Doğru Yol Partisi’nin kurucusu kim?-Aynı isimde ikinci parti

Doğru Yol Partisi; eski yıllardan beri en bilinen partilerden biriydi. Tabii ki isim olarak. Tansu Çiller ve daha nice genel başkanlık döneminde yakın Türkiye tarihinin en meşhur partilerinden biri DYP olarak anılıyordu. Yani öyle ufak partilerden biri değildi. Fakat yazımızda ele alacağımız partinin bu bilinen Doğru Yol Partisi’yle ilgisi yoktur. 2005 yılı sonrasında kurulan yepyeni bir partidir ve faaliyetlerine eski isimden bağımsız bir şekilde devam etmektedir. Eskisini merak edenler 1983 yılında kurulmuş olan Doğru Yol Partisi’ni araştırabilirler. Sitemizde de “Demokrat Parti” sayfasını okuyup birleşme süreci hakkında bilgi edinebilirler.

Bu isim benzerliğini açıkladıktan sonra yazımıza devam edebiliriz.

Doğru Yol Partisi kaç yılında kuruldu?

Eski Doğru Yol Partisi; hatırlayacağınız üzere 27 Mayıs 2007 tarihinde feshedilmiş ve ismi Demokrat Parti olarak değiştirilmişti. Kanuna göre eski partiyle aynı ismi taşımak kurulmaya bir engel teşkil etmemektedir. Yani o anda ismin sahibi olan kurum bunu feshettiği zaman hak boşta kalmaktadır ve yeni parti kuran birisi aynı ismi kullanabilmektedir.

İşte bu sebepten ötürü; isim değişikliğinin gerçekleşmesinden bir gün sonra, 28 Mayıs 2007 tarihinde yeni bir Doğru Yol Partisi kurulmuştur. Yani Doğru Yol Partisi; 2007 yılında kurulmuş genç ve dinamik bir partidir.

Merkez sağ çizgisinde bulunan parti ideolojisini de liberal muhafazakarlık olarak ifade etmiştir. İçerisinde Türk milliyetçiliğinin de bulunduğu bu muhafazakarlık, liberal ekonomiyi savunan, geleneksel değerlere bağlı serbest bir ekonomik gelişimi ön gören tipik sağ partilerden biridir. Merkezi Ankara’da bulunmaktadır.

Doğru Yol Partisi’ni kim kurdu?

Her parti gibi tabii ki DYP’yi kuran kalabalık bir kadro mevcuttur fakat kısa ve öz bilgi vermek adına genel başkan isimleri daha önemli olmaktadır.

28 Mayıs 2007’de kurulan parti, 25 Ağustos 2007 tarihinde ilk olağan kongresini gerçekleştirmiş ve başkanlık seçimlerini yapmıştır. Buna göre; seçimlerde tek aday olan Çetin Özaçıkgöz, Doğru Yol Partisi’nin ilk genel başkanı olmuştur. Yani diyebiliriz ki Doğru Yol Partisi; 2007 yılında Avukat Çetin Özaçıkgöz tarafından kurulmuştur.

2005 yılında yeni kurulan Doğru Yol Partisi Kurucu Genel Başkanı Avukat Çetin ÖZAÇIKGÖZ

Fakat parti için seçimlere katılma süreci biraz sancılı geçmiştir. 2009 Yerel Seçimleri’ne katılamayan parti, 2011 genel seçimlerine de ancak Hak ve Hakikat Partisi ile ittifak yaparak girebilmiştir. Bu seçimlerde de %0,15 gibi bir oy oranı ile son derece sembolik miktarlarda başarı elde etmiştir.

Sonrasında yapılan 2014 yerel seçimlerinde de İl Genel Meclisi için toplamda %0,03 oy toplamış ve başarı grafiğinde pek bir yükselme belirtisi görülememiştir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*