Dokuz Eylül Üniversitesi’ni kim kurdu?-Egenin ve Türkiyenin en iyi üniversitelerinden

Türkiye’deki üniversiteleri kurucuları, kuruluş yılları, kararı onaylayan cumhurbaşkanları ve kurucu rektörleriyle beraber tanıttığımız yazılara bu sefer Ege Bölgesi’nden son derece köklü ve meşhur bir yükseköğrenim kurumuyla devam ediyoruz. Dokuz Eylül Üniversitesi; tıpkı Atatürk Üniversitesi veya Karadeniz Teknik Üniversitesi gibi geçmişi epey eskilere dayanan bir okul. Geçen günlerde yazdığımız Çankırı Karatekin Üniversitesi veya Bozok Üniversitesi gibi 2000’lerden sonra kurulan yeni nesil kurumlardan değil…

O zaman; İzmir’in incisi Dokuz Eylül Üniversitesi’nin kuruluşu nasıl gerçekleşmiştir? Kaç yılında kimlerin girişimiyle Dokuz Eylül Üniversitesi denen kurum var olmuş ve eğitim vermeye, öğrenci yetiştirmeye devam etmiştir. İşte kısa bir öyküsü:

Dokuz Eylül Üniversitesi kaç yılında kuruldu?

Üniversitelerin kurucusu ve eğitim vermeye başladığı fakülteler kadar kuruluş yılları da önemlidir. “Dokuz Eylül Ünivesritesi’nin kurucusu kim?” sorusunun yanı sıra kaç yılında hizmete başladığını da sormak gerekir.

Halihazırda eğitim vermekte olan Ege Üniversitesi’ne ek olarak; İzmir’de hem şehre hem de tüm Ege Bölgesi’ne hizmet edecek yeni bir üniversite bulunmasına karar verilmiştir. Buna göre; “Yükseköğrenim Kurumları Teşkilatı Hakkında 41 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname” ile Dokuz Eylül Üniversitesi’nin kurulması onaylanmıştır.

Şöyle özetleyelim: Dokuz Eylül Üniversitesi; 1982 yılında İzmir’de kurulmuştur. Üniversitenin kurulması Kenan Evren’in cumhurbaşkanlığı döneminde onaylanmıştır. Dokuz Eylül Üniversitesi’nin kurucu rektörü ise Prof.Dr.Ömer Yiğitbaşı olmuştur.

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Ömer YİĞİTBAŞI (1918 – 20006)

Faaliyete geçtiği 1982 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi; Ege Üniversitesi’nden 8, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığından 6, Kültür ve Turizm Bakanlığından 1, Ankara İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi’nden 1 kurum alarak eğitim vermeye başlamıştır. Bunların haricinde 6 adet yükseköğrenim birimi sıfırdan kurulmuş ve Dokuz Eylül Üniversitesi’nin bünyesinde çalışmalarına başlamıştır.

1982 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi; 24 gibi bir rakamla Türkiye’de en çok eğitim birimini bir arada barındıran okullardan biri olmuştur.

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin rektörü kim?

Bir devlet üniversitesi olan Dokuz Eylül; 1982 yılında bu yana geçen 35 yıl boyunca değişen şartlara uyum sağlamış, günümüzde Türkiye’nin söz sahibi ve kaliteli yükseköğrenim kurumlarından biri olmuştur.

Kayıtlı 58.000’e yakın lisans, 10.000’e yakın yüksek lisans ve doktora olmak üzere 69 bin öğrencisi olan Dokuz Eylül Üniversitesi, bugüne kadar 202.772 öğrenciyi mezun ederek istihdama katmıştır.

Türkçe ve İngilizce eğitim vermekte olan Dokuz Eylül Üniversitesinde rektörlük görevini Prof.Dr.Adnan Kasman üstlenmiştir. Rektör Yardımcısı olarak ise Prof.Dr.Ayşe Okur ve Prof.Dr.Hale Ören görev yapmaktadır. 


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*