Dicle Üniversitesi’nin kurucusu kim?-Güneydoğu’nun en köklü eğitim yuvası

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde eğitim veren en eski ve en donanımlı yükseköğrenim kurumlarından olan Dicle Üniversitesi; aynı zamanda Türkiye’nin tarihçesi en eskilere uzanan eğitim kurumlarından biridir. Şüphesiz ki bunda Ankara Üniversitesi ile ile yakın ilişkileri de etkili olmuştur fakat ilerleyen yıllarda Dicle Üniversitesi; bağımsızlaşma aşamasını başarıyla tamamlamış ve ülkenin en önemli üniversitelerinden biri haline gelmiştir.

Günümüzde binlerce öğrencisi ve sayısız bölüm ve kürsüsü ile hizmet vermeye devam eden bir devlet üniversitesidir Dicle Üniversitesi. Peki bu okulun kuruluşu nasıl olmuştur? Dinle Üniversitesi hangi tarihlerde, kimler tarafından açılmıştır? İşte kısa bir öyküsü:

Dicle Üniversitesi’ni kim kurdu?

Bugünkü ismini alana kadar pek çok isim değişikliği ve revizyon geçirmiştir Dicle Üniversitesi. Yazının başında da bahsettiğimiz gibi ilk olarak Ankara Üniversitesi ile yakın ilişkiler içerisinde eğitim vermiştir. Şöyle ki; Dicle Üniversitesi’nin kuruluşu olarak 1969 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin Diyarbakır’da açılması kabul edilmiştir.

5 yıl boyunca bu şekilde hizmet veren okula 1974 yılında Fen Bilimleri Fakültesi de eklenmiş, bağımsız bir “Diyarbakır Üniversitesi” kurulmuştur.

8 yıl da bu isimle ve Fen Bilimleri Fakültesiyle eğitim veren okul 1982 yılında alınan karar neticesinde “Dicle Üniversitesi” ismini almıştır ve günümüze gelinceye kadar açılan fakülteler, enstitüler, araştırma merkezleri ile tam teşekküllü bir üniversite halini almıştır.

1969 yılındaki kuruluş Cevdet Sunay’ın cumhurbaşkanlığı döneminde gerçekleşirken, 1982 yılındaki Dicle Üniversitesi ismi Kenan Evren döneminde verilmiştir.

Dicle Üniversitesi’nin ilk rektörlük görevini ise Prof.Dr.Halil Cin yapmıştır.

Dicle Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Halil CİN

Günümüzde Dicle Üniversitesi; 13 fakülte, 11 meslek yüksekokulu, 5 yüksekokul, 1 konservatuar, 3 enstitü, 8 uygulama ve araştırma merkezi, 1 eğitim ve araştırma hastanesi ile hizmetlerine devam etmektedir.

2017 yılındayken Dicle Üniversitesi’nin rektörlük görevini Prof.Dr. Talip Gül yürütmektedir. 31.500 kayıtlı öğrencisi bulunan üniversitede Türkçe, İngilizce, Almanca ve Fransızca eğitim verilmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*