Doğuş Holding’in kuruluşu-Türkiye’nin en büyük bankasının sahibi

Türkiye’de ve yurt dışında faaliyet gösterdiği birçok sektörle en çok söz sahibi holdingler arasında yer almayı başaran Doğuş Holding; diğer birçok türdeşinde olduğu gibi geçmişinde yoğun bir emeğin verildiği köklü bir başarı hikayesini barındırmaktadır. 40 binden fazla çalışanıyla Türkiye’de genç-yaşlı birçok insana iş imkanı sunan bu devasa şirketler topluluğunun en dikkat çekici özelliği ise; diğer holdingler inşaat, endüstri, ağır sanayi, vs. ekonominin temel direklerinden olan sektörlerle ismini duyururken; Doğuş Holding yönetiminin daha çok finans, spor, çocuk gelişimi, turizm gibi modern ve hizmete yönelik atılımlarıyla bilinmesidir. Çağın değişen şartlarını başarıyla takip etmesinde şüphesiz ki bugün başında bulunan isim Ferit Şahenk’in önemli katkıları olsa da; arkasında işinin profesyonellerinden oluşan bir kadronun bulunması da önemli bir faktördür.

Günümüze gelinceye bünyesine 250’ye yakın şirketi katmayı başaran Doğuş Holding’in bildiğimiz zamanlarından öncesini; kurucusunu, sahibini ve tek tek geçilen aşamaları inceleyelim:

Doğuş Grubu’nun kurucusu kimdir?

Her ne kadar 21. yüzyılda Doğuş Holding denince akla ilk gelen sektörler spor, bankacılık, finans, sosyal sorumluluk gibi alanlar olsa da büyümesi için bulduğu itici gücü o da inşaat sektörüne borçludur. Çünkü kurulduğu dönemlerde Türkiye’de yoğun bir şekilde ihtiyaç duyulan inşaat, taahhüt, ihale gibi alanların ihtiyacını karşılayarak önemli bir gelir sağlamış ve sonrasında da yatırım imkanları bulmuştur. İnşaat işleriyle bu imparatorluğun temllerini atan Doğuş Holding’in kurucusu ise Ayhan Şahenk olmuştur. 1951’de kurulan Doğuş Holding o zamanlar tabii bir holding statüsünde değildi. 1950 yılında kendi şahıs şirketini kurarak ticarete atılan Ayhan Şahenk; bu şirketle gereken başlangıç noktasını geçtikten sonra 1951 yılında Doğuş İnşaat’ı kurmuş; Türkiye’de yol, baraj, asfalt gibi birçok önemli ihaleyi alarak şirketi için gereken parasal gücü sağlamıştır. 60 yıl öncesinde Doğuş İnşaat’ın gerçekleştirdiği bu projelerin çoğunun kamuya yönelik ve hatta TBMM’nin talebi olması; tüm ülke çapında tanınmasını ve referans elde etmesini daha da kolaylaştırmıştır. Geçmişte aldığı bu ihaleler ve tanınırlığının artması dolayısıyla Doğuş Holding’in kuruluşu 1951 olarak kabul edilir.

Doğuş Holding kurucusu Ayhan ŞAHENK (1929 – 2001)

Doğuş Holding’i kuran Ayhan Şahenk kimdir diye bakacak olursak; 1929 yılında Niğde’de doğduğunu ve Ankara Üniversitesi’nde Hukuk bölümünde okuduğunu görürüz. Öğrencilik döneminde kurduğu Doğuş İnşaat ile iş hayatına erkenden atılma yolunu seçen Ayhan Şahenk; Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk baraj inşaatını gerçekleştirmek gibi önemli bir unvana da sahiptir. Hatta inşaat işleri haricinde Doğuş Holding’in otomotiv, iletişim, turizm, gıda gibi başlıca yatırımları da Ayhan Şahenk’in döneminde gerçekleşmiştir. Aradan geçen yıllar boyunca istikrarlı bir şekilde yatırımlarını ve holdinginin varlığını arttıran Ayhan Şahenk; 2001 yılında İstanbul’da hayata gözlerini yummuştur.

