Dodge’un gerçek sahibi kim?-Otomobillerden kamyonetlere

Bu markayı hep kamyonet, kamyon, minibüs gibi üretimleriyle hatırlarız değil mi? Nakliyecilerin, kamyoncuların en sadık yoldaşlarından biri olmuştur Dodge markası. Ama Dodge’un; ürettiği kamyonlardan çok daha fazlasına uzanan, bir asırlık geçmişi olan bir otomobil markası olduğuna çok azımız dikkat ederiz. En başlarda sadece belli başlı otomobil parçalarını üretmekle başlayan bu yolculuk; 1930’ların yeni yetme arabalarıyla devam edip 1960’ların nostaljik ve eşsiz modellerinden sonra günümüze kadar gelmiştir.

Dodge’un kurucusu kimdir?

Amerikan kökenli bir otomobil üretici olan Dodge; birçok köklü şirkette olduğu gibi ismini kurucularının soy isimlerinden almaktadır. 1900 yılında John Francis Dodge ve Horace Elgin Dodge kardeşler tarafından kurulmuştur.

Dodge markasının kurucuları: solda John Francis DODGE, sağda Horace Elgin DODGE

Büyük kardeş olan John Francis Dodge; 25 Ekim 1864 tarihinde Michigan’da doğmuştur. İngiliz asıllı bir aile olan Dodge’lar; kurucuların babalarından itibaren makine, dökümcülük, demir-çelik gibi konulara aşinadır. John Francis ve kardeşi Horace Elgin’in otomotiv sektörüne kadar uzanan tecrübeleri de henüz çocuk yaşlardayken Michigan’da babalarının işlettiği bir dökümhanede vakit geçirmeleriyle başlamıştır.

1886’da ailenin Detroit’e taşınması üzerine iki kardeş sahip oldukları tecrübeler doğrultusunda burada iş hayatına atılmışlardır. İlk olarak bir kazan dökümhanesinde iş bulan kardeşler; 1894 yılında Kanada’da daha iyi bir iş fırsatı bulmuş ve teknisyen olarak çalışmak üzere oraya göç etmişlerdir. Burada geçen 3 yıl sonucunda her ikisinin de yetenekleri ortaya çıkmış; John Francis satış ve ticaret konularında uzmanlaşırken, kardeşi Horace Elgin ise teknik ve mekanik konularda daha iyi işler çıkarmıştır.

1897 yılında Dodge kardeşler; ihtiyaçları olan sermayeyi ve yatırımcıları bulduktan sonra kendi işlerini yapmak için bisiklet üreticiliğine başlamışlardır. 3 yıl boyunca başarılı bir şekilde büyüyen bu şirketi 1900 yılında satmışlar; Detroit’e geri dönerek kendi imalathanelerini kurarak Dodge markasının temellerini atmışlardır.

Küçük kardeş olan Horace Elgin Dodge’un çocukluk ve gençlik yılları yukarıda anlatıldığı gibi geçmiştir. 17 Mayıs 1868 Michigan doğumludur.

Otomobil parçalarından özgün otomobillere

1900 yıllarında “Dodge Brothers” ismiyle bir makine imalatçısı olarak temelleri atılan Dodge markası; ilk yıllarını çeşitli otomotiv şirketlerine parça temin ederek geçirmiştir. 1902 yılında araçların vites kutuları üzerine çalışmak için Olds Motor Vehicle Company ile bir anlaşma sağlamaları; Dodge’u ileri fırlatan olay olmuştur. Bu anlaşmada başarılı bir iş çıkarmaları üzerine Dodge Brothers dikkatleri üzerine çekmiş; 1903 yılında da Ford ile araçların motor üretimi için anlaşma sağlamışlardır. Elde ettikleri bu işlerden sağladıkları kazanç sayesinde Dodge kardeşler; 1910 yılında doğum yerleri Michigan’da kendi fabrikalarını açmışlardır.

Birinci Dünya Savaşı ile Dodge markası kuruluyor

1903’ten 1913’e kadar Ford’un motor üreticisi ve başkan vekili olarak çalışmalarını sürdüren Dodge kardeşler; 1913’te bu kontratın sona ermesi üzerine kendi otomobillerini üretmek için hazırlıklara başlamışlar; yeni markanın ismini de soyadları olan Dodge şeklinde koymuşlardır. Dodge firmasının aldığı ilk iş de; Birinci Dünya Savaşı’nda kullanılmak üzere ABD ordusu için ürettikleri askeri kamyonlar olmuştur.

Savaşın sonlanmasına yakın zamanda, 1917 yılında Dodge ilk sivil otomobilini de üretmiştir. Savaş bitiminde de otomobil üretimine daha fazla ağırlık veren Dodge; askeri kamyonlardan kazandığı tecrübeler sayesinde sivil hayat için de kamyon üretimine başlamıştır.

Dodge kimndir?

Firmanın kuruluşundan sonra 1920 yılında Dodge kardeşlerin İspanyol Gribi’nden dolayı aniden vefat etmeleri üzerine kısa bir karmaşa dönemi olmuş; ardından Dodge markası 1925 yılında Dillon Read Company’ye satılmıştır. 1928’de ise Chrysler markası Dodge’u satın almıştır. Aradan geçen yıllarda birçok iniş çıkışlar ve el değişiklikleri yaşayan Dodge’un günümüzdeki sahibi Fiat Chrysler Automobiles Grubu’dur.

Şirketin CEO’su; FCA US LLC’nin, eski ismiyle Chrysler’in de CEO’su olan Sergio Marchionne’dur.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*