Diageo’nun Kuruluşu-Johnnie Walker, Smirnoff, Captain Morgan, hepsi burada :)

Diageo, merkezi İngiltere’nin başkenti Londra şehrinde bulunan alkollü içecek üretimi yapan çok uluslu bir şirkettir. Dünya çapında 36.000 çalışana sahip olan Diageo, bira ve şarap piyasasının en büyüklerinden olup, aynı zamanda damıtılmış içeceklerde de lider konumundadır. 1997 yılında kurulan Diageo’nun 2014 verilerine göre yıllık cirosu yaklaşık olarak 14 milyar dolar civarındadır.

Diageo şirketi 1997 yılında İrlandalı alkollü içecek firması olan Guinness Brewery ve İngiltere merkezli holding Grand Metropolitan‘ın birleşimiyle kurulmuştur. Şirketin kuruluşuyla beraber isim arama çalışmaları bir danışmanlık şirketi olan Wolff Olins‘in önderliğinde yürütülmüştür. “Her yerde ve her zaman keyif veren” anlamına atıfta bulunmak için Diageo ismi, “Gün” anlamına gelen Latince “dies” ve “Dünya” anlamına gelen Yunanca “geo” kökünden oluşturulmuştur. Diageo kurulduğunda ebeveyn şirketlerinden ikişer yönetici tarafından idare edilmiştir (Anthony Greener ve Philip Yea : Guinness – George Bull ve John McGrath : Grand Metropolitan).

Dünyanın farklı ülkelerinde çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren birçok kuruluş Diageo ismi altında üretime devam etmektedir. Örneğin, 2002 yılında 1.5 milyar dolara Texas Pacific adlı kuruluşa satılana kadar Burger King Diageo bünyesinde kalmıştır. Ebeveyn şirketlerinden birçok ünlü ismin üretimine devam etmiştir. Bunun yanında Diageo 2011 yılında bir Türk firması olan Mey İçki‘yi de bünyesine dahil etmiştir.

Diageo’nun kuruluşundan bu yana ürettiği dünyaca ünlü bazı içkiler şunlardır :

  • Viski : Johnnie Walker, White Horse, Black & White, Justerini & Brooks (J&B)
  • Votka : Smirnoff, Popov, Silent Sam
  • Bira : Guinness, Tusker, Kaliber
  • Rom : Captain Morgan, Cacique, Bundaberg

Şirketin yönetim kurulu başkanlığını İsviçreli iş adamı Franz Bernhard Humer yapmakta olup, CEO koltuğunda ise Hindistan doğumlu İngiliz Ivan Manuel Menezes oturmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*