Doğan Holding’in kurucusu kimdir?-Türkiye’nin medya patronu

Kuruluşundan bu yana basın-yayın ve medya sektörü başta olmak üzere sürekli, istikrarlı bir ilerleme kaydederek büyüyen Doğan Holding; Türkiye’nin en önemli şirketler topluluklarından ve holdinglerinden biridir. Aradan geçen yıllar içerisinde böyle bir başarı sağlamasında şüphesiz ki toplumun gün içinde en çok kullandığı ve sürekli muhattap olduğu medya organlarını elinde bulundurması etkili olmuştur. Günümüzde böyle büyük bir imparatorluk olarak bildiğimiz ve büyük ihitmalle uzunca bir süre aynı şekilde hatırlayacağımız Doğan Holding’in; kuruluşundan önce geçirdiği aşamaları ve ardındaki başarı hikayesini hep beraber inceleyelim:

Doğan Holding’in sahipleri kim?

Türkiye’de geleneksel olarak birçok holdingte olduğu gibi Doğan Holding’im ismi de kurucularının soyadından gelmektedir. Bugün merkezi Üsküdar’ın Altunizade semtinde bulunan Doğan Şirketler Grubu; 1980 yılında Aydın Doğan tarafından kurulmuştur. Yani bu yazıyı yazdığımız 2016 yılı itibariyle söz konusu holding 36. yılındadır.

Doğan Holding’in kurucusu Aydın DOĞAN

Doğan Holding’in günümüzdeki sahibi de Adil Bey Holdingtir. Ama koca holdingin başkalarına satıldığı gibi bir durum aklınıza gelmesin. Adil Bey Holding; bünyesinde çeşitli medya kuruluşlarını bulunduran Doğan Şirketler Grubu’nun kökenidir, yani bir üst kümesidir diyebiliriz. Zaten hisse sahipleri de Aydın Doğan ve diğer aile bireylerinden başkası değildir. Adil Bey ismi nereden geliyor diyorsanız; Aydın Doğan’ın babasının ismidir. Yani Aydın Doğan; büyük bir vefa ve alçak gönüllülük göstererek imparatorluğunun en üst basamağında kendisinin yerine babasının ismini ön plana çıkarmıştır.

Aydın Doğan kimdir?

Her ne kadar Doğan Holding’in 1980 yılında kurulduğunu ve faaliyetlerine başladığını hepimiz bilsek de; kurucu Aydın Doğan’ın bundan öncesinde çok daha zorlu ve çaba gerektiren bir çalışma dönemi olmuştur.

1936 yılında Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde dünyaya gelen Aydın Doğan; Anadolu’da geçirdiği sakin ve mütevazı bir hayattan sonra azimle yükselen onlarca başarı hikayesinden biridir. Onun böylesine dinamik ve çalışkan olmasında genç yaşlardan beri hareket halinde ve kendi geçimini sağlamak durumunda olması etkili olmuştur. Öyle ki; her ne kadar çocukluğunu memleketinde geçirse Aydın Doğan’ın gurbetçiliği lise çağında başlamıştır. Lise öğrenimi için Erzincan’a göç eden Aydın Doğan; daha sonra İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nde okumuştur. Bu okulun bugünkü ismi Marmara Üniversitesi‘dir.

22 yaşında henüz yeni mezun olmuşken, yani 1958 yılında Aydın Doğan; meslek hayatına direkt olarak kendi şirketini kurarak atılmıştır. Yani önce bir yerlerde çalışıp sonra kendi işini kuran birçok patronun yerine o her şeyi kendi kendine öğrenmiştir.

Aydın Doğan’ın bu şahsi şirketi bünyesinde o zamanlar meşgul olduğu işler daha küçük çaplıydı. Nakliyecilik, iş makineleri alım-satımı, bisiklet, radyo, vs. ticareti gibi işlerle hem geçimini sağlamış; hem de ticaret konusundaki pratik tecrübelerini geliştirmiştir.

1965’lere kadar bu şekilde geçen ticari hayatı 1970 yılına gelirken yeni bir boyut kazanmıştır. İlk yıllarda yaptığı işlerle tecrübelenen ve birikim sağlayan Doğan; daha sonra tahıl, ecza, vs. konularda depoculuk yaparak kazanç sağlamaya başlamıştır. Bu başarılarının neticesinde daha büyük çaplı işler için kendini ıspatlamaya başlayan Aydın Doğan; 1970-80 yılları arasında İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği gibi platformlarda yönetim kurulu üyeliği de yapmıştır.

Aydın Doğan’ın medya sektörüne giriş yapması ise 1979 yılında Milliyet Gazetesi‘ni satın almasıyla olmuştur.

Kurucusu ve sahibi olduğu Doğan Holding’in yanı sıra Aydın Doğan’ın; Türkiye Cumhuriyeti Üstün Hizmet Madalyası, İstanbul Ticaret Odası vergi rekortmenliği gibi başarıları da bulunmaktadır.

Doğan Holding’in faaliyet alanları

Yazının başında belirttiğimiz gibi Doğan Holding; ağırlıklı olarak medya sektöründe hizmet vermektedir. Zaten halk arasında da yaptığı ilk çağrışım genelde budur. Hatta iş bölümünü kolaylaştırmak için bütün medya kuruluşları; Doğan Holding’in bir alt grubu olarak Doğan Yayın Holding bünyesinde toplanmıştır. Bu markalar arasında Posta, Hürriyet, Radikal, Fanatik, Referans, Kanal D, CNN Türk gibi en prestijli gazeteler ve kanallar bulunmaktadır.

Doğan Holding’in medya dışında enerji, perakende, sanayi, gayrimenkul, finans, turizm gibi sektörlerde de iştirakleri bulunmaktadır.

Doğan Holding’in patronu kimdir?

Her ne kadar Doğan ve Adil Bey Holdinglerinin kurucusu, sahibi Aydın Doğan olsa da kendisi artık fahri başkanlık makamında bulunarak danışmanlık, akıl hocalığı tarzında hizmet vermektedir.

Doğan Holding’in CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı ise Soner Gedik’tir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*