden oluşmaktaydı. Ardından yıllar içinde 23’den fazla çeşidi çıkmıştır ve Dünya’nın her tarafına yayılmıştır.

Bizim Arch West bu Fruto-Lay’dan 1971’de ayrılmıştır. Ardından 97 yaşına kadar uzunca hayat sürmüştür ve en son 2011’de ölmüştür. Öldüğünde vasiyet olarak cesedinin yakılıp kül haline getirilmesini istemiştir. Varisleri bu görevi layıkıyla yapmışlardır ve de ek olarak kül kutusunun üstüne Doritos cips serpiştirmişlerdir.

Arch West

Doritos’u kim icat etti?

Arch West adlı İskoçya kökenli Amerikalı bir adam icat etmiştir. Dorutosu kim yarattı derseniz kesinlikle bu Arch dostumuzu anmak durumundayız.

Doritos kimin?

Doritos’un sahibi kim sorusuna cevap olarak; yukarıda bahsettiğimiz Fruto-Lay adlı Amerikan kökenli patates cipsi üreticisi dev şirketi verebiliriz.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*