Doğa Derneği’nin kurucuları kimler?

“Doğanın haklarını savunmak için varız.” sloganıyla yola çıkan Doğa Derneği; günümüzde Türkiye’de doğayı ve doğal yaşamı koruma, insan ile doğayı tekrar bütünleştirme gibi amaçlar doğrultusunda faaliyet gösteren em önemli sivil toplum kuruluşlarından biridir.

2002 yılında Özcan Yüksek önderliğinde kurulan Doğa Derneği; hiçbir dil, din, ırk, mezhep, meslek ayrımı yapmaksızın doğaya saygı duyan ve bilinçsizce zarar verilmesini engellemek isteyen herkesi kabul eden, son derece aktif ve iş birliğine açık bir topluluktur.

Doğa Derneği’nin çalışmaları

Yukarıdaki vizyon doğrultusunda çalışmalarına 2002 yılında başlayan Özcan Yüksek önderliğindeki Doğa Derneği; Türkiye’ye bu konudaki ilk önemli katkısını 2006 yılında bir kitap piyasaya sürerek yapmıştır. “Önemli Doğa Alanları” adı verilen bu kitap; karış karış tüm Türkiye’de bulunan önemli ve bilinmesi gereken doğal güzelliklerin incelenmesinden oluşmaktadır ve tam 1112 sayfadır. Sahip olduğumuz doğal güzellikler için bilmem yeterince anlamlı bir rakam olur mu?

Doğa Derneği’nin bir diğer önemli çalışması da kuş türleri üzerinedir. Türkiye’de yaşayan veya göç güzergahı Türkiye üzerinden geçen kuş türleri üzerine gözlem ve araştırma yapma amacıyla araştırmalar yapan dernek; en sonunda bu işi uluslararası boyuta taşımış ve Uluslararası Kuşları Koruma Kurumu’nun (Birdlife International) Türkiye ortağı olmuştur. Bunun akabinde de internet tabanlı ilk kuş gözlem veritabanı olan Kuşbank’ı Türkiye’ye getirmiştir.

Bu iki büyük çalışma sonrasında Doğa Derneğ’nin diğer takdir edilesi hamlesi ise eğitim yönünde olmuştur. Yetişkin insanlara sonradan doğa bilinci aşılamanın ve bu bilinçle hareket etmelerini sağlamalarının daha zor olduğunu fark eden dernek; Doğa Çantam ve Doğa Okulu projeleriyle her yaştan insanın düzenli bir eğitimle doğa bilinciyle yetişmesi için bir üretim yuvası oluşturma çalışmalarına başlamıştır.

Bu güzel insanlara tüm mücadelelerinde ve projelerinde sonsuz başarılar diliyor; doğa bilinci olan herkesin de emek, bağış, yardım, vs. herhangi bir şekilde destek olacak duyarlılığı göstermesini bekliyoruz.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*