Diriliş Ertuğrul’un yönetmeni kimdir?

Güncel diziler arasında polemiklere ve magazinsel tartışmalara sebep olmadan izleyicilerine tarihin akışının içinde bulunma zevkini tattıran tarihi yapıtlardan biridir Diriliş Ertuğrul… Gerçi işledikleri bazı tarihi olayların gerçekliği veya dizide anlatıldığı gibi gerçekleşip gerçekleşmediği şüpheli olsa da (Ertuğrul Gazi ile İbnül Arabi’nin karşılaşması gibi) bunlar dizideki kurgusal ve senaryo üretmeyi gerektiren zorunluluklara bağlanabilen küçük detaylardır.

Fakat açıkça belirtilmesi gereken bir durum vardır ki; Türklerin o sıralarda geçirmekte olduğu kültürel ve dini değişimler biraz abartılmıştır. En basitinden o yıllarda bile henüz İslamiyeti kabul etmemiş Türk boyları varken, kabul ettiği bilinenlerin de henüz siyasi aşamada olduğu ve halkın değişim geçirmesinin geçiş evresinde olduğu bilinmektedir. Onun dışındaki figürler ise gayet başarılıdır. Hele o göçerlerin hem kılıç, hem ok hem bıçak taşımalarını sağlayan, atlarla uzun yolculuklar yapabilmelerini sağlayan kıyafetleri yok mu?… İnsana kendini kaybettiriyor.

Diriliş Ertuğrul konusu

Aslında bu dizinin konusu bize tarih derslerinde yüzeysel olarak anlatılan göç diğer görsele aktarılmasıdır. Ama genel hatlarıyla bahsedecek olursak; 12. yüzyıldan biraz öncesinde Orta Asya’da daha önce eşi benzeri görülmemiş dehşet verici bir güç toparlayan Moğollar; diğer Türk boylarını ve çevre toplulukları da ya kendilerine katılmaya ya da yerlerinden etmeye zorlamışlardır. Bu Moğol istilasından kaçan birçok Oğuz boyu da önce Batı Türkistan, sonra İran ve Horasan üzerinden Anadolu’ya kadar gelmişler ve sonra burada hepimizin bildiği dönemi başlatmışlardır. Tek paragrafla anlatılmasına rağmen milyonlarca insanın yurt değiştirmesine sebep olan bu olayın tüm ayrıntılarını öğrenmek için Jean Paul Roux’un Türklerin Tarihi kitabını okuyabilirsiniz.

Dizinin yukarıdaki göç dönemiyle bağdaşması da kayıların henüz Doğu Anadolu’da olduğu zamana denk gelmektedir. Van ve çevresinde göçebe hayatı yaşayan Kayı Boyu o zamanlar Ertuğrul Gazinin babası olduğu iddia edilen Süleyman adlı bir önderin emrindedir. Kendisi bir Müslüman adı taşısa da oğullarına Ertuğrul, Dündar, Gündüz Alp gibi isimler vermesi o dönemde Tengri dininden hala izler bulunduğunu gösterir. Ayrıca dizide lider Süleyman’dan “şah” diye bahsedilmesi ciddi bir karışıklığa sebep olmaktadır. Kendisinin Anadolu Selçuklu hükümdarı Süleyman Şah ile uzaktan yakından ilgisi yoktur.

Her neyse; dizinin ilk bölümünde Kayı Boyu doğudaki Moğol baskısı sebebiyle yeni bir yurt aramakta, bunun için de Halep emiriyle görüşme planlamaktadır. Sonra da senaryo böyle devam eder.

Diriliş Ertuğrul’un yapımcısı kimdir?

Bu güzel ve bir o kadar da aydınlatıcı tarihi diziyi bizlere sunan yapım şirketi Tekden Film’dir. Diriliş’in senaristliğini Mehmet Bozdağ ve Atilla Engin yaparken, yönetmenliğini de Metin Günay yapmaktadır. Başrolde Ertuğrul Gazi’yi canladıran oyuncu da hepinizin bildiği gibi Engin Altan Düzyatan’dır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


4 Comments

  1. Valla bu diziyi begenerek isliyorum emmoben bir gurbet cocuguyum akşamları uykumda rüyalarımda kendimi bu dizide buluyorum

  2. Değerli arkadaşlar bu milleti yeniden kendine gelmesini uyanmasına sebep oldunuz bizler size minnet boçluyuz kolay gelsın ekibinize katılmak uzere muracatımı yaptım çok yönlu ve yetenekli zoru başaran biriyim lutfeder beni ekibinize dahil ederseniz bu gune kadar nerdeydiniz diyeceksiniz reis filminde bir sure oynadım

  3. Kardesim adam kelimei Şahadet getirmesini bile bilmiyor lutfen dini konularda aslina donerek hareket etmenizi rica ediyorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*