DirecTV’yi kim kurdu?-En büyük 2. medya kuruluşu

Internet, TV. vs. tüm kriterler baz alınarak yapılan sıralamaya Google‘dan sonra dünyanın en büyük 2. medya kuruluşu olan DirecTV; var olduğu günden beri ABD, Latin Amerika ve Karayipler’de kablosuz yayın hizmeti veren çalışkan ve prestijli kuruluşlardan biridir.

DirecTV’yi ön plana çıkaran en önemli özelliklerinden biri de şüphesiz ki geçmişinde geçirdiği köklü değişiklikler ve faaliyet gösterdiği farklı sektörler olmuştur. Medyayla alakalı olsun ya da olmasın DirecTV’nin geçirdiği tüm maceralar tarihine dahil edildiği zaman şirketin son derece köklü ve derin bir kökeni olduğu ortaya çıkmaktadır.

Peki Google’ın internet hizmetini saymazsak dünyanın en büyük TV yayını sağlayıcısı olan bu şirketi kimler kurmuştur? Kuruluş aşamasında hangi zorluklarla karşılaşmışlardır? Hangi aşamalardan geçmişlerdir? İşte genel hatlarıyla DirecTV’nin kuruluş öyküsü:

DirecTV’yi kimler kurdu?

Resmi kuruluş tarihi 1985 yılı olarak kabul edilse de DirecTV’nin tohumlarının ekildiği zaman bundan çok daha öncesine gitmektedir. Bundan tam 63 yıl önce; 1953’te Howard Hughes adlı Amerikalı girişimci “Howard Hughes Medical Instute” adlı bir kuruluş yaratmış ve sağlık sektörüne giriş yapmıştır. Bu başarılı yatırımı ilerleyen yıllarda onu dönemin savunma sanayi şirketlerinden Hughes Aircraft’ın da sahibi olmaya götürecektir.

DirecTV’nin ilk temellerini atan Howard HUGHES (1905 – 1976)

1953’te başlayan bu gelişim 1976’da Howard Hughes’in ölümüyle sekteye uğramış; şirket bölünme yaşamıştır. 1977-84 arasında süren bir belirsizlik döneminden sonra 1984’te Hughes Aircraft ve HHMI General Motors’a satılmıştır.

Bu hazır ve faaliyetlerine devam etmekte olan şirketi doğru bir şekilde değerlendirmek isteyen General Motors; şirketi kendi alt kuruluşu olan Delco Electronics’e bağlamış ve 1985’te Hughes Electronics’in kuruluşunu sağlamıştır.

İşte 1985’te kurulan bu Hughes Electronics şirketi; aynı zamanda DirecTV’nin de kuruluşu olarak kabul edilir.

DirecTV kimin?

Bundan sonraki hizmetlerine bir savunma sanayi şirketi olmaktan ziyade elektronik, iletişim, haberleşme gibi konulara yoğunlaşarak geçiren Hughes Electronics; her geçen yıl bu konularda uzmanlığını geliştirmiş, yeni hizmetler sunmuş ve yeni ortaklıklar yaratmıştır. 1990 yılında ise adını DirecTV olarak değiştirmiştir.

1985’ten 2000’li yıllara kadar devam eden bu gelişim evresinden sonra şirket TV yayını için hazırlıklara başlamış, nihayet 2004 yılında the DirecTV Group’u kendi alt şirketi olarak kurarak yayın hayatına giriş yapmıştır. Yani DirecTV’nin kurucusu olan Hughes Electronics 1985’te kurulmuş fakat kanal 2004’te yayına başlamıştır.

DirecTV’nin sahibi kim?

Günümüzde 22 milyar dolar cıvarında net varlığı bulunan ve 28.000’e yakın personel çalıştıran DirecTV; Kaliforniya’da bulunan merkezi başta olmak üzere tüm ABD, Latin Amerika ve Karayipler’de hizmet vermeye devam etmektedir.

DirecTV U.S., DirecTV Latin America, DirecTV Sports Networks gibi alt kuruluşları ve Game Show Network’te ortaklığı bulunan DirecTV kanalının sahibi ise AT&T holdingidir.

Dolayısıyla şirketin başındaki isim de aynı zamanda AT&T’nin yönetim kurulu başkanı olan John T.Stenkey olmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*