Diadora’nın sahibi kim?Dünyanın en iyi ayakkabılarından…

Birçok otoriteye ve kullanıcı yorumuna göre dünyanın en iyi 10 ayakkabı markası arasında gösterilen Diadora; kökenini outdoor sporları ve futbol, basketbol, tenis gibi büyük branşlar üzerine üretilen ayakkabılardan alan bir şirkettir. Günümüzde bütün ayakakbılarının yanı sıra moda ve spor aksesuarları da üreten sportif bir holding konumunda olsa da Diadora; her zaman için hayranları tarafından efsanevi bir ayakkabı markası olarak bilinmiştir.

Markanın ismine dair belirtmek istediğimiz çok önemli bir anekdot vardır: Öncelikle Diadora bir İtalyan şirketidir. Biraz takip ettiyseniz İtalyan şirketlerinde daha çok aile soyadını kullanma, aile şirketi vurgusu yapma gibi yönelimler vardır. Fakat Diadora’nın kuruluş konseptinde hiçbir zaman böyle bir durum olmamış. İsim Yunanca’da hediye, karşılıklı saygı gibi anlamlara gelen “dia-dorea” kelime kökeninde gelmektedir. Dünyanın en iyi ayakkabı üreticilerinden biri olarak nam salan şirketin bu yönünü de belirtmeden geçmeyelim dedik.. Şimdi; gelelim şirketimizin, daha doğrusu imparatorluğumuzun biyografisine:

Diadora’nın kurucusu kim?

Hemen hemen 70 yıla sahip tarihiyle dünyanın en iyi ayakkabı üreticilerinden olan Diadora; 1948 yılında Marcello Danielli tarafından kurulmuştur. Veneto şehrinde kurulan şirketin ilk faaliyeti ise dağcılık için ayakkabılar üretmek olmuştur.

Diadora markasının kurucusu Marcelo DANIELI

O zamanlar dağcılık; keza diğer tüm spor branşları, günümüzdeki kadar kolayca icra edilen veya her kesimin yapabileceği sporlar değildi. Sadece belli başlı zümrelerin yaptığı bir branşla ilgilenmesi ve bu pazarda da başarıyla tutunması sayesinde Danielli ve Diadora markası; kısa süre içerisinde İtalya’da kök salmış ve adını daha geniş kitlelere duyurmaya başlamıştır.

1960’ların refah dönemi ve artan ayakkabı çeşitleri

Yıllar içerisinde kalkınan İtalya’da insanların spora olan ilgisi artmış, refah seviyesine bağlı olarak boş vakitlerini spor yaparak geçirmeye ve spor malzemelerine bütçe ayırmaya vakit bulmaya başlamışlardır.

Bunun üzerine Diadora; 1948’de sektöre giriş yaptığı dağcılık ayakkabılarına ek olarak koşu ve tenis ayakkabılarına da ağırlık vermiş ve müşteri kitlesini arttırmıştır. Öyle ki; 1970’lere gelindiğinde İtalya’da en iyi bilinen ayakkabı markalarından biri Marcello Danielli tarafından yaratılan bu şirket olmuştur.

1970’lere gelindiğinde ise Diadora resmen futbol branşına da giriş yapmış; böylece spor malzemeleri konusunda olabilecek en can alıcı alanlardan birinde de at koşturmaya başlamıştır. Futbol, tenis, koşu, dağcılık ayakkabıları konusundaki pazarlama, ar-ge ve sporcuların tanıtımları eşliğinde durmaksızın büyümesine devam ederken; Diadora’nın kuruluşundan beri yakaladığı en büyük ivme kaydedilmiş ve efsanevi İtalyan ayakkabı markalarından biri olmayı başarmıştır.

2000’lere yaklaşılan ve 2000 sonrası zaman dilimi ise Diadora’nın yurt dışında yeni şirketler satın aldığı; Çin’de ve çeşitli ülkelerde yatırımlar yaptığı, uluslararası bazda futbol kulüpleriyle sponsorluk anlaşmalarına vardığı zamanlar olmuştur.

Diadora’yı kim kurdu? Bu başarılı markanın mimarı kimdir?” diye sorulduğunda verilece olan tek cevap şüphesiz ki Marcello Danielli‘dir.

Diadora markası kimin?

2000-2009 yılları arası, yukarıda bahsettiğimiz gibi Diadora’nın başka şirketleri satın aldığı, futbol kulüplerine sponsorluk yapıp uluslararası yatırımlara giriştiği doruk yılları olmuştur. Fakat bu seviye sonrasında şirket yönetimi; sahip oldukları gücü kullanıp bir kültür meydana getirmek yerine daha büyük bir yapıya katılmayı seçmişlerdir. Sonuç olarak da Diadora markasını ismi aynı kalmakla beraber bir başka ayakkabı üreticisi olan Geox SpA şirketine satmışlardır.

Dolayısıyla günümüzde Diadora markasının sahibi Geox SpA spor ayakkabı ve spor malzemeleri holdingidir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*