Die Welt Gazetesi’nin kurucusu kim?-Almanya’nın en çok okunan gazetelerinden

Die Welt; tüm Almanya’da en çok okunan ve en çok güvenilen gazetelerden biridir. Aynı zamanda geçmişi de hayli eskilere uzanan, 50 yıldan fazla bir tarihçesi olan bir yayındır. Almanya’nın en çok tiraj yapan gazetelerinden biri olan Die Welt’i kimin kurduğu, kaç yılında kurulduğu gibi soruların cevabına geçmeden önce okuyucumuza belirtmemiz gereken bir durum var. Kavram karışıklığı olmaması açısından: Aynı isimle (Die Welt), Theodor Herzl tarafından kurulmuş haftalık bir gazete daha vardır. Bu gazete taa 1880’lerde Almanya’da değil Avusturya’da piyasaya çıkan Siyonist bir gazetedir. Günlük Alman haber gazetesi Die Welt ile karıştırmayalım. Die Welt; Türkçede ‘Dünya’ anlamına gelmektedir. Belki de isim benzerliği bu yüzdendir. Genel bir kelime...

Şimdi de gelelim soruların cevabına…

Die Welt Gazetesi’nin kuruluşu

Die Welt; ilginç bir yön olarak bugün Almanya’nın en çok okunan gazetelerinden olmasına rağmen kökeni Almanya dışından olan bir yayın organıdır. Sebebi de şudur:

1946 yılı; yani Almanya’nın 2. Dünya Savaşı’nı kaybettiği ve savaşın sonlandığı, artık savaş yaralarının yavaş yavaş sarılmaya başladığı yıllar… İşgal altında olan Almanya’da İngiliz kuvvetleri de vardır. Ve burada kolonist birer yerleşimci olarak bulundukları süre boyunca, günlük faaliyetlerin devam etmesi açısından bir gazete çıkarmaya karar verirler. Bu gazete; halihazırda yayınlanan bir İngiliz gazetesi olan The Times’i idol alarak, ‘Almanya’da The Times kalitesinde bir gazete’ vizyonuyla piyasaya çıkar. Yani aslında Die Welt’in mimarları Almanya’daki İngiliz işgal kuvvetleridir.

Die Welt’i kim kurdu?

Die Welt Gazetesini kimin kurduğu sorusunu o halde şu şekilde cevaplayabiliriz:

Die Welt; 1946 yılında Almanya’da İngiliz işgal kuvvetleri tarafından kurulmuştur.’

1946’da kurulduktan sonra yaklaşık 7 yıl kadar faaliyet göstermiştir bir İngiliz kökenli gazete olarak. Sonra ne mi oldu?

Die Welt’in sahibi kim?

Bu sorunun cevabı günümüzde Die Welt Gazetesinin kimin olduğunda saklı.

Az önce söylediğimiz gibi Die Welt; İngiliz işgal kuvvetlerince kurulduktan sonra 1953 yılında, Almanya’nın bir diğer gazete patronlarından, Bild Gazetesi‘nin sahibi olan Axel Springer AG tarafından satın alınmıştır. Axel Springer; Bild Gazetesini kuran kişidir, ‘Axel Springer AG’ ise Bild, Die Welt ve pek çok basın yayın kuruluşunu bünyesinde barındıran holdingin adıdır.

Yani ilginç bir durum olarak; Almanya’nın en çok satan iki gazetesi Bild ve Die Welt; aynı holdinge aittir.

Ayrıca Evet; 2019 yılının Şubat Ayında iken Die Wlt Gazetesi’nin sahibi halen Axel Springer AG şirketidir. Şu an için editörlük görevinde Stefan Aust, Genel Yayın Yönetmenliğinde ise Ulf Poschardt bulunmaktadır.

200.000’in üzerinde satışı bulunan Die Welt’in yayınları liberal ve muhafazakar-tutucu bir çizgidedir. Gazetenin genel merkezi başkent Berlin’dedir. Berlin, Hamburg, Bavyera ve Bremen olmak üzere farklı versiyonları mevcuttur.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*