Doğuş Holding’in sahibi kim?

Ayhan Şahenk’in ibretlik bir azim ve çalışkanlığın yanı sıra 50 yıl sonrasını görebilmesini sağlayan ileri görüşlülüğü sayesinde Türkiye’nin en büyük holdinglerinde biri haline gelen Doğuş Holding; hala Şahenk ailesinin yönetiminde olsa da bazı yönetim değişiklikleri geçirmiştir. Ama “Doğuş Holding kimin?” diye soracak olursak yönetim kurulu başkanlığı görevini Ayhan Şahenk’in oğlu Ferit Şahenk’in yürütmekte olduğunu görürüz.

Ferit ŞAHENK

Ferit Şahenk de tıpkı babası gibi Niğde doğumludur. 1964 yılında dünyaya geldikten sonra Boston Koleji’nde eğitim görüp pazarlama ve insan kaynakları bölümünden mezun olduktan sonra Harvard Üniversitesi‘nde yüksek lisansını tamamlamıştır. Aynı zamanda Garanti Bankası‘nın da bizzat kurucusu olan Ferit Şahenk; 1990 yılından Ayhan Şahenk’in vefat ettiği 2001 yılına kadar holdingte Doğuş Otomotiv’in başında bulunarak görev almıştır. 2001 yılında beri ise Doğuş Holding’in yönetim kurulu başkanıdır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


8 Comments

 1. Doğuş yayın grubu yön Kr başkanı Erman yedeleni görevden alacakmış şaşırdım Ferit şahenk bu hatayı bence yapmaz bu imparatorluk bu güçlü kadro ile ayakta durdu Erman yerdeleni tanırım hayatı iş çalışmak Zeki ve iyi bir yönetici acele karar vermeyen yöneticidir verdiği kararlarında tek düşündüğü şirketin menfaatidir demirel le çalışırken bilirim birlikte idik yerdelen doğuş grubu için şanstır öyle bekara karı boşamak kolaydır bir Erman yerdelen kolay yetişmiyor doğuş ise bu yapıyı bu kadro ile geliştirdi sayın şahenk Zeki biri böyle büyük bir hatayı yapmaz iğşallah.

 2. 1951 yilinda ticaret hayatina atilan ayhan sahenk ayni yilda dogus holding kurduhu halde holding statusunde degil.peki nasil olurda 1946 garanti bankasi kurucusu gorukuyor?degilse gercek kurucusu kim?

  • ÖNcesinde kurulmuş olan şirketlerin 1951’de bir araya getirilmiş olmasıyla holding statüsüne geçilmiş

 3. Ben 2016 yılı itibariyle Doğuş Katar al rayyan r 7 köprü şantiye sinde formen olarak görev e başladım hayırlı olsun

 4. Memleketine hicbir yatırımı yok.. eğer yatırım yapmak istesinler 2. Niğde yaparlar.. sanayi,ticaret,turizm,otomotiv bunların hepsini büyükşehirlerde yapıyorlar, yıllar geçmiş ayhan-ferit sahenkler memleketi unutmuş vah vah..
  Eğer bir kayserili iş adamı olsaydı, memleketi için yapmayacağı bişey kalmazdı.. yazıklar olsun..

 5. Saygın güçlü ve güvenilir bir holding olduğunu vede Ferit Şahenk in dürüst biri olduğu kanaatindeyim

 6. evet niğdeye hiç bir yatırımları yok ama iyi bir holding sağlam bir firma sade medya gurubunda 40 bin kişi çalışıyor bir niğdeli olarak gurur verici

 7. n11 sanıyorum bu gruba ait. Ülkemizin en iyi ve düzgün iş yapan web pazarlamacısı. Böyle kaliteli ve düzgün iş yaptığı için gruba ve sahibine candan teşekkür ederim. Başarılar. Best wishes. Ottaman

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*