Dikanda’yı kim kurdu?-Polonya’dan Çingene müzikleri

O akordiyon, keman, vs. çalgılar eşliğinde yaptıkları hoş müzikler ile bir kere dinleyenin mutlaka tekrar dinlemek istemesini sağlayan; ezgileri ile buradaki roman müziklerine aşina olanların fazlasıyla benzerlik kurmasını sağlayacak neşeli müzik gruplarından biridir Dikanda..

Kuruluş yerleri Polonya olsa da grup hiçbir zaman Lehçe ile veya geleneksel Polonya müzikleri ile kendini sınırlamamış; hatta ülkenin asli halkı olan Lehlerden çok çevredeki veya Polonya’daki azınlık halkların müziklerinden etkilenerek bir tarz yaratmıştır. Bulgar, Makedon gibi Balkan müziklerinin yanı sıra Beyaz Rus, Estonya gibi Baltık esintileri bulunsa da Dikanda’nın en büyük ilham kaynaklarından biri Orta Avrupalı Çingeneler ve onların müzikleri olmuştur.

Dikanda’nın kurucuları

Geçmişine baktığımız zaman Dikanda grubu tecrübeli denebilecek bir kariyere sahiptir. Bundan yaklaşık 20 yıl öncesinde; 1997 yılında Polonya’da kurulmuştur. “Dikanda” kelimesinin anlamı ise sanıldığı gibi Orta Avrupa’dan veya Balkan dillerinden değildir. Grup; farklı kültürlerden ve farklı halklardan yaptığı etkileşimi bu kalıpların da dışına taşımış; ismini koymak için Afrika kökenli bir kelimeyi seçmiştir. Yerel dilde “aile, birliktelik” gibi anlamlara gelen bu kelime ile Dikanda; hem grup üyelerinin ortak ruha ve bilince sahip bir aile olduğunu belirtmiş; hem de müziklerindeki yaşam felsefesini belirlemiştir.

Dikanda’nın kurucusu birçok müzik grubunda olduğu gibi grubun solisti olmuştur. Vokalde görevli olan aynı zamanda akordiyon da çalan Ania Witczak; 1997’de diğer grup üyelerini de toplamış ve Dikanda’nın temellerini atmıştır.

Anna WITCZAK

Dikanda üyeleri

Kullanılan çalgıların çoğu birbirine benzer veya ilişkili olsa da grubun çok sesli tarzından dolayı epey fazla üyesi bulunmaktadır. Günümüzde baktığımız zaman Dikanda üyeleri şu şekildedir:

Aniz Witczak (vokal, akordiyon)

-Kasi Dziubak (vokal, keman)

-Kasia Bogusz (vokal)

-Daniel Kaczmarczyk (perküsyon)

-Piotr Rejdak (gitar)

-Grzegorz Kolbrecki (kontrbas)

Dikanda albümleri

Telaffuz etmesi ve yazması biraz zor olsa da günümüze kadar Dikanda’nın piyasaya sürdüğü albümler şu şekildedir:

-Muzyka czterech stron wschodu (2000)

-Jakhana Jakhana (2002)

-Usztijo (2004)

-Ajotoro (2008)

-Live (2010) (Canlı performansların toplandığı bir albüm)

Orta Avrupa’nın bu neşeli ve hoş müziklerinin bestecisi olan Dikanda grubunu mutlaka bir kere olsun dinlemenizi tavsiye ederiz. En çok beğenilen favori şarkılarından olan “Dikanda” şarkısı da bizden olsun:


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